Az UNICEF jelentése szerint több mint 370 millió lány és fiatal nőt erőszakoltak meg vagy bántalmaztak szexuálisan 18 éves kora előtt világszerte. És a probléma nem csak a nőket érinti: gyerekkorában minden tizenegyedik férfi áldozattá vált.
Világszerte több mint 370 millió lány és fiatal nő élt már át 18 éves kora előtt nemi erőszakot vagy szexuális bántalmazást – közölte az október 11-i leánygyermekek világnapja alkalmából az ENSZ gyermekjogi szervezete, az UNICEF.
A Reuters cikke szerint az áldozatok száma még magasabbra nőtt, amikor az érintkezés nélküli szexuális erőszakot vizsgálták: 650 millió – vagyis minden ötödik – nő tapasztal élete első 18 évében online vagy verbális abúzust.
Az első gyermekek elleni szexuális zaklatásra irányuló globális felmérés szerint mintegy 240-310 millió férfi – tehát nagyjából minden tizenegyedik – vált gyerekként nemi erőszak vagy szexuális bántalmazás áldozatává. A kiskorúak elleni szexuális erőszak legnagyobb része serdülőkorban történik, és jelentősen megnő 14 és 17 éves kor között.
A jelentés a gyermekekkel szembeni erőszak megszüntetéséről szóló első globális miniszteri konferencia kapcsán készült, amit november 7-én és 8-án tartanak Bogotában, Kolumbia fővárosában. „Az emberi jogok megsértésének mértéke elsöprő, és a stigmatizálásnak, a mérés kihívásainak, valamint a korlátozott adatgyűjtésre fordított erőbefektetésnek köszönhetően nehéz teljes mértékben felmérni” – közölte a gyermekjogi szervezet.
Az áldozatok száma a Szaharától délre fekvő afrikai területeken a legmagasabb, itt 79 millió lány és nő, azaz a női lakosság 22 százaléka érintett. Ezt a régiót Kelet- és Délkelet-Ázsia követi 75 millió fővel (8 százalék), Közép- és Dél-Ázsiában 73 millió az áldozatok száma (9 százalék), a felsorolás végén pedig Európa és Észak-Amerika szerepel 68 millió áldozattal (14 százalék).
Catherine Russell, az UNICEF ügyvezető igazgatója a gyermekek elleni szexuális erőszakot „erkölcsi lelkiismeretünkön esett foltnak” nevezte. „Mély és maradandó traumához vezet, melyet általában olyan személy okoz, akit a gyermek ismer és bizalmába fogadott. Olyan helyeken történik, ahol a gyerek biztonságban érzi magát“ – magyarázta.
A kutatás azzal a céllal készült, hogy felhívja a figyelmet a jelenségre, illetve hogy gyors, globális összefogásra buzdítson. Az ellenintézkedések többek között a gyerekek ellen irányuló szexuális erőszak felismerését és jelentését elősegítő jogi háttér megerősítését is magukba foglalják.