A Financial Times kutatása szerint csökken a párkapcsolatok száma, és ez nem kizárólag azért van, mert többen akarnak már szinglik lenni.
A modern randizás válságban van. De míg a „párkapcsolati recesszió” (relationship recession) nevű jelenségre általában nyugati jelenségként gondolunk, a Financial Times új kutatása szerint a probléma globálissá vált.
A Dazed által idézett, John Burn-Murdoch által készített kutatásból kiderül, hogy az Egyesült Államoktól Finnországon és Dél-Koreán át Törökországig, Tunéziáig és Thaiföldig mindenhol csökken a születési arányszám, és jó esély van rá, hogy ez a párkapcsolatok számának csökkenésének tudható be.
Az FT hozzáteszi, a születési ráta csökkenő tendenciája „jóindulatú” problémaként is felfogható, ha onnan közelítjük meg a dolgot, hogy ez a boldogan gyermektelen,
úgynevezett DINK-ek (kétkeresetű, gyermektelen párok) növekedésének eredménye. A kép ugyanakkor ennél bonyolultabb, mivel sok ember egyedülálló marad felnőttkorában is.
Tény, hogy sokan boldogok szingliként – egyes kutatások szerint például az egyedülálló, gyermektelen nők a legboldogabb demográfiai csoport –, és örömteli, hogy a társadalom egyre kevesebb nyomást gyakorol a házasságkötésre, ugyanakkor a magányosságra és a randizási frusztrációkra vonatkozó szélesebb körű elemzések azt mutatják, hogy a világ népességének jelentős része szeretne párkapcsolatot (és gyermeket), de nem talál megfelelő partnert.
Burn-Murdoch szerint a szingliségi arány a mobilinternet-használattal párhuzamosan emelkedik, különösen a nők körében, akik ma már szabadabban dönthetnek úgy, hogy egyedül maradnak, ha úgy érzik, nem találták meg a megfelelő partnert. Rámutat azokra a kutatásokra, amelyek szerint a közösségi média elősegíti a liberális értékek terjedését a nők körében, és növeli a női önállóságot. Figyelemre méltó, hogy a párkapcsolatok számának csökkenése a „rendkívüli online” lakossággal bíró helyeken – mint Európa, Kelet-Ázsia, Latin-Amerika – a legszembetűnőbb, míg Dél-Ázsiában, ahol kevesebb nő fér hozzá az internethez, továbbra is ritka az egyedülállóság.
A történelemben a politikai vezetések gyakran ösztönözték az embereket arra, hogy több gyermeket vállaljanak, pénzügyi ösztönzőkkel és családbarát politikákkal – ezt Magyarországon nem kell senkinek bemutatni. Manapság azonban elég más a helyzet a világban, mivel a párkapcsolatok számának csökkenése mögött változó társadalmi-kulturális normák állnak.