Lassan minden hétre jut egy botrány a Twitterrel kapcsolatban. Ezúttal olyan felhasználóktól szabadult meg Elon Musk, akik a magángépes utazásairól írtak.
Egy percre sem áll meg az élet a Twitternél azóta, hogy Elon Musk átvette a hatalmat a cégnél. A vállalatot ősszel megszerző milliárdos a szólásszabadság élharcosaként vásárolta fel a platformot, novemberben külön posztban erősítette meg, hogy nem fogja bannolni azt a fiókot, mely a magángépének repülési adatait közölte folyamatosan.
My commitment to free speech extends even to not banning the account following my plane, even though that is a direct personal safety risk
— Elon Musk (@elonmusk) November 7, 2022
Most viszont már nagyon úgy tűnik, Musk meggondolta magát: a Twitter helyi idő szerint szerdán felfüggesztette a 20 éves Jack Sweeney oldalát. A baj pedig soha nem jár egyedül, a fiatal programozót perrel is megfenyegették. Az még nem tisztázott, milyen alapon citálhatnák bíróság elé Jacket, hiszen az oldal teljesen nyilvános repülési adatokat közölt, ezeket automatikusan publikálta Twitterre a Sweeney által programozott bot.
Meddig tart a szólásszabadság?
A fenti kérdést minden bizonnyal Elon is sokszor feltette magának, most pedig már azt is láthatjuk, hol húzta meg a határt: a megmagyarázhatatlan konteók még beleférnek, a Twitternél kialakult helyzet kritikája már kevésbé.
A világ leghíresebb milliárdosa csütörtökre több újságíró fiókját is felfüggesztette, az ő bűnük mindössze annyi volt, hogy Elon repülőútjairól, illetve a cégen belül uralkodó állapotokról posztoltak. A platform letiltotta többek között a The Washington Post riporterét, Drew Harwellt, de a CNN-es Donie O'Sullivan és Matt Binder fiókja is a felfüggesztéshullám áldozatául esett.
Musk szerint az oldal közösségi alapelvei mindenkire, így az újságírókra is vonatkoznak, míg a CNN szerint felül fogják vizsgálni kapcsolatukat a Twitterrel.
Frissítés: az üggyel kapcsolatban pénteken megszólalt a német külügyminisztérium hivatalos Twitter-oldala is, így fogalmaztak:
A sajtószabadságot nem lehet szeszélyből ki- és bekapcsolni.
Majd nem sokkal később Wolfgang Büchner kormányszóvivő-helyettes is azzal fenyegette meg a Twittert, hogy az újságírók letiltása miatt elhagyja a közösségi oldalt.