tegnap 2025.2.21 10:45
Olvasási idő 3:57
Nóra Szász

A mélytengeri púpos horgászhal, akiért az egész TikTok sír: mit jelenthet a fekete tengeri ördög felbukkanása?

A mélytengeri púpos horgászhal, akiért az egész TikTok sír: mit jelenthet a fekete tengeri ördög felbukkanása?
Forrás David Jara Boguna
TECH-TUDOMÁNY KLÍMAVÁLTOZÁS KÖRNYEZETVÉDELEM MÉLYTENGERI PÚPOS HORGÁSZHAL TENGER TERMÉSZET TERMÉSZETVÉDELEM

Sokan AI-nak gondolták, amikor elkezdtek terjedni az első felvételek az óceán felszínére úszott púpos horgászhalról, pedig valódiak voltak. A nem mindennapi eset beindította a spekulációvonatot: baljós ómenről vagy pusztán természeti jelenségről van szó?

Még véget sem ért az év első hónapja, de már egy olyan eseménynek lehettünk szemtanúi, amire korábban nem volt példa: január 26-án egy kutatócsoport a Kanári-szigetek közelében egy mélytengeri púpos horgászhalat kapott lencsevégre, ahogy lassan az óceán felszínére úszik. Ez nem mindennapos látvány, hiszen ez a halfajta jellemzően 200-2000 méter mélyen él. A kutatókat is meglepte a találkozás, az internet pedig nemcsak egy élő biológialeckét kapott, de sokan ómenként tekintenek az esetre. Arról azonban, hogy mit üzen az emberiségnek a hal, megoszlanak a vélemények: az apokalipszis első lovasát köszönthetjük benne, esetleg a nők felemelkedését jelzi, vagy a klímaválság pusztító hatására figyelmeztet?

„Olyan volt, mint egy valóra vált álom” – mondta David Jara Bogunyà, a Condrik Tenerife civil szervezet tengeri természetfotósa. Ő készítette azokat a fotókat, amelyek bejárták az internetet, és számtalan mém formájában halhatatlanná tették a földöntúli kinézetű állatot. „Gyerekkoromban volt egy könyvem néhány mélytengeri élőlénnyel, és imádtam az illusztrációkat. Őrületesnek találtam őket. Az állatok nem tűntek valóságosnak.” Jara és kollégái a Glaucus nevű hajó fedélzetén körülbelül egy órán keresztül együtt úsztak és fényképezték a fekete tengeri ördögnek is nevezett állatot. A természetvédelmi szervezet beszámolója szerint azért is rendkívüli ez a felfedezés, mert korábban csak elpusztult vagy sérült példányokra bukkantak a kutatók. Az egyetlen élő púpos horgászhalról készült felvétel 2014-ből származik, amikor tengerkutatók egy távirányítású járművel lefilmezték a fajt a Monterey-öbölben, mintegy 580 méter mélységben.

@animalcrew.13 Angler Fish spotted swimming to the surface in broad daylight. It could be the first recorded sighting in the world of a living adult black seadevil or abyssal anglerfish, this species of anglerfish are found in the ‘midnight zone’ of the ocean around 2,000 metres below the surface… why do you think this is happing is it due to climate change I wonder 🤔 but isn’t it just amazing getting to see such a beautiful creature ❤️🐟#fyp #boost #news #ocean #anglerfish #deepsea #sea #oceancreatures #deepseacreatures #hamstergang🐹 #animallover #properhamstercare #animals #trendingvideo #animalcrew13 #fyppp #fish #angler ♬ som original - WE ARE 00h.03m 🇨🇭

A púpos horgászhalak (Melanocetus Johnsonii) a „fekete tengeri szörnyek” nemzettségéből származnak, ami a tátongó állkapcsok, éles agyarak és a homlokukon található, a zsákmány odacsalogatására szolgáló biolumineszcens csalik miatt találó név. A 200 és 2000 méter mély sötétségben tanyázó halfajtáról még a kutatók is keveset tudnak, hát még a tengerbiológiában járatlan laikusok. Bár az életével fizetett, ennek a példánynak köszönhetően most sok új és meglepő információval gyarapodott az emberek tudása a púpos horgászhalakról.

Mélytengeri biológia lecke

Talán az első és legfontosabb tény, ami egyaránt mindenkit megdöbbentett, hogy egy igencsak apró halról van szó. Valóban félelmetes, de csak akkor, ha akkora vagy, mint Pizsi és Dory a Némó nyomában-ból, ezek a halak ugyanis legfeljebb 18 centiméteresre nőnek meg. Ez a példány ráadásul különösen aprócska volt, mindössze 6 cm. A marcona külső ellenére a kutatók beszámolója szerint a testük igencsak puha.

