Homofób atrocitás ért egy orosz férfit a budapesti bulinegyedben, aki azt állítja, hogy a hely biztonsági őrei előbb megtiltották neki, hogy a dolgát elvégezze, majd lényegében kipofozták a kocsmából. Az érintett a Refreshernek nyilatkozott az esetről.
Az előző év utolsó napjainak egyikén vélt homoszexualitására hivatkozva tiltották meg egy külföldi vendégnek az Erzsébet körút és a Wesselényi utca sarkán üzemelő 4es6os Wesselényi biztonsági emberei a mosdó használatát. A férfit nem csupán szóban inzultálták, mikor a vita elfajult, erőszakot is alkalmaztak vele szemben, többször megütötték, megrúgták, mielőtt utcára tették volna.
Jevgenyij Beljakov (Evgeny Belyakov; Zsenya) egy Kelet-Oroszországból származó, antiputyinista civil aktivista, aki immár több éve Magyarországon él, mégis megdöbbentették a vele történtek. Az eset december 29-én, múlt csütörtökön, történt, ő másnap egy nyilvános bejegyzésben számolt be róla a közösségi oldalán, a posztját pedig az év utolsó napján Mérő Vera emberi jogvédő is megosztotta a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene Facebook-oldalon.
A hazánkban élő orosz férfi beszámolója szerint éppen hazafelé tartott, amikor a villamosra várva úgy döntött, szeretne betérni a közeli kocsmába, csakhogy ott nem várt kellemetlenségekbe ütközött. „Nagy meglepetésemre a biztonságiak közölték velem, hogy nem maradhatok. Amikor megkérdeztem tőlük, hogy miért, hiszen a hely egészen nyilvánvalóan nyitva volt, azt mondták, hogy homoszexuálisnak nézek ki, amivel zavarni fogom a többi vendéget.
Nem voltam hajlandó elmenni, de mondtam, hogy akkor is szükségem lenne egy mosdóra, mire azt válaszolták, hogy "főleg homoszexuálisok nem használhatják a mosdókat". Ennek ellenére tovább sétáltam a mosdó felé, ám ekkor ketten megragadtak, és elkezdtek kifelé cibálni, miközben ütlegelni és rugdosni kezdtek.
Miután kirángatták a kocsmából, a férfit a járdára lökték, majd mikor felállt, és szóvá tette a történteket, az egyik biztonsági őr újra megütötte őt. A bejegyzése végén megjegyzi: nem ez az első alkalom az életében, amikor hasonló bánásmóddal kell szembesülnie, hiszen Oroszországban született és nőtt fel, ahol lényegében állami keretek között tombol a homofóbia.
Magyarországon még nem tapasztalt hasonlót
„Valamilyen oknál fogva úgy döntöttek, hogy meleg vagyok, ezért nem használhatom a mosdót. Szerencsére nem sérültem meg nagyon, de három napig így is fájdalmat okozott a járás. Mostanra viszont már sokkal jobban vagyok“ – összegzi a történteket Jevgenyij Beljakov a Refreshernek, akit a történtek után néhány nappal kerestem meg.
Az aktivista az érdeklődésemre elmondja: bár már öt éve Magyarországon él, őszintén meglepte a körúti kocsmában tapasztalt bánásmód, ezidáig nem tapasztalt ilyet hazánkban. „Tudom, hogy sok-sok évvel ezelőtt előfordultak hasonló esetek, amikor a radikális jobboldal nagyon erős volt ebben az országban, de úgy gondoltam, ezek a szélsőséges hangok mostanra eltűntek.“
Jevgenyij Beljakov szerint a kormány törekvései ellenére a magyar társadalom nagyon sokat változott, az emberek egyre elfogadóbbak, a nagyvárosokban legalábbis mindenképp. „Mindig nagyon örülök, amikor a Pride alatt azt látom, hogy egyre több vendéglátóhely meri kitenni a szivárványos zászlót – talán nemcsak azért, mert egymás elfogadása menő, hanem mert akár jövedelmező is lehet. Értem, hogy a magyar kormánynak más elképzelése van erről, de a kormányok és a társadalmak nem mindig kéz a kézben fejlődnek.“
A nálunk élő férfi úgy látja: az Oroszország és Magyarország közötti nyilvánvaló hasonlóság ellenére itt sokkal erősebb a civil társadalom, sokkal nagyobb a társadalmi szolidaritás. „Mindig is csodálkoztam, hogy valahányszor valami rosszat tesz vagy felháborítót lép a kormány, Budapest szívében nagy tüntetések szerveződnek.
