Édességgel befestett ló, harisnyás tornádó, öngyilkosság és szexuális zaklatás – az 1939-es Óz, a csodák csodája forgatása sokkal hátborzongatóbb volt, mint azt elsőre gondolnánk.
December 5-én mutatják be Gregory Maguire 1995-ben megjelent A Boszorkány – A Gonosz Nyugati Boszorkány élete és kora regényéből készült Wicked című musicalfilmet Jon M. Chu rendezésében Cynthia Erivo és Ariana Grande főszereplésével. A történet a Gonosz Nyugati Boszorkány, Elfaba fiatalkorát, és tulajdonképpen azt beszéli el, hogy L. Frank BaumOz, a nagy varázsló meseregénye, majd az 1939-es Óz, a csodák csodája film hogyan is démonizálta karakterét. Sajnos a magyar musicalkultúrában kevéssé jelentőségteljes a Wicked, eddig mindig csak ötletszerűen röppent fel, hogy megtartják a hazai színházbemutatót, emiatt ez még várat magára.
@newspeoplefyp THEY’RE SO CUTE😭🥰#arianagrande#cynthiaerivo#wicked#wickedthemusical#movie#cinema#film#emotional#crying#fyp#viral#actress#singer#kristenchenoweth#sensitive#cry#emotions#trend♬ sad SpongeBob music - michael
Az eredeti Wicked musicalt 2003-ban mutatták be a San Franciscó-i Curran Theatre-ben. A Broadway egyik legsikeresebb és legnagyobb bevételt hozó előadása 2023. április 11-én játszotta 7486. előadását, ezzel megelőzve Andrew Lloyd Webber Macskák című darabját, és a Broadway történetének negyedik leghosszabb ideje futó produkciója lett. Az eredeti szereplőgárdában a Jégvarázsból is ismert Idina Menzel játszotta Elfabát, Glindát pedig Kristin Chenoweth.
Jelenleg a csapból is a zöld-pink színekbe öltözött marketingfogások, Erivo és Grande sírós sajtóútjelenetei folynak. Ezért most 11+1 érdekességet gyűjtöttünk össze nektek az eredeti Óz-filmről, ami amellett, hogy ikonikus, végtelenül problematikus is egyben, sok esetben pedig egyenesen horrorisztikus.
@clipsfrombroadway follow for more #wicked#idinamenzel#frozen#elsa#kristenchenoweth#wickedthemusical#defyinggravity#hardsong#thewizardandi#elphaba#wizardofoz#galinda#glinda♬ original sound - Broadway Clips
1. Piros cipellő
A filmből ismert piros cipellők eredetileg ezüstszínűek voltak, mint ahogy egyébként az Óz-könyvekben is, ám a gyártásért felelős Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) stúdió vezetője, Louis B. Mayer annyira büszke volt arra, hogy Technicolor-eljárásban készül a film, vagyis hogy színes lesz, hogy az intenzívebb látvány érdekében, inkább a piros szín mellett döntöttek. Bár az MGM nem erősítette meg, hogy hány pár cipőt használtak a forgatás alatt, mégis úgy emlékeznek vissza, hogy körülbelül hét-tíz párral dolgozhattak. A lábbeliket eredetileg vörös ékkövek borították volna, de a prototípusok túl nehéznek bizonyultak, így inkább flitterekkel díszítették ki őket, egészen pontosan páronként 2300 darabbal.
