Drew Daniel július végén álmában találkozott egy lánnyal egy buliban, aki mesélt neki a titokzatos műfajról.
Kétfajta ember van, aki emlékszik az álmaira, és aki nem. Én az utóbbi csoportba tartozok, úgyhogy mindig elképedve állok azok előtt, akik hatalmas részletességgel tudják elmondani, hogy mi történt velük az álomvilágban éjszaka. Nem volt ez nyáron máshogy akkor sem, amikor ezzel a tweettel találkoztam.
had a dream I was at a rave talking to a girl and she told me about a genre called “hit em” that is in 5/4 time at 212 bpm with super crunched out sounds thank you dream girl
— DREW DANIEL (@DDDrewDaniel) 2024. július 29.
Az álom
Drew Daniel – ő az első csoportba tartozik – július végén álmában találkozott egy lánnyal egy buliban, aki mesélt neki egy műfajról, ami a hit em névre hallgatott. A hit em, mint kiderül, több szempontból is szokatlan, a tempója 212 bpm, ami elképesztően gyors, és emellett 5/4-es ütemmutatóval rendelkezik, ami pedig hihetetlenül ritka. A titokzatos álombeli lány még azt is hozzátette, hogy a hangzás erősen el van torzítva, trancsírozva.
A reakció
Ez a tweet azonban nem, hogy elijesztette, sokkal inkább kihívásként inspirálta kísérletező producerek hadát, akik a rákövetkező hetekben egymás után töltögették fel az újabbnál újabb hit em ötleteiket, egymásra reflektálva, új dolgokat kipróbálva.
this is "hit em"
— Megaphonix (DJ STREAM 12/19) (@MegaphonixMusic) 2024. július 30.
(volume warning) https://t.co/b2OcErKJHnpic.twitter.com/MFgtv5pq4b
HIT EM! 🗣️‼️ pic.twitter.com/7GtHoaLQv6
— Pepsi® (@ioansnake) 2024. július 31.
We getting jazzy sample-based hit em now? pic.twitter.com/1ODPQuwTpA
— pRòmethius (@Alexr1188) 2024. július 31.
Az eredeti tweet után még 1-2 hétig láttam ezeket a posztokat, aztán fokozatosan egyre kevesebbet, végül azt hittem, hogy lecsengett, mint minden hasonló internetes trend. Aztán most novemberben jött a lemez.
A lemez
November közepén a semmiből droppolt egy 27 dalos válogatáslemez, tele izgalmas és néha meglepően táncolható zenékkel. Ami szerintem a legérdekesebb dolog az egész megjelenésben, hogy miként fogja fel két tucat producer ezt a bizonyos szempontból nagyon konkrét, de közben nagyon szabad műfaji meghatározást, ami az eredeti álomban szerepelt. A tempó és a zene ütemmutatója – erre gondoljunk úgy, mint a zene lüktetésére, ritmikus alapjára – adott, emellett szerepel még a torzítottság is, mint jellemző, de ezen túl minden az alkotókra van bízva.
Ahogy a dallistán is látszik, a többségük kifejezetten rövid, sokan inkább egy stílusgyakorlatként készítették ezeket a dalokat szerintem, mint a konkrét dalokat. Érdekes kérdés még, hogy ez az amúgy tánczenei irányból induló projekt vajon klubokba való, vagy csak otthon hallgatásra. Mainstream bulikban nem hiszem, hogy félnünk kell attól, hogy hit em dalokkal találjuk magunkat szembe, de ahogy az alábbi videón látszik, nincs lehetetlen.
i'm still not over this clip of @eprombeats introducing HIT EM in LA...
— RamonPang (@RamonPang) 2024. november 12.
bless the dude in the front yelling "thank you dream girl" 🤣🤣🤣🤣 this clip is truly out of a dream!!!! @DDDrewDaniel@Machine_Drumpic.twitter.com/d7rEGcp7F8
Ez most tényleg új műfaj?
Ez egy nehéz kérdés. Szerintem olyan szempontból, hogy nagyon tisztán ismerjük a sajátosságait, egy új műfajnak számít, de számomra szintén fontos szempont lehet egy műfaj meghatározásában az, hogy mennyien hallgatják, és hogy milyen hosszan képes releváns maradni. Tekintve, hogy nincs hivatalos meghatározása műfajoknak, kicsit utánakerestem.
A Wikipedián külön szócikk készült az úgy nevezett mikroműfajokhoz (microgenre). Itt arról írnak, hogy a mikroműfajok létrejötte nagyjából 15 éve kezdődött niche elektronikus zenei irányzatokkal, egyszerre a blogok és a közösségi média elterjedésével. Azzal, hogy hirtelen mindenki tartalomgyártóvá és véleményformálóvá tudott válni, igazából bárki bármikor kitalálhatott egy új műfajt – erre láthatunk most is egy példát. A különbség az, hogy míg általában egy műfaj csoportos egymásra reflektálások alapján alakul ki, a hit emet egyszerűen csak megálmodták.
Ha rákeresünk a rateyourmusic.com weboldalra – olyan, mint az Imdb zenei változata – több mint 3000 műfajjal találjuk magunkat szembe, beleértve a számtalan alműfajokat, mikroműfajokat, regionális műfajokat. Talán veletek is szembe jött már az a Tiktok-videósorozat, amiben egy srác naponta felfedez egy műfajt és utána beszámol róla. A műfaji kérdés tehát szerintem egy picit értelmetlen. Bárki elnevezhet valamilyen zenét egy új néven, és ha a közönség szerint pontos és szükséges az új mikroműfaj, akkor meg fog ragadni.
@bruhstre Listening to every music genre | PART 49 | These genre names are all starting to meld together.. #crankwave#crunkcore#blackcountrynewroad#musicgenres#subgenres#musicreview#fyp♬ original sound - blustre
Mi lesz veled hit em?
Mióta megjelent a Thank You, Dream Girl válogatáslemez, megint kevesebbet hallani az újdonsült műfajról. Bőven benne van, hogy már a következő ilyen megjelenéshez gyűjti az anyagot a mostani kiadványt jegyző Tabula Rasa Record Company, de az is lehet, hogy soha többet nem készül nagy hit em projekt. Az egész csak a zenészeken és a közönségen múlik. Aztán ki tudja, lehet legközelebb majd Te, a kedves olvasó álmodsz meg egy teljesen új zenei műfajt!