Tudom, hogy ezek a tiltakozások nem mindig eredményesek, de legalább segítik az embereket abban, hogy életben tartsák a civil társadalmi eszméket, a tiltakozás szellemét. Nálunk, Oroszországban már sok-sok éve nincsenek tiltakozások, eljött a nap, amikor már nemcsak késő, hanem lehetetlen is tüntetni.“
Mint megtudom, Jevgenyij Beljakov most éppen jogorvoslatot keres a vele történtekkel kapcsolatban. „Az eset után kapcsolatba léptem a Háttér Társaság egyik jogászával, akivel közösen próbáljuk kitalálni, hogy mi a legbölcsebb, amit tehetünk ebben az ügyben“ – válaszolja az érdeklődésemre.
A putyini Oroszországból már ismerős
Arra is kíváncsi voltam, hogy a hazáját elhagyó oroszként hogyan érez az Oroszországban (és Ukrajnában) zajló eseményekkel kapcsolatban. Az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatosan nyomban leszögezi: még jóval a háború előtt elhagyta Oroszországot, már bőven nálunk élt, amikor az orosz fegyveres erők megtámadták Ukrajnát, mégis úgy látja, minden egyértelmű ebben a történetben.
Néhány másik politikai vezetőhöz hasonlóan Vlagyimir Putyin szintén a gyűlölködés, a homofóbia, a nőgyűlölet és a szuperkonzervatív megközelítés nyelvét használta. Sikerült elhitetnie az ország egy részével, hogy ellenségekkel vagyunk körülvéve, és lényegében minden külföldi ellenség. Tulajdonképpen hipnotizálta a társadalom bizonyos rétegeit, ebből születtek azok a radikális jobboldali, revansista nacionalisták, akik különösen hajlamosak a gyűlölködésre.
Úgy látja: mindig van – és valószínűleg mindig lesz – egy része a lakosságnak, amelyik fogékonyabb a propagandára, ezáltal jobban alárendelhető a kormányzati diskurzusoknak. Ezek a kiszolgáltatott, gyakran kedvezőtlen körülmények között élő rétegek jellemzően nagyobb biztonságban érzik magukat az erős, keménykezű vezetők regnálása idején, ezeket pedig olyan politikai szereplőkben találják meg, mint Vlagyimir Putyin, Donald Trump vagy Orbán Viktor.
„Ezek a folyamatok azért olyan nyugtalanítóak, mert Oroszország már réges-régen erre az útra lépett, és most már láthatjuk, mi lett a vége: például ez a szörnyű háború, vagy hogy az ország ismét majdnem-totalitárius állammá vált. Ezért is aggódom nagyon, amikor hasonló fejleményeket látok más országokban“ – mondja Jevgenyij Beljakov, aki szerint egyenesen rémisztő, hogy ez nemcsak Oroszrországban történhet meg, hanem akár az Egyesült Államokban vagy Magyarországon is. „Éppen ezért különösen felkavaró látni, hogy itt is hasonló dolgok történnek“ – mondja választott hazájáról.
A Négyeshatos üzemeltetői hallgatnak
Az év első munkanapján – január másodikán, azaz hétfőn – kérdéseimmel levélben fordultam a körúti kocsmát (valamint a budapesti bulinegyed számos másik itatóját) üzemeltető Legjobbkocsma.hu-hoz.
A hétfői emailemben többek között arról érdeklődtem:
- mit gondolnak a történtekről, elfogadhatónak tartják-e a biztonsági őreik eljárását, erőszakos fellépését;
- valóban létezik-e olyan rendelkezése a Legjobbkocsma.hu által üzemeltetett italozóknak, amely megtiltja a meleg vendégeknek a mellékhelyiségek használatát;
- a Legjobbkocsma.hu alá tartozó kocsmák valóban a szexuális irányultságaik alapján különböztetik meg a vendégeiket;
- az egységeikben dolgozó biztonsági őrök valóban jogosultak külső jegyek, megjelenés alapján dönteni a vendégek (vélt) szexuális irányultsága felől;
- illetve mennyire melegbarátok az általuk üzemeltetett vendéglátóhelyek, és amennyiben szexuális (és egyéb) kisebbségeket is fogadnak, számon kérte-e bárki a biztonsági személyzetet, várhatóak-e szankciók az ügyben.
A Legjobbkocsma.hu a cikkünk megjelenéséig nem reagált a kérdéseinkre.