A diplomások többet, az idősebbek kevesebbet utaznak, és a magyarok inkább belföldön, mint külföldön engedik ki a gőzt.
Csupán a magyarok egyharmada jut el nyaralni az idén: a megkérdezettek 34 százaléka utazik, az emberek 66 százaléka viszont otthon tölti a nyarat – derült ki a Publicus Intézet Népszava számára készített reprezentatív felméréséből.
A kutatásból kirajzolódik, hogy a magasabb végzettséggel rendelkezők nagyobb eséllyel utaznak el: a diplomások 56 százaléka költ vakációra, míg az érettségivel rendelkezők 35 százaléka, a szakmunkás végzettségűek 33 százaléka, a legfeljebb 8 általános végzettek pedig 20 százaléka utazik el.
A korosztályban is látszik különbség, a felmérés szerint minél idősebb valaki, annál kisebb eséllyel utazik el pihenni: a 18–29 évesek közöttieknél 42 százalék az arány, a 60 évnél öregebbeknél pedig csupán 20 százalék.
A nyaralók 44 százaléka Magyarországon belül utazik, 33 százalék inkább külföldet választja, további 22 százalék viszont belföldön és egy másik országban is eltölt néhány napot. A többség legfeljebb egy hétre szakad ki otthoni környezetéből: a nyaralni indulók fele 4-7 napra utazik el, tízből négy ember egy hétnél több időre, 10 százalék viszont csupán 1-3 napra tud elmenni valahová.

A többség jelentős összeget költ erre a célra – azok közül, akik útnak indulnak idén, 35 százalék egy családtagra számítva 100-250 ezer forintot költ utazásra, 18 százalékuk pedig 50-100 ezer forintból oldja meg fejenként, míg 6 százalék 50 ezer forintból kénytelen kihozni a nyaralást.