Szeptember 6. és október 1. között lezajlott a New York-i, a londoni, a milánói és a párizsi divathét, így a mozgalmas divathónapot méltó módon, a legjobb kollekciók felelevenítésével búcsúztatjuk el.
Balmain
Olivier Rousteing személyes kedvencei közé tartozó, legújabb, nőket és inkluzivitást ünneplő kollekciójával nem új trendek kirobbantására, hanem időtlen szabászati remekművekre törekedett. A tervezőt saját tinédzserkori alapdarabjai, a Balmain új parfümjének üvege és az olyan sminktermékek inspirálták, mint például az alapozó.
Bottega Veneta
Matthieu Blazy WOW névre keresztelt kollekciójával szabadjára engedte a belső gyermekét. A túlméretezett darabok ismét a gyerekkorunkban játszott öltözködős játékra invitálnak. A lényeg, hogy ne vegyünk túl komolyan magunkat és stratégia helyett az őszinteség vezéreljen minket, nemcsak az öltözködés terén.
Chanel
A francia divatház továbbra sem nevezte meg következő kreatív igazgatóját, de a bemutató enélkül is kellően grandiózusnak bizonyult. Négy év után először prezentálta új kollekcióját a Chanel a Grand Palais-ben és a darabok egyértelmű főhajtásként értelmezhetők Gabrielle Chanel előtt.
Chloé
Chemena Kamali nouveau-boho kollekciójában a nyári fülledtség maximálisan manifesztálódik, ezzel egyértelműen azt sugallva, hogy a 70-es évek jövőre újból kopogtat majd az ajtónkon.
Chopova Lowena
Emma Chopova és Laura Lowena-Irons idén punk lázadószellemiséggel megáldott viktoriánus porcelánbabákkal árasztotta el a londoni divathetet. A fém virágos kitűzőkben, fodrokban és katolikus motívumokban hiányt abszolút nem szenvedő kollekció a Chuckaboo nevet kapta, mely a viktoriánus korban közeli barátot jelentett.
Collina Strada
Ha a jövőben felütjük az értelmező kéziszótárat, akkor a diverzitás szinonimájaként Collina Strada fog szerepelni benne. Légies, fenntartható anyagok, játékosság és New York gyíkos hölgye dominálták a kifutóként szolgáló pázsitot.
Fendi
A Fendinek sikerült a lehetetlen. Az 1920-as évek divatját sikerült elég egyedin újragondolnia ahhoz, hogy a 2013-as Nagy Gatsby filmadaptáció által elindított 20-as évek mánia, mely a kínai boltokban beszerezhető, az emberiség ökológiai lábnyomának 50 százalékáért felelős, műszálas "flapper" ruhákban nyilvánult meg, végre feledésbe merülhet.
Grace Ling
A feltörekvő tervező méltán élvezi az egyre nagyobb figyelmet, hiszen futurisztikus, sötét feminin energiákat árasztó darabokkal gondolja újra a korábban male-gaze által meghatározott nőiességet.
Issey Miyake
A 2022-ben májrákban elhunyt japán tervező a Steve Jobs védjegyeként ismert fekete garbóval írta be magát a popkultúrába, de ennél jóval többet köszönhetünk neki. A védjegyeként ismert innovatív textíliák, 3D-s ruháik, a pliszírozott, hővel manipulált anyagok a márka legújabb tavaszi-nyári kollekciójában is visszaköszönnek.
Miu Miu
A lengyel képzőművész, Goshka Macuga fiktív újságjának képzeletbeli nyomdájában zajló bemutatón különböző évtizedek találkoztak a modelleken, akik mintha csak úgy sebtében kapták volna magukra ruháikat. A Miu Miunál megszokott rétegeket vintage hatású ingek, 70-es éveket idéző mintás anyagok, újragondolt art deco ruhák és a 80-as éveket megidéző sportruházat alkották.
Moschino
Jeremy Scott vezetése alatt a Moschino egyet jelentett a camppel és az excentrikus popkulturális referenciákkal. A korábbi hangos irónia Adrian Appiolaza kreatív igazgató keze alatt pimasz suttogássá csitult, de a meghökkentő elemek, mint az öblítő-, és a vízforralótáska, megmaradtak.
Mugler
Az idén 50 éves francia divatház retrospektív tavaszi-nyári kollekcióval tiszteleg az alapító, a 2022-ben elhunyt Thierry Mugler előtt. A futurisztikus, militáris és drámai feminin víziókban a francia tervező több korábbi kollekciója is felsejlik, például a bogarak inspriálta 1997-es tavaszi haute couture kollekció.
Prada
A Miuccia Prada elméjéből sosem pattant még ki unalmas irodai öltözék. A furcsaság tündér keresztanyja a kötött pulcsikat és blúzokat fémgyűrűkkel, bőrszoknyákkal, bogárszerű napszemüveggel és kötött leggingsekkel párosította.
Simone Rocha
Az ír divattervezőnél továbbra sem tudja senki szebben modern köntösbe bújtatni a Hattyúk tavát. Ráadásul mindezt az operaház falain túl, a kifutón.
Stella McCartney
A fenntarthatóbb high fashion úttörő tervezője idén sem hazudtolta meg magát. A power dressinget új szintre emelő kollekció 91 százalékban alternatív, vegán anyagok felhasználásával készült.
Valentino
A 2025-ös divathónapot rég övezte ekkora várakozás, hiszen a Guccit felvirágoztató Alessandro Michele végre prezentálta első szezonális, tulajdonképpen beiktatásának tekinthető kollekcióját. A 20-as, 30-as, 60-as és 70-es évek Valentino archívumából egyaránt merített, ugyanakkor a Guccinál kiélt maximalizmusa és genderfluiditása sem veszett el.