Ez csak egy kisebb művészi módosítás volt a jobb filmélmény érdekében, ám alapvetően a cipellőknek igencsak izgalmas utóélet jutott. A 30-as és 60-as évek között a stúdiók még nem ismerték fel a filmes emléktárgyak piaca nyújtotta lehetőségeket. A fordulópont a 70-es években jött el, amikor az MGM megszervezte első filmes árverést, amelyen több ezer dollár értékben keltek el különböző ereklyék. Csak ekkor kerültek ismét reflektorfénybe a piros cipellők. Kent Warner jelmeztervező – akit az MGM azért szerződtetett, hogy segítsen katalogizálni és előkészíteni a stúdió 1970-es árverését – volt az, aki két párt is megtalált a piros cipellőkből. Hogy ezután pontosan mi is történt a lábbelikkel, nem tudni pontosan, de az árverésen az egyik pár mintegy 15 000 dollárért kelt el, a piros lábbelit 1979-ben pedig egy ismeretlen támogató adományozta a National Museum of American Historynak. A látványosság annyira népszerű, hogy a hatalmas tömegektől a cipőket körülvevő szőnyeg rendszeresen kikopik, így azt többször kellett már cserélni.
Egy másik piros cipellőt is jegyzett az amerikai filmkultúra, azt a párt a minnesotai Grand Rapidsban, a Dorothy Gale-t játszó Judy Garland tiszteletére létrehozott múzeumban állították ki, a darabot azonban 2005-ben ellopták. 13 évnyi hajtóvadászat után végül 2018-ban egy „füles“ segítségével az FBI-nak sikerült visszaszereznie. A cipellők végül nem kerültek vissza a minnesotai múzeumba, mi több, éppen most lehet rá licitálni egészen december 7-ig a Heritage Auctions aukciósházban, ahol a jelenlegi licit 812 500 dollár, vagyis mintegy 315 millió forint. A vevői felárral együtt az ár 1 015 625 dollár (394 millió forint).
2. Madárijesztőből Bádogember, Bádogemberből meg a kórházi beteg
Ismeretes, hogy az Óz, a csodák csodája elkészítése több nehézségbe is ütközött. Ám nemcsak maga a film forgatása, de alapvetően már az előkészületei sem zajlottak zökkenőmentesen. Közvetlenül az első felvételek előtt több szereplőcserét is be kellett iktatni. Ray Bolger, aki eredetileg a Bádogembert alakította volna, könyörgött Mervyn LeRoy producernek, hogy adja neki a Madárijesztő szerepét, mert szerinte az sokkal jobban menne a személyiségéhez. Leroy belement, és végül Buddy Ebsent, aki az első Madárijesztő volt, bújtatta a Bádogember bádogpáncéljába. Ám Ebsent végül azonnal ki kellett venni a produkcióból, miután súlyos allergiás reakciót kapott a Bádogember ezüstsminkjétől, amit alumíniumporból készítettek. Nehezen lélegzett, teste erősen görcsölt. Helyét végül Jack Haley vette át, a többi pedig már filmtörténelem.
3. A Madárijesztő maszkja
Aljean Harmetz amerikai újságíró 1989-ben megjelent The Making of the Wizard of Oz (Az Óz, a nagy varázsló forgatása) című könyve több Óz-kulisszatitokról rántja le a leplet. Igazi pletykák olvashatók az írásban, és hát úgy tűnik, nem csupán Ebsen járta meg az alumíniumporos sminkkel, de Bolger is a Madárijesztő sminkjével, amit az akkoriban újdonságnak számító latexszel készítettek.
Harmetz könyve szerint egy teljes órába telt, mire Bolger zsákszerű sminkjét a forgatásos napok végén lassan lehúzták. A maszkot mindig kidobták, és újat kellett készíteni, így Bolgernek összesen több mint 100 ilyen maszkra volt szüksége. Az Óz, a csodák csodája forgatása 1939. márciusában fejeződött be, és Bolger akkor húzhatta le utoljára magáról a Madárijesztő latexét. Állítólag pont ekkor vette észre először, hogy a maszk megroncsolta az arcbőrét, állítása szerint „gofriszerű“ mintázat maradt rajta. Bolger szájának sarkán és állán a kis foltok soha nem gyógyultak be teljesen, és 1987-ben bekövetkezett haláláig a színész arcán mindvégig látható volt a Madárijesztő maszkjának mintázata.