A másik érdekesség a lámpásos hallal kapcsolatban, hogy biztosan tudjuk, hogy nőstény volt. A hímek még apróbbak, legfeljebb 3 centisek, és egyfajta parazitaként a nőstényre tapadva élnek. A horgászhalalakúak családjában szokatlan szaporodási módszer terjedt el. Ennek során a sokkal kisebb hímek a nőstényekkel egyesülnek, hogy genetikai anyagot szolgáltassanak a számukra. Ilyenkor a hím elveszti a szemeit, a belső szerveit, végül pedig a vérkeringésük is eggyé válik. Bár nem világos, hogy a púpos horgászhal is ugyanezt a metódust követi-e, a szaporodásnak ez a különös formája évek óta lenyűgözi a tudósokat.

Miért úszott a felszínre a fekete tengeri ördög?

Ezek a halak általában lesből támadó ragadozók, akik idejük nagy részét a mélytengerben töltik, és mozdulatlanul várják, hogy a zsákmányuk elég közel merészkedjen hozzájuk, így duplán váratlan volt ez az eset. A kutatók tanácstalanok, mi lehetett a szokatlan viselkedés oka, ám több lehetséges elmélet is felmerült.

Hogyan kerulhetett a felszinre a melytengeri pupos horgaszhal?
A púpos horgászhalat jelenleg a MUNA Természetrajzi és Régészeti Múzeumban őrzik. Forrás Andres Gutierrez/Anadolu via Getty Images

Az egyik, hogy a fekete tengeri ördög egy olyan halat evett meg, amelynek úszóhólyagja vagy gázmirigye volt, a gáz hatására pedig felfelé emelkedhetett a ragadozó. Egy másik elmélet szerint a hal csapdába esett egy meleg vízoszlopban, amely a térségben zajló vulkanikus tevékenység miatt jött fel. A Kanári-szigetek térségére jellemzőek a tenger alatti hasadások, amelyek befolyásolhatták a hal mozgását. Az is elképzelhető, hogy a nőstény púpos horgászhalat egy nagyobb ragadozó, például egy pilótabálna vagy akár egy medúza ragadta el és hozta a felszínre, majd az óceán felszínéhez közel elengedte.

Nem az a hős, akit megérdemlünk, hanem az, akire szükségünk van

Az ördöghal története sokakat megérintett, és világszerte gyászolták a csúnyácska állat halálát. A tengerbiológiai kuriózumon túl azonban voltak, akik különleges jelentést tulajdonítottak a felbukkanásának.

Hogyan juthatott a felszinre a melytengeri hal, aki elbuvolte a tiktokot is?
Forrás Andres Gutierrez/Anadolu via Getty Images

Ijesztő külseje és elnevezése miatt egyesek szerint az emberiséget fenyegető apokalipszis előfutára volt a hal. Mások azonban épp ellenkezőleg, pozitív jelentést tulajdonítottak jövetelének. „Az ördöghal egész életét a mély, sötét óceánban töltötte, elszigeteltségben” – mondta Dr. Nivedita Nayak pszichoterapeuta. „Most valami fényesebb, valami ismeretlen felé úszott, még akkor is, ha nem éli túl az utazást.”

Kiemelt tartalom
Kiderült, a karácsonyi ajándékoknak a legnagyobb a karbonlábnyoma Kiderült, a karácsonyi ajándékoknak a legnagyobb a karbonlábnyoma 2024.12.25 9:16

A kitartás, az ellenálló képesség szimbólumává vált, és e szerint a nézet szerint arra buzdít minket, hogy valami nagyobb dolog felé haladjunk, nem számít, milyen áron. Lévén nőstény állatról szó, a nők felemelkedésének szimbóluma is lett ez a példány.

A hal megjelenése emellett sokadik intő jele lehet a klímaváltozásnak, és hogy ez miként befolyásolja a bolygónk működését. „Az óceán mélye érzékeny környezet, és a hőmérséklet változása alapvetően megváltoztatná az ökoszisztéma egyensúlyát, amelynek kiaknázásához a púpos horgászhalak adaptálódtak” – mondta Chase Brownstein, a Yale Egyetem ökológiai és evolúcióbiológiai programjának munkatársa. „Alapvetően az óceánok felmelegedése több okból is rossz az állatoknak, főként azért, mert egy bizonyos hőmérsékleti tartományhoz vannak szokva, és ennek a tartománynak a határait feszegetve a fajok anyagcsere- vagy fiziológiai stresszbe kerülhetnek.”

@ciarawhyy Anyone else on Ms Angler Fish TikTok 😫🥲 She deserves to see the light #anglerfish #ocean #tenerife #myshayla #fish ♬ Jacob and the Stone - Emile Mosseri

„Bár nehéz pontosan meghatározni, hogy a fekete tengeri ördög miért jutott fel a felszínre, a találkozás jelentősen hozzájárul a mélytengerek megértéséhez. A mélytenger a Föld legnagyobb élőhelye, és itt él a bolygón élő legtöbb élőlény – magyarázta Bruce Robison, a Monterey-öböl Akvárium Kutatóintézetének vezető kutatója, aki 2014-ben elkészítette a felvételt az első élő fekete tengeri ördögről. „Olyan keveset tudunk arról, hogy mi van odalent.”