2023.2.15 16:21
Olvasási idő 2:32
Szöllősi Anna

5 DIY praktika, ha nem akarsz csilliókat költeni bőrradírra

5 DIY praktika, ha nem akarsz csilliókat költeni bőrradírra
Forrás Unsplash / Hanna Postova
ÉLETMÓD DIY TESTRADÍR

Hogy ne kelljen vagyonokat kifizetni a bolti változatra, otthon is elkészíthetjük a saját testradírunkat, ami garantáltan adalékmentes, és a legtöbb hozzávaló a kamrában is megtalálható.

A testradír hámlaszt, és eltávolítja az elhalt hámsejteket, amitől friss és üde marad a bőrünk, emellett javíthatja egyéb kenceficék hatékonyságát: ha például egy testápoló krém felvitele előtt használjuk, a bőrünk mélyebben magába tudja szívni a hidratálót. Mutatjuk az 5 kedvenc DIY bőrradírunkat! 

1. Barna cukor 

A barna cukor egy szuperolcsó és könnyen hozzáférhető alapanyag, ami nemcsak a triplacsokis kekszedben állja meg a helyét, de remek hámlasztó, és a kíméletes bőrre is jó lehet. A cukorszemcsék ragacsos érzetet kelthetnek a bőrödön, ezért a kezelés után érdemes alaposan megmosni a bőrfelületet szappannal is. 

1/2 csésze barna cukor,
1/2 csésze tetszés szerinti olaj, például kókusz-, jojoba-, olíva-, mandula- vagy szőlőmagolaj,
tetszés szerint illóolaj.
Keverjük össze a barna cukrot és az olajat egy keverőtálban, a megfelelő állag eléréséig. Hozzáadhatunk egy-két cseppet a kedvenc illóolajunkból, ebből viszont érdemes jó minőségűt vásárolni. 

 

2. Kávé

Lehet némi tudományos bizonyíték arra, hogy a koffein még a narancsbőr ellen is jó: egy 2011-es tanulmány során 78 résztvevő bőrén tesztelték a koffeint tartalmazó krémeket, és az az eredmény született, hogy 12 hét használatot követően az alanyoknál csökkent a cellulitisz mértéke. Tény, hogy a krémek más összetevőket is tartalmaztak, például retinolt, így nehéz megállapítani, hogy a koffein önmagában mennyire volt hatékony a narancsbőr ellen. 

Kiemelt tartalom
Kókuszzsír naptej helyett és tejföl a leégett bőrre: mennyire működnek nagymamáink szépségápolási tippjei? Kókuszzsír naptej helyett és tejföl a leégett bőrre: mennyire működnek nagymamáink szépségápolási tippjei? 2024.7.23 11:33

Summa summárum, a kávé csodás alapja lehet bármelyik DIY testradírnak, mert az apró szemcsék kíméletesek a bőrhöz, mégis hatékonyan távolítják el az elhalt sejteket a bőrfelszínről (arról nem is beszélve, hogy a bőrápolási rutinod közben is egy olasz család konyhájában érezheted magad.)

A kávé nemcsak feketén jó! Forrás GettyImages / CalypsoArt
1/2 csésze kávézacc,
2 evőkanál forró víz,
1 evőkanál felmelegített kókuszolaj.
Tegyük a kávézaccot és a forró vizet egy keverőtálba, majd alaposan keverjük össze egy kanállal. Adjunk hozzá annyi kókuszolajat, hogy a testradír elérje a megfelelő állagot. 

 

3. Tengeri só

Nem hiába mondják, hogy egyes bőrbetegségekre szinte csodaszer a tengervíz: a sónak antibakteriális hatása van, ami segíthet például az ekcémán vagy a pikkelysömörön. A só emellett tartósít, ezért nem kell őrült módon, kapkodva felkenned az összes bőrradírt, mert az sokáig eláll.  

Érdemes inkább őrölt tengeri sót használni, mert a nagy szemek irritálhatják az érzékeny bőrt. Emellett fontos, hogy sebek felületébe véletlenül se kerüljön, mert azt a csípő, fájdalmas érzést az ellenségünknek sem kívánjuk. 

1/2 csésze tengeri só,
1/2 csésze tetszés szerinti olaj,
 tetszés szerint illóolaj.
Keverjük össze a tengeri sót és az olajat egy keverőtálban, és mivel a sónak semleges a szaga, érdemes néhány csepp illóolajjal felturbózni. 

4. Zöld tea és cukor 

A teának nagy az antioxidáns tartalma, és gyulladáscsökkentő hatása is van, sőt egy 2013-as tanulmány szerint a zöld teát tartalmazó kozmetikumok képesek csökkenteni a nap okozta bőrkárosodást. 

2 filter zöld tea,
1/2 csésze forró víz,
1 csésze barna cukor,
1/4 csésze olvasztott kókuszolaj.
Forraljunk vizet, és rakjuk bele ázni a teafiltereket. Keverjük össze az olajat és a cukrot, majd ha kihűlt a tea (ez fontos lépés, mert máskülönben elolvad a cukor), öntsük azt is hozzá. 

 

5. Méz és cukor

Egy 2016-os kutatás alátámasztotta, hogy a méznek magas az antioxidáns-tartalma és antibakteriális hatással bír, és szintén javíthat egyes bőrbetegségek tünetein. A méz nemcsak a bőrszövetek helyreállításához és az UV-károsodás elleni védelemhez járul hozzá, hanem a bőrön lévő baktériumok elpusztításában is segíthet. 

1/2 csésze barna cukor,
1/4 csésze olvasztott kókuszolaj,
2 evőkanál méz.
Tegyük a barna cukrot, a kókuszolajat és a mézet egy keverőtálba, ha pedig túl morzsalékos, adjunk hozzá még kókuszolajat.

 

GYIK

Ezt ne tedd! 

A fenti bőrradírokat csak testre használjuk, mert az arcbőr sokkal érzékenyebb, mint a test többi részén lévő bőr. Fontos, hogy ne alkalmazzuk a bőrradírt azon a felületen, ami: 

  • leégett,
  • repedezett vagy sérült,
  • piros vagy duzzadt,
  • kémiai hámlasztás után áll. 

Ezt viszont tedd! 

Ha illóolajat adunk a testradírhoz, előtte teszteljük egy kisebb bőrfelületen, nehogy allergiásak legyünk rá!  Ha érzékeny vagy extrán száraz a bőrünk, érdemes előtte konzultálni a bőrgyógyásszal!  

Milyen gyakran érdemes testradírt használni?

A legjobb, ha nem napiszinten, hanem hetente csak két-három alkalommal kenünk fel testradírt, ugyanis a túlzott hámlasztástól a bőr száraz, érzékeny és irritált lehet.