@mariaaaoooh2643 The Wizard of Oz - The scarecrow Ctto #fyp#foryoupage#thewizardofoz#thescarecrow#nobrain♬ original sound - MacDooBabe
4. Édes búcsú
Kevéssé rémisztő vagy meghökkentő, de ha már emlegettük a Bádogembert: tudtátok, hogy Dorothy búcsújeleneténél bizony nem olajat könnyezik a pléhember? A sűrű, trutyis gépolaj hatás érdekében – és valószínűleg, hogy elkerüljék a további bőrirritációk lehetőségét – csokiszirup folyik a Bádogember szeméből. Édes búcsú, szó szerint.
5. Ebcsont beforr
Az 1939-es film egyik legemblematikusabb karaktere, Toto a kiskutya. Az ebet egy Terry nevű nőstény brindle mintázatú Cairn terrier játszotta. Hetente 125 dolláros fizetést kapott, ami több volt, mint amit néhány rendes színész kapott a forgatás alatt. A jó fizettség ellenére azért Toto sem úszta meg baleset nélkül a produkciót. A forgatás egyik napján ugyanis Terry lába eltörött, amikor a Nyugati Boszorkány egyik katonája véletlenül rálépett. Egy másik kutyát kellett alkalmazni, amíg Terry fel nem épült.
6. Drogok
Az Óz, a csodák csodája Dorothyjaként Judy Garland végleg bebetonozta helyét a hollywoodi hírességek közé. A filmklasszikus előkészületei és forgatása azonban sokkal veszélyesebb terep volt az akkor még csak 16 éves tinédzser számára, mint Óz kitalált veszélyei. A gyötrelmesen hosszú munkaidő mellett például Garlandot módszeresen bátorította stúdiója, hogy olyan „szereket használjon“, amelyek biztosítják, hogy a színésznő sokáig képes legyen forgatni, de mégis kipihent legyen.
Mire Garland befejezte az Óz forgatását, már barbiturát-altatók és amfetaminok rabja volt. A drogok használata már azelőtt elkezdődött, hogy a színésznő belebújt volna a piros cipellőkbe, részben a stúdiófőnökök miatt, akik megkövetelték tőle, hogy vékony maradjon, és elég energikus, hogy megbirkózzon a fárasztó forgatási napokkal.
A kábítószerrel való visszaélés olyan problémává vált, amellyel élete hátralévő részében is folyamatosan küzdött, amíg 1969-ben, 47 évesen véletlen túladagolásban meg nem halt. Három gyermekét, Liza Minnellit, Lorna és Joey Luftot, öt házasságot és olyan művészi örökséget hagyva maga után, amelyet gyakran beárnyékoltak rövid élete tragédiái.
7. Pofon és szexuális zaklatás
Garland drogproblémái mellett más körülmények is rendkívül toxikus környezetet teremtettek neki a forgatás idejére. Egyszer például maga a film rendezője, Victor Fleming pofozta fel a színésznőt. A grunge.com azt írja, hogy Garland állítólag a Gyáva Oroszlán több jelenetét is tönkretette, mert gyakran elnevette magát a felvételek közben. Egyszer ezt elégelte meg Fleming, aki azokat a filmtekercseket sajnálta, amiket ezért így elpazaroltak. Kirángatta Garlandot a szettből, azt mondta neki, „Na, drágám, ez most komoly dolog“, felpofozta, majd hozzátette, „Most pedig menj be és dolgozz“. Az incidens után Fleming – azt mondják –, szörnyen érezte magát, ezért azt mondta, hogy most őt pofozza fel valaki a stábból. Garland erre csak annyit mondott, hogy „Nem fogom megtenni, de megpuszilom az orrodat“.
Az azóta sokat emlegetett pofon mellett Garland egykori férje, Sid Luft borította ki a bilitJudy and I: My Life with Judy Garland (Judy és én: életem Judy Garlanddal) című posztumusz memoárjában. A férfi azt írta, hogy a fiatal színésznőt többszörösen is molesztálta néhány olyan színész, akik a pöttömöket játszották. „Megkeserítették Judy életét a forgatáson azzal, hogy a ruhája alá dugták a kezüket... A férfiak 40 évesek vagy még annál is idősebbek voltak. Azt hitték, bármit megúszhatnak, mert olyan kicsik voltak“ – írta a 2005-ben elhunyt producer és üzletvezető.
