Egyelőre ideiglenes fegyverszünetről van szó, aminek az eléréséhez közvetítőként járult hozzá Katar, Egyiptom és az Egyesült Államok.
Izrael és a Hamász közötti tűzszünetet és a 467 napja elrabolt izraeli túszok kiszabadulásáról megkötött egyezményt jelentett be kormányzati forrásokra hivatkozva a 12-es és a 13-as izraeli kereskedelmi televíziós csatorna szerda este – írja az MTI.
Az információkat a katari miniszterelnök is megerősítette, akinek csapata közvetítőként lépett fel Egyiptom és az Egyesült Államok mellett. A Hamász végső döntéseit Mohamed Szinvár, a Hamász jelenlegi gázai vezetője, a terrorszervezet megölt vezetőjének, Jahja Szinvárnak a nála tíz évvel fiatalabb testvére hozta meg.
Izraelben csütörtök reggelre összehívták a biztonságpolitikai kabinetet, majd azt követően a teljes kormányt, hogy hivatalosan is jóváhagyják a megállapodást.
A fegyverszünetnek három szakasza van, az első kettő a túszok elengedéséről szól, a harmadik szakaszban pedig az őrzött izraeli holttesteket fogja visszaadni a Hamász, és kivonulnak az izraeli csapatok a Gázai övezetből. Ezzel ideiglenesen véget ér a 2023 októbere óta tartó fegyveres konfliktus.
A tárgyalásokon Donald Trump és Joe Biden közel-keleti megbízottjai is jelen voltak, bár a Guardian elemzése szerint Trumpnak volt nagyobb hatása a tűzszüneti megállapodásra, ugyanis sokkal erélyesebben lépett fel Izraellel szemben, mint a leköszönő amerikai elnök, és Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök fegyverszünetre való hajlandóságához nagyban hozzájárult, hogy a következő években rá lesz utalva Trump jóindulatára.
Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere is megszólalt a Facebookon, szerinte ez a megállapodás a világ egyik háború sújtotta térségében hozza közelebb a békés élet lehetőségét az ott élő emberek számára, ráadásul a megállapodásnak kifejezetten pozitív hatása lesz a globális biztonságra is. Kiemelte, a fegyverszünetnek köszönhetően a még fogságban lévő magyar állampolgárságú túsz is visszatérhet a családjához.