Anthony Bourdain, világhírű író és filozófus volt, aki műanyag széken evett Obamával Hanoiban, majd Bangó Margitnál vacsorázott, és közben több generációt tanított meg arra, hogyan ne turistaként létezzenek, hanem utazóként.
Emlékeztek arra az esetre tavalyról, amikor 10 órán keresztül nem volt internet és áram Spanyolországban és Portugáliában? Az embereknek hirtelen telefon nélkül kellett élniük, gyertyáktól megvilágított asztalnál vacsoráztak, appok helyett kihajtogatós térképet használtak, az utcán zenéltek és táncoltak, és ami a legfontosabb: elkezdtek kapcsolódni. Ez valószínűsítem, hogy Anthony Bourdain kedvenc napja lett volna. De vajon miért is?
“Don’t be a tourist, be a traveller”
A séf személyét, arcát sokan ismerik, de a történetét kevesen. A New York-i Anthony Bourdain a hetvenes évek végétől dolgozott konyhákon, és 2000-ben lett első, gasztronómiáról szóló könyve bestseller, innen pedig meg sem állt a siker: tévéműsorok, dokumentumfilm-sorozatok és szépirodalmi alkotások kerültek ki a kezei közül. Sokakat érdekelt a megosztó személyisége, nyitottsága és kalandvágya. Nyíltan beszélt a fiatalkori heroin- és kokainhasználatáról, vegetáriánus-ellenességéről, és még lehetne sorolni, kinek, hogy és mikor szólt be. De mégis mindenkit megfogott a tökéletlen polihisztor.
Legtöbbeket az utazáshoz való hozzáállásával fogott meg és a “don’t be a tourist, be a traveller” alapelvvel, amivel a kapitalista utaztatást kritizálta, ahol valójában senki nem merül el a helyi kultúrában. Elutazunk európai fővárosokba, hogy ott együnk ugyanabban a gyorsétterem- vagy kávézóláncban, és a helyiekkel max. akkor interaktálunk, mikor kiadják a rendelésünket. Bourdain a teljes világot körbeutazva mindent rögzített számunkra: hogyan menekült a libanoni háború elől, hogyan törte meg az elfogult nyugati véleményeket, ahogy iráni otthonokban vacsorázott. Egyik legismertebb momentuma, amikor Obamával vacsorázott egy apró étteremben Hanoiban. Hat dollárba kerülő vacsorájukról azóta menüt neveztek el, asztaluk pedig üvegbe van zárva. Később Bourdain azt nyilatkozta, hogy az elnök biztonsági csapatának kimondottan nem tetszett az egyszerű street food étterem.
Többek között Budapesten is járt a Parts Unknown sorozat során: elment henteshez hurkát enni, majd Bangó Margitnál vacsorázott, akit a magyar roma zene Aretha Franklinjének nevezett (itt paprikás csirkét és gulyást főzött neki a család). Talán minden dokumentumfilm közül ez írta le legjobban a magyar vendégszeretetet és kultúrát, több mint a turistás romkocsmalátogatás és buszos körmenet, amit általában ajánlanak az idelátogatóknak.
Bourdain bárkivel leült vacsorázni, olyanokkal is, akikkel nem értett egyet, hiszen veszik ki a kommunikáció a világunkból, és ellenszenv veszi át a helyét, ő ennek ellenállt. Ezt be is tartotta, hiszen tényleg mindenkivel leült, meghallgatta őket. Viszont 2017-ben azt mondta, Donald Trumppal nem hajlandó együtt enni, mert úgy hallotta, folyamatosan magáról beszél vacsora közben, a steaket túlsütve eszi, és biztos pálcikával sem tud enni a kicsi keze miatt.
10 pénztárcakímélő, könnyen megközelíthető úti cél Európában, ha csóró lettél a nyárra
2 nappal ezelőtt
Lehetett nem szeretni, de lehetetlen volt nem nézni. Bourdain heves, szenvedélyes és látszólag teljesen meggondolatlan volt (valószínűleg ténylegesen is). Egy életművész, aki folyamatosan a következő adrenalinlöketet kereste. Valószínűleg nem jó példa az élethez, de a tökéletes példa utazásainkhoz.