A pöttömöket alakító színészek rossz viselkedéséről – a Caligula-szerű orgiáktól kezdve a szerencsejátékon át a prostitúcióig – évtizedek óta keringenek pletykák Hollywoodban. Sokan tagadták ezeket a pletykákat és állításokat, azzal érvelve, hogy keményen dolgoztak kevés fizetésért. Margaret Pellegrini, az egyik pöttöm-színésznő 2009-ben a következőket mondta a The Independentnek: „Sokan voltak, akik elmentek és megittak néhány italt, de semmilyen helyzet nem fajult el. Mindenki egyszerűen jól érezte magát. Nem randalírozott senki vagy ilyesmi, ezek az állítások pedig igencsak felzaklatnak.“
8. Az akasztott ember
Listánk legvérfagyasztóbb érdekessége igazából nem is egy tény, hanem inkább egy hipotézis, ami szerint a film forgatása alatt az egyik pöttöm felakasztotta magát. A legdurvább pedig, hogy a rajongók szerint a holttest látható is a filmben abban a jelenetben, amikor Dorothy már a Bádogember és a Madárijesztő kíséretében folytatja útját a Sárgaköves úton.
A stúdió hivatalos álláspontja régóta az, hogy igazából csak egy daru látható a háttérben – Fleming több állatot bérelt fel a Los Angeles-i állatkertből, hogy a film erdőjelenetei élettel telibbek legyenek. Állítólag amikor a trió ugrálva táncolni kezdett, a daru védekezően kibontotta a szárnyait, és furcsa árnyékot vetett a háttérben.
Ezt a feltételezett mítoszt tovább bonyolítja, hogy a filmnek több változata is létezik. Amikor az Óz, a csodák csodája 50. évfordulójára ünnepi kiadásban újra a boltok polcaira került 1989-ben, a zavaros felvételeket megtisztították, a madár viszont már máshol jelenik meg, mint először. Ez az a változat, amelyet ma már a végleges vágásnak tartanak, és amelyet valószínűleg te is láthattál.
@extremeterrortok The Trees 🌲 😳 Disturbing Videos On The Internet Pt.16 #disturbing#disturbingvideos#wizardofoz#scaryvideos#scarytiktok#scary#terror♬ original sound - ExtremeTerrorTok
9. Rákkeltő hóesés
A film egy adott pontján hőseink, Dorothy, a Bádogember, a Gyáva Oroszlán és a Madárijesztő egy pipacsmezőn haladnak át, amit a Gonosz Nyugati Boszorkány elvarázsolt: elaltatja áldozataikat. A kalandorokat megmentve Glinda, az Északi Jó Boszorkány hóesést támaszt, melynek segítségével Dorothyék fel is ébrednek. Ám azt tudtátok, hogy a hóesés nem volt más, mint azbeszt?
A krizotilt, amely fehér azbeszt, egykoron karácsonyi dekorációkhoz használt műhónak árulták, és ehhez a jelenethez is hasonlóan alkalmazták. Ezt a típusú azbesztet igen széles körben használták fel: megtalálható volt például tetőfedő anyagokban, fékbetétekben, belső tűzgátló ajtókban és színpadi függönyökben is. Az Atlas Obscura szerint az Óz, a csodák csodája „szó szerint rákkeltő anyagokba fojtotta főszereplőit”, tekintettel a jelenetben használt hatalmas mennyiségű műhóra.
Az azbeszt rendkívül veszélyes. Belélegezve és lenyelve, az ásványi szálak tartósan megrekedhetnek a szervezetben. Ezek a szálak tüdőgyulladást, hegesedést és akár genetikai károsodást is okozhatnak. A mezotelióma, a mellhártya rosszindulatú rákos daganata, szinte kizárólag az azbesztnek való kitettséghez kapcsolódik, más ráktípusokkal és tüdőbetegségekkel együtt. Hivatalosan soha nem erősítették meg, hogy az Óz, a csodák csodája forgatásán bárki is az azbeszt használata miatt hunyt volna el.
