Bár Adriana Smith agyának összes működése végérvényesen megszűnt hónapokkal korábban, a kórház mégis köteles a helyi abortusztörvények miatt életben tartani a 30 éves nőt, amíg a magzat készen nem áll a szülésre.
Az amerikai Georgia államban már három hónapja életben tartanak egy terhes nőt, akit az orvosok már agyhalottnak nyilvánítottak. Bár Adriana Smith agyának összes működése végérvényesen és visszafordíthatatlanul megszűnt hónapokkal korábban, a kórház mégis köteles a helyi abortusztörvények miatt lélegeztetőgépen tartani a 30 éves nőt, amíg a magzat készen nem áll arra, hogy megszülessen.
Mivel az állam törvényei tiltják az abortuszt, miután szívműködés érzékelhető a magzatnál, ami általában a terhesség hatodik hetében következik be, a nő hozzátartozóinak nincs beleszólása abba, mi történjen a jogilag halottnak tekintett nő testével. A család, beleértve Smith 5 éves kisfiát, még mindig rendszeresen látogatja a halott nőt a kórházban.
2022-ben az amerikai Legfelsőbb Bíróság hatályon kívül helyezte a Roe kontra Wade ítéletet, amely 1973 óta védte a terhességmegszakításhoz fűződő alapjogot. Azóta pedig számos republikánus államban szigorú, korlátozó abortusztörvényeket vezettek be, köztük Georgiában is.

April Newkirk, Smith édesanyja az atlantai WXIA TV-csatornának elmondta, hogy lánya erős fejfájás miatt ment a Northside Kórházba, ahol orvosi ellátást kapott, majd hazaengedték. Másnap reggel azonban barátja arra kelt, hogy a nő fuldoklik, így értesítette a 911-et. Miután a kórházban vérrögöket találtak a 21 hetes kismama agyában, megállapították nála az agyhalál állapotát. Mindez három hónapja történt, és még három hónapig életben tarthatják gépek segítségével a baba születéséig. Ugyanis lélegeztetőgép és más eszközök nélkül a magzat meghalna.
A nő édesanyja azt is hozzátette, hogy fennáll az esélye annak, hogy unokája vak lesz, vagy nem fog tudni járni, és talán képtelen lesz életben maradni miután megszületett.
Az Emory Healthcare, Atlanta egészségügyi hálózata orvosi titoktartásra hivatkozva nem nyilatkozott az AP News-nak az esettel kapcsolatban, de kiadtak egy nyilatkozatot, melyben azt írják:
Klinikai szakértők, az orvosi szakirodalom és jogi tanácsadás alapján konszenzusos döntést hoztak, és az egyénre szabott orvosi kezelést Georgia állam abortusztörvényeivel összhangban hajtják végre.
Az eset hatalmas felháborodást keltett az országban. Monica Simpson, a SisterSong nevű reproduktív jogi szervezet főigazgatója szerint problémás a helyzet, és a családot megilleti a jog, hogy orvosi kérdésekben döntést hozhasson. Hozzátette, hogy ehelyett „több mint 90 nap folyamatos trauma, magas kórházi költségek, és a gyógyulás felé vezető utat eltorlaszoló kegyetlenség” jutott ki nekik.
Thaddeus Pope, bioetikával foglalkozó ügyvéd szerint csak néhány államban korlátozzák, hogy egy még életben lévő, de magatehetetlen vagy agyhalott terhes nőtől megvonják az orvosi ellátást, de Georgia nem tartozik ezek közé. Hozzátette, hogy ha egy nőt levesznek a lélegeztetőgépről vagy más hasonló eszközről, az nem számít abortusznak, és szerinte Smith kezelésének folytatását a törvény nem követeli meg.
Az AP News megkereste Lois Shepherdöt is, a Virginiai Egyetem bioetikával és joggal foglalkozó professzorát, aki azt nyilatkozta, hogy ebben az esetben szerinte nem indokolt a nő életben tartása. Ugyanakkor hozzátette, hogy a Roe kontra Wade hatályon kívül helyezése óta bizonytalan, hogy az állam ragaszkodhat-e ahhoz, hogy egy nőt életben tartsanak.