Kampányt indít az Európai Bizottság, aminek célja, hogy közelebb hozza az emberekhez a jogállamiság fogalmát, illetve rávilágítson annak fontosságára.
Az Európai Bizottság Christoph Neimann német illusztrátor bevonásával indít tájékoztató közösségimédia-kampányt Európa-szerte a jogállamiságról – derül ki a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményből.
Miközben Magyarországon az emberek nagy többsége (90 százalék) fontosnak tartja, hogy minden uniós tagállam tiszteletben tartsa az EU alapvető értékeit, így a jogállamiságot is, mindössze 50 százalékuk érzi úgy, hogy jól tájékozott a jogállamisággal kapcsolatban.
Az egész EU-ra kiterjedő kampány célja, hogy a jogállamiság elvont fogalmát közelebb hozza az uniós állampolgárokhoz, és rávilágítson annak mindennapi életükre gyakorolt, kézzelfogható hatására. A kampány a jogállamiságot meghatározó hat alapelvre összpontosít, amelyek a következők: a törvény előtti egyenlőség, a jogbiztonság, az önkényesség tilalma, a bírói függetlenség, a törvényesség és a hatalmi ágak szétválasztása.
„A jogállamiságot gyakran távoli, magasztos fogalomnak tekintik, amit sokak számára nehéz felfogni. Miközben ez határozza meg, hogy kik vagyunk és mi köt össze minket, európaiakat, hajlamosak vagyunk csak akkor gondolni a jogállamiságra, amikor valami rosszul sül el. A kampány célja, hogy mindenki megértse, mit jelent a jogállamiság, mennyire számítunk rá a mindennapokban, és miért fontos a méltánytalanságok és igazságtalanságok megelőzése. Christoph Niemann a sport világa által inspirált csodálatos animációi lehetővé teszik, hogy mindenki megismerje a jogállamiság alapelveit” – mondta el Didier Reynders a jogérvényesülésért felelős biztos.
Christoph Niemann: Ha működik a jogállamiság, felvirágzik a társadalom
Annak érdekében, hogy a hat alapelvet jobban értelmezhetővé tegye, Christoph Niemann német művész és illusztrátor, akinek munkái rendszeresen szerepelnek a New Yorker, a National Geographic és a New York Times címlapján, hat egyszerű, de erőteljes animációs videót készített, hogy a történetmesélésen keresztül és a sportot metaforaként használva tájékoztassa a polgárokat a jogállamiságról.
„A jogállamiságot úgy akartam szemléltetni, hogy összehasonlítom valamivel, amit a mindennapi életből ismerünk: a sportok szabályaival. Focizni, a versenypályán versenyezni vagy biliárdozni – mindez csak akkor lehetséges, ha megállapodunk a következetes és tisztességes szabályokról és korlátokról. Az animációimban játékosan elképzeltem, mi történne, ha elvennénk a szabályokat. Meg akartam mutatni, hogy a jogállamiság védelme olyan igazságos és kiszámítható kereteket teremt, amelyben a társadalom virágozhat” – mondta Niemann.
Az animációs sorozat négy héten át lesz látható a közösségi médiában mind a 27 európai uniós tagállamban.