@cinespiala “Unusual weather we’re having, ain’t it?” #thewizardofoz#itssnowing#superbloom#california♬ original sound - Cinespia
10. „Elkaplak picinyem, meg a kutyuskádat is!“
Kicsit úgy tűnik, mintha a producerek és a rendező direkt megpróbált volna kinyírni mindenkit a forgatáson. Mert allergiás reakció ide vagy oda, azbeszt, és Toto törött lába, valószínűleg nem járt senki annyira pórul, mint a Gonosz Nyugati Boszorkányt alakító Margaret Hamilton. A színésznő ugyanis súlyosan megégett a forgatás alatt annál a jelenetnél, amikor Pöttömföldre utazott, hogy ráijesszen Dorothyra. Nagy füstfelhő és lángcsóva közepette távozott volna egy csapóajtón keresztül, ám a kijárat felnyitását direkt késleltették azért, hogy kevesebbet kelljen vágni a filmen. Az eredmény nem maradt el: Margaret Hamilton az arcán másodfokú, a kezén pedig harmadfokú égési sérülést szenvedett, és végül hat hétig lábadozott.
Ezután nem volt hajlandó többet tűzzel dolgozni a filmben, így a további felvételeken, ahol pirotechnikai eszközök is jelen voltak, dublőrét használták, Betty Dankót. És hát őt sem kerülte el a balszerencse: az egyik jelenetben, ahol a boszorkány füstfelhőt húzott seprűjén lovagolva, a seprűbe rejtett cső felrobbant. A nő 11 napot töltött kórházban a lábán keletkezett súlyos és mély égési sérülésekkel, a stúdió végül egy másik kaszkadőrt szerződtetett, hogy befejezze a jelenetet.
És nemcsak a tűz volt az egyetlen dolog, ami megkeserítette Hamilton életét. Az ikonikus mélyzöld arcfesték, akárcsak nagyon sok más kellék vagy eszköz a forgatás alatt, szintén erősen mérgezőnek bizonyult, rézalapú volt. Állítólag a színésznő arcra a forgatás után még hetekig zöld maradt.
11. Mitől voltak pirosak a lovak?
Gondolkoztál már azon, hogy pontosan hogyan is oldották meg Smaragdváros lójának igencsak eredeti színét? Igen, nyilván befestették, de ami a legérdekesebb, az az, hogy mivel. Az állatot az amerikai Jell-O márkájú zselével színezték be. Azonban igen gyorsan kellett a stábnak dolgoznia, mert a lónak annyira tetszett az ötletes megoldás, hogy hamar elkezdte lenyalni magáról az édességet.
12. Harisnyás szélvihar
Valóban tornádó volt látható a film elején, ami elvitte Henry bácsi és Em néni házát? Fun fact: nem, mert az biza egy óriásharisnya volt.
Az 1939-es filmben a tornádót egy Arnold „Buddy” Gillespie nevű férfi készítette, aki az MGM-nél több, mint 180 játékfilmnél volt felelős a speciális effektekért. Ő találta ki azt is, hogy a „tornádó” egy tíz méter hosszú muszlinharisnya legyen. Gillespie egy motorral forgatott darura szerelte fel a harisnyát, amely a forgatásra használt színpad hosszában volt képes haladni.
A tornádó alapját a színpad alatt egy kocsihoz rögzítették, amit a stáb egy sínen mozgatott. A tanyát, a kerítést, a pajtát és a prérit mind miniatűrben készítették el, a felhőket pedig üvegre festették. A szélgépek és a por adták meg az utolsó simítást. A prérin végigsöprő tornádót több szögből, távolságokból, a kamera közelébe érve és attól távolodva filmezték.