A politikai tiltakozásnak induló, szerelmet, zenét és békét hirdető utcafesztivált éveken át rendezték meg, és szép számmal vonzotta az elektronikus zene kedvelőit Európa-szerte. Az eredeti Love Parade történetének 2010-ben egy tömegtragédia vetett véget.
A kezdetek
A Love Parade-et először 1989-ben szervezte meg Nyugat-Berlinben a Planetcom, úgy bejegyeztetve, mint egy „békéért, örömért és palacsintáért” szervezett politikai demonstráció. Az eredetileg politikai tiltakozásnak induló, a szerelmet, zenét és békét hirdető rendezvényből egy évente megrendezett felvonulás lett, ami Európa-szerte vonzotta az elektronikus zene kedvelőit. Berlin több mint egy évtizeden át adott helyet a Love Parade-nak, ami hozzásegítette a várost ahhoz, hogy az elektronikus zene lüktető központjává váljon.
Az első eseményen csupán néhány kocsi vonult, amelyek körülbelül 300 fős tömegnek játszottak technót. A Love Parade az évek alatt egy nagyméretű utcafesztivállá nőtte ki magát, ami végül vállalati szponzorációkat, az MTV Europe közvetítésének köszönhetően pedig egyre több nézőt vonzott be. Bár a lenagyobb médiafigyelmet maga a felvonulás kapta, a rendezvény hétvégéjén megteltek a közeli klubok, ahová az elektronikus szcéna legmenőbb neveit hozták el.
Az eseményt 1997-ig a Kurfürstendammon, Berlin egyik főutcáján rendezték meg, ebben az évben a becslések szerint a tömeg mérete 750 000 és 1,5 millió ember között mozgott – a Love Parade a következő évre kinőtte az eredeti helyszínt, ezért 1998-tól a Június 17. utcára költözött.
A népszerűség ára
A sikerrel a problémák is csőstül jöttek: a Tiergarten parkot raverek százezrei kezdték el piszoárként használni, és egyre több panasz érkezett szemetelés, nyilvános szex és droghasználat miatt. A berlini hatóságok rendszerint azzal fenyegetőztek, hogy környezetvédelmi és biztonsági okokból betiltják a Love Parade-et, és vita tárgyát képezte az is, hogy ki fizeti a biztonsági és takarítási költségeket. A szervezők pénzügyi tartalékai szépen lassan kimerültek, a szponzorok visszavonták támogatásukat, a felvonulás ezért 2004-ben és 2005-ben elmaradt, a vállalat tulajdonosai pedig 2005-ben eladni kényszerültek a márkát.
2006-ban Berlinben újjáélesztették a parádét, de a rákövetkező években nem kapták meg a szükséges engedélyeket, ezért az 2007-től a kelet-németországi Ruhr-vidékre költözött: 2007-ben Dortmundban, 2008-ban pedig Essenben tartották meg az eseményt.
Tömegtragédia küldte szünetre
Az utcafesztivált utoljára 2010-ben szervezték meg Duisburgban, ahol az örömünnep szörnyű tragédiába torkollott: 21 halálos áldozatot követelt, és több mint 500-an megsérültek. Nem lehet pontosan tudni, hányan tolongtak Duisburg utcáin a 2010-es felvonuláson, de a becslések szerint több mint egymillióan is lehettek. Az eseményt először tartották lezárt területen, a tragédiát pedig a helyszínre vezető bejárat, egy hosszú alagút okozta: az embereket az egyik végen lévő rámpa zsúfoltsága nyomta össze.
Az áldozatok iránti tiszteletből a Love Parade soha többé nem kerül megrendezésre
– jelentették ki akkor a szervezők.
A visszatérés
A bulizni vágyók sok év kihagyás után megújult formában kapták vissza az elektronikus zenét éltető Love Parade-et: 2022-ben elstartolt a berlini Rave the Planet, aminek egyik főszervezője a kultikus helyi DJ és a Love Parade atyja, Dr. Motte volt. A Rave the Planet az eredeti esemény szellemi örökségét hivatott továbbvinni, és „a zene a válasz“ mottóval az elektronikus zene kultúrájának védelmét tűzte ki célul, ami a szervezők szerint inkább politikai-kulturális demonstráció, mintsem egy egyszerű zenei fesztivál.
Az első évben több mint kétszázezer fős tömeg vonult ki a város utcáira, 200 DJ kíséretében. A gyökerekhez visszatérve természetesen most is az elektronikus zenén volt a fókusz: a beszédekben olyan témákat érintettek, mint a műfaj státusza, a művészek és kulturális dolgozók alapjövedelmének ötlete vagy az elektronikus zenének szentelt állami ünnep bevezetése.