Hogyan utazzunk úgy, mint Anthony Bourdain?
Nem kell egy apró thai faluba utazni a nyugati társadalom figyelő szeme elől, hogy a Bourdain-típusú utazási formát megéljük, ugyanúgy lehet ezt Londonban, Párizsban vagy Budapesten is. Az alapszabályok egyszerűek:
- Maradj kíváncsi, és ne a komfort legyen a célod, hanem a kaland.
- Ne rendeld ki a biztonságos, ismert opciót semmilyen étlapról. És ha az étlap angolul és nem a helyi nyelven van írva, nem is érdemes olvasgatni.
- Ne egyél ott, ahol a turisták, hanem ott, ahol a helyiek. Találj egy helyi kapcsolatot, aki meg tudja mutatni, hova is érdemes menni.
- Ne a kedvenc családi nyaralós helyre menj vissza tizedjére, hanem fedezz fel valami újat, ami hozzád fog adni.
- Hagyjuk a hűtőmágneseket, és inkább gyűjtsünk élményeket és helyi történeteket.
- Ne tervezz annyit, ne kövess egy klisés útitervet, és hagyd a térképeket.
- Ne keresd a tökéletes időpontot, helyet vagy útitársat: csak indulj el.
„Egy magányos utazó sincs egyedül, hiszen Bourdain lelke mindig ott ül a vacsoraasztaluknál”
Bourdain tanításai jelenleg reneszánszukat élik, 2018-as halálától függetlenül. Idézetei, bensőséges monológjai és vicces megszólalásai lassan mindenki számára ismertek. Egyszer például egy spanyol hegyekben készített penészes, érlelt sajtot kóstolva - aminek magas a penicilliumtartalma - azt mondta, „érzi, hogy a szifilisze gyógyul”, mire a sajtkészítő röhögőgörcsöt kapott. Ugyanez a nyers, önironikus humor jelent meg akkor is, amikor Redditen megkérdezték tőle, mi az az íz, amit soha nem akar újra kóstolni, ő pedig csak annyit válaszolt: „methadone”. Talán mégis a legismertebb mondata az, ami legjobban összefoglalja a világnézetét: „A tested nem egy templom, hanem egy vidámpark, élvezd a menetet.”
@isaac.achata move. As far as you can, as much as you can #anthonybourdain #travel#noreservations ♬ original sound - isaac
De nem csak polgárpukkasztó megjegyzéseit idézzük naponta, Bourdain valójában kivételesen érzékeny művész is volt. Dokumentumfilmjeiben gyakran elmélkedett az emberi kapcsolatokról, az elveszettségről és a vágyakról. Egy helyen például azt nyilatkozta: „az elmúlt 30 évben néztem, ahogy emberek olyan álmokat üldöztek, amiket titokban utáltak, és szerelmekkel táncoltak, akiket nem is szerettek”, máshol pedig azt mesélte, hogyan látott „idegeneket családdá válni és fájdalmat költészetté”. Egy két lábon járó ellentmondás volt, de mégis a lélek ismerője, talán csak a sajátja maradt kiismerhetetlen számára.
A Dyson idén gondoskodik róla, hogy valóban Mamma Mia-nyarad lehessen
2026.5.22 10:33
Bourdain arra emlékeztet minket: fontos, hogy ne vegyük magunkat túl komolyan, legyünk nyitottak, változzunk és éljünk, soha nem elbújva a világ elől apró szobáinkban. Valószínűleg azért élik reneszánszukat megszólalásai, mert a fiatalok is ugyanarra a mély kapcsolódásra vágynak, amit ő képviselt, és aminek a jelenlegi magánypandémia pont úgy okozója, mint következménye.
@jtwfilms "Heres a little preemptive truth telling, there is no happy ending." #anthonybourdain #need2 #edit #fyp #cooking ♬ original sound - JTWFILMS