tegnap 2025.2.12 12:04
Olvasási idő 1:18
Maier Péter

A BME-n már nem akarnak úgy tenni, mintha a hallgatók nem használnának ChatGPT-t, ajánlást küldtek ki az MI-re vonatkozóan

TECH-TUDOMÁNY CHATGPT FELSŐOKTATÁS MESTERSÉGES INTELLIGENCIA TUDOMÁNY

A hallgatóknak kiküldött levélben azt írják, nem szeretnék tiltani a generatív mesterséges intelligencia használatát a BME-n, csak transzparens keretek közé szorítanák azt.

Generatív mesterséges intelligenciáról szóló ajánlást küldött a hallgatóknak és oktatóknak Dr. Koltai Tamás, a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának dékánja, amiben beismeri, hogy a generatív MI (mint például a ChatGPT) megkerülhetetlen része lett az egyetemi oktatásnak és szakmai munkának.

A Refresherhez eljutott levélből kiderül, hogy az intézmény vezetése nem szeretné, hogy az esetleges tiltással a hallgatók hátrányt szenvedjenek később a munkaerőpiacon, ahol egyre nagyobb teret kap ez a technológia. Ugyanakkor az sem járja, hogy a „hallgatók esetenként szükségét érezhetik, hogy tanulmányi terheiket olyan eszközökkel csökkentsék, amelyek aláássák a tanulmányok célját”.

A BME dékánjának megfogalmazott irányelvei – „nemzetközi sztenderdeket” követve – az átláthatóságot fogalmazzák meg célként.

„Ez azt jelenti, hogy a mesterséges intelligencia igénybevételének tényét a mű minden értékelt részén (dolgozat főszövege, táblázatok, kivonatok stb.) megfelelően fel kell tüntetni. Utalni kell a használat tényére, az algoritmus/eszköz általánosan ismert nevére, utólag, kérésre ellenőrizhető módon meg kell őrizni a használat során alkalmazott utasításokat. Ezen túlmenően a kutatási dokumentációban jelölni kell a mesterséges intelligencia által előállított szövegrész(ek) kezdetét és végét”

– áll a szövegben, amiben azt javasolják, hogy a dolgozatnak egy „jól meghatározható részét (a dolgozat valamelyik résztémáját vagy részfeladatát)” készítsék el a generatív MI bevonásával. Általánosan alkalmazott elv, hogy a dolgozat fontosabb, mérlegelést és döntést igénylő részei, úgy mint a kutatási kérdése, diszkussziója, empirikus része, következtetései semmilyen esetben nem készülhetnek generatív mesterséges intelligencia alkalmazásával – írják, hozzátéve, hogy ennél pontosabb lehatárolás szakspecifikusan lehetséges.

A BME épülete
A BME épülete Forrás Getty Images

Az oktatóktól azt kérik, ne technológiai eszközökkel próbálják meg detektálni a mesterséges intelligenciával írt részeket, mert ezek nem működnek jó arányban. „Az eredetiség ellenőrzése során elsősorban az oktató szakismereteire, a hallgató munkájára és képességeire való rálátására kell támaszkodni, és a teljesítményértékelést az előrehaladás gyakori ellenőrzésével kell elvégezni” – fogalmaznak.

Kiemelt tartalom
A diabolikus január legfontosabb pillanatai: Zendaya eljegyzése, Jennifer Lopez válása és Dopeman humorérzéke A diabolikus január legfontosabb pillanatai: Zendaya eljegyzése, Jennifer Lopez válása és Dopeman humorérzéke 3 nappal ezelőtt

A korábbi plágiumnyilatkozat kiegészül az alábbi mondattal: „Az MI-vel generált tartalmakat ellenőriztem, a generált kimenetek valóságtartalmáról
meggyőződtem, megfelelően jelöltem minden használatot”.

Az ellenőrzés során nagy felelőssége lesz az oktatóknak, erről a fent linkelt dokumentum utolsó fejezetében írnak. A bírálatok, értékelések esetében tilos lesz MI-eszközöket igénybe venniük, az egyetem vezetése szerint az tudományetikai vétségnek minősülne.