Mutatunk néhány alkoholos italt, amit jobb, ha messziről elkerülsz. A listára egy sör-vodka kombó, és Hemmingway kedvenc itala is felkerült – a magyar ember összeteheti a két kezét, hogy pálinkával áldotta meg a jóisten...
Legutóbbi cikkünkben a legfinomabb levesek közül csemegéztünk, most pedig – a Taste Atlas gyűjtése alapján – elhoztuk a világ 7 legszörnyűbb alkoholost italát.
7. Boukha
A Boukha egy tunéziai szeszesital, amelyet erjesztett fügéből desztillálnak. A mazsolás, fűszeres jegyű italt először 1820-ban készítette Yaakov Bokobsa, aki a fiaival együtt 1870-ben tökéletesítette a receptet. Az italt a mai napig a hagyományos eljárás és a régi, titkos recept szerint állítják elő, és tisztán, lehetőleg jól lehűtve, vagy koktélok összetevőjeként fogyasztják.
6. Halál délután
Az abszintból és pezsgőből készült dekadens koktél a „halál délután” nevet kapta. Nagy kedvelőjének, Ernest Hemingway amerikai regényírónak köszönhetően gyakran Hemingway-pezsgőnek vagy egyszerűen Hemingwaynek nevezik. A koktél az 1930-as évek Párizsából származik, amikor az író a városban munkálkodott, és közben abszintot ivott pezsgővel összeöntve, egy nap akár három-öt alkalommal.
5. Kopstootje
Ezt a holland italt különleges rituálé kíséri: a csapos genever gint, vagyis malátázott gabonából, borókabogyóval együtt főzött égetett szeszt tölt egy tulipán alakú felespohárba, a vendégek ezután a hátuk mögé kulcsolják a kezüket, előrehajolnak, és belekortyolnak. A maradékot ezután úgy isszák meg, mint a normális emberek, és sörrel öblítik le.
4. Carrulim
A carrulim a legnagyobb paraguayi őslakos csoportnak, a guaraníak hagyományos itala, ami cukornádpálinkából, rutából, mézből és citromból készül. Ezt az italt augusztus első napján szolgálják fel, mert a helyiek úgy vélik, hogy az augusztus balszerencsét és szerencsétlenséget hoz. A carrulim a néphagyomány szerint amellett, hogy elűzi a gonoszt, megvéd a betegségektől Paraguay egyik leghidegebb hónapjában.
3. Korn
Ezt a jellegzetes német szeszes italt hagyományosan búzából, rozsból, hajdinából, árpából vagy zabból készült erjesztett cefréből desztillálják. Nem édesítik vagy ízesítik, és pontosan 32 százalékos alkoholtartalmúnak kell lennie, ha 37,2 %-nál erősebb, akkor Kornbrandnak nevezik.
Úgy tartják, hogy a Korn gyártása a 15. században kezdődött, és bár az egész országban fogyasztják, különösen Németország északi részein népszerű. Az ital általában olcsóbb árkategóriába sorolható, de a tölgyfahordós érlelés jobb minőségű, drágább italt eredményezhet.
2. Malört
A likőrt először egy svéd bevándorló, Carl Jeppson készítette el az 1930-as évek Chicagójában. Az italt elsősorban származási országához kötik, és ma már Floridában is gyártják, de máshol – az alábbi videó arcait elnézve, szerencsére – nem nagyon találkozhatunk vele. A Malört egy ürömalapú, csípős likőr, amit keserű utóíz jellemez.
1. Yorsh
Persze, hogy a listát egy orosz ital vezeti. A Yorsh tulajdonképpen sör és vodka összeöntve, az arányok pedig a „személyes preferenciáktól“ függenek. A hagyomány szerint közvetlenül a koccintás után, húzóra isszák meg, ami talán bölcs döntés, ha az ember el akarja kerülni a hányást. A vodka nem változtatja meg a sör ízét, de az alkoholtartalmát igencsak, így a Yorsh megfelelő választás, ha valaki minél gyorsabban szeretné magát leinni a sárgaföldig...