ma 2025.1.23 12:13
Olvasási idő 2:32
Bence Loksa

Máshogy néznek majd ki a Counter-Strike Majorök, de sok más verseny is változik 2025-ben

Máshogy néznek majd ki a Counter-Strike Majorök, de sok más verseny is változik 2025-ben
Forrás X/@PGL
SPORT BUDAPEST COUNTER-STRIKE E-SPORT VIDEÓJÁTÉK

A rajongók és a játékosok is régóta kérik azt, hogy bővüljenek a Majorök, a Valve pedig végre meghallgatta az imáink.

Már javában tart a 2025-ös Counter-Strike szezon. Újra rajthoz állnak a világ legjobb csapatai, azonban idén több változást is eszközölt a játék fejlesztője és kiadója, a Valve, ami hatással lesz mind a legnagyobb, mind a kisebb tornákra. Szerencsére a szeptemberben megrendezésre kerülő budapesti StarLadder Season 20-t egyik újítás sem befolyásolja, így a versenyszervező nyugodtan térhet vissza, és hozhatja el az év egyik legütősebb CS-eventjét Magyarországra.

Átalakulnak a Majorök

A fő változás az, hogy a Counter-Strike legnagyobb versenyei – amelyeket Majoröknek hívnak – mostantól 32 csapatosak lesznek az eddig megszokott 24 csapat helyett, így a verseny jóval kiélezettebb lesz.

Eddig a Regional Major Rankings (RMR) események voltak azok, amelyek eldöntötték, hogy mely csapatok juthatnak a meghívottak közé a tényleges Majorre, ezek a 2025-ös évtől a Major Regional Qualifierek (MRQ). Az Észak- és Dél-Amerikában, valamint Európában megrendezett MRQ-k 16 csapatosak lesznek, míg az ázsiai selejtezőn nyolcan vesznek részt. Az előbbi kettőből hatan, míg az utóbbiból négyen juthatnak be a Majorök első szakaszaiba. Fontos változtatás még, hogy ezeket a selejtezőket valószínűleg online fogják tartani, valamint egyes területeken – mint Amerika, ahol az északi és déli csapatok a távolság miatt nehezen tudnak egymással játszani a magas ping miatt – tovább oszthatják az MRQ-kat.

A Team Spirit, a sanghaji Major győztes csapata Forrás X/@PGL

Az alapszakaszban eddig megszokott Opening és Elimination szakaszait is három szakasz váltja fel, amelyeket egyelőre csak Stage 1, 2 és 3-re keresztelt el az a szabálykönyv, amelyben a nagyversenyek lebonyolításáról szóló elvek vannak belefoglalva. A szakaszok maradnak svájci rendszerűek, tehát minden brigád olyan csapattal találkozik, akinek ugyanolyan mérlege van az adott szakaszban – tehát egy 1 győzelemmel és 2 vereséggel rendelkező ötös 1-2-es ellenfelet kap. Az sem változik, hogy a svájci szakaszok 3 győzelemig mennek, tehát aki megnyer három szériát bármely módon, az továbbjuthat a következő Stage-be.

A Stage 1-okba azok a csapatok jutnak be, akik az MRQ-kon a legjobban teljesítettek. Az első szakaszból aztán nyolcan jutnak a második Stage-be, hozzájuk pedig 8 meghívott brigád társul. Innen szintén nyolcan jutnak tovább a Stage 3-be, akikhez ismét 8 meghívott ötös csatlakozik, majd a legjobb nyolc a rájátszásba kerül. A meghívókat úgy küldik ki, hogy a Stage 2-ba az adott Majort megelőző hasonló verseny legjobb 16 közé jutók régióinak megfelelően hívják meg, míg a Stage 3-be az előző Playoff-résztvevők jutnak be automatikusan.

Kiemelt tartalom
Hétvégén rajtol a 2025-ös LEC, ahol Európa legjobb csapatai esnek egymásnak Hétvégén rajtol a 2025-ös LEC, ahol Európa legjobb csapatai esnek egymásnak 2025.1.18 10:17

Az első ilyen nagyverseny a BLAST Austin Major lesz, ahol a Stage 3-be hat európai csapat, egy ázsiai és egy amerikai csapat kap meghívást, ugyanis a 2024-es idény utolsó Major-versenye, a sanghaji torna rájátszásába ezek a régiók küzdötték be magukat. Az austini megmérettetésre azonban még kell várnunk pár hónapot, ugyanis csak június 9-én indul, az MRQ-nak pedig még nincs kitűzött időpontja.

Több kivételt is tesz a Valve

Bár nem akkora változás, mint a Majorök, a Valve egyéb módosításokat is eszközölt a szabálykönyvben. Ezek leginkább egyéni engedmények és kivételek olyan eseményekkel kapcsolatban, akik valamilyen speciális indokból mulasztottak határidőt, vagy olyan körülmények állnak fent, hogy a versenyszervezőknek indokolatlan bonyodalmat okozna a rendes szabályok betartása.

Ilyen például az, hogy a BLAST Rivals két Tier 1 esemény után is rendezhet lazább szabályokkal rendelkező Wildcard eseményt, vagy hogy a 2025-ös Esports World Cup egy világranglista-meghívott helyett egy spotot odaadhat az ázsiai Hero Esports ACL győztesének, vagy hogy az ESL Pro League következő idénye szabad kezet kapott az előző szezonokban jól teljesítő csapatok meghívására.

A budapesti Counter-Strike torna szerencsére nem szerepel egyik listán sem, szóval a magyar mini-major előkészületei zavartalanul folynak tovább – de még hosszú az év szeptember 13-ig.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!