2022.12.16 12:21
Olvasási idő 1:10
Kaposi Máté

Újabb kínos botrány tört ki Elon Musk Twitterénél – mégsem olyan fontos a szólásszabadság?

TECH-TUDOMÁNY ELON MUSK TWITTER

Lassan minden hétre jut egy botrány a Twitterrel kapcsolatban. Ezúttal olyan felhasználóktól szabadult meg Elon Musk, akik a magángépes utazásairól írtak.

Egy percre sem áll meg az élet a Twitternél azóta, hogy Elon Musk átvette a hatalmat a cégnél. A vállalatot ősszel megszerző milliárdos a szólásszabadság élharcosaként vásárolta fel a platformot, novemberben külön posztban erősítette meg, hogy nem fogja bannolni azt a fiókot, mely a magángépének repülési adatait közölte folyamatosan.

Most viszont már nagyon úgy tűnik, Musk meggondolta magát: a Twitter helyi idő szerint szerdán felfüggesztette a 20 éves Jack Sweeney oldalát. A baj pedig soha nem jár egyedül, a fiatal programozót perrel is megfenyegették. Az még nem tisztázott, milyen alapon citálhatnák bíróság elé Jacket, hiszen az oldal teljesen nyilvános repülési adatokat közölt, ezeket automatikusan publikálta Twitterre a Sweeney által programozott bot. 

Meddig tart a szólásszabadság? 

A fenti kérdést minden bizonnyal Elon is sokszor feltette magának, most pedig már azt is láthatjuk, hol húzta meg a határt: a megmagyarázhatatlan konteók még beleférnek, a Twitternél kialakult helyzet kritikája már kevésbé. 

Kiemelt tartalom
Egy srác álmában kitalált egy új elektronikus zenei műfajt, most válogatáslemez készült belőle Egy srác álmában kitalált egy új elektronikus zenei műfajt, most válogatáslemez készült belőle 2025.1.1 9:44

A világ leghíresebb milliárdosa csütörtökre több újságíró fiókját is felfüggesztette, az ő bűnük mindössze annyi volt, hogy Elon repülőútjairól, illetve a cégen belül uralkodó állapotokról posztoltak. A platform letiltotta többek között a The Washington Post riporterét, Drew Harwellt, de a CNN-es Donie O'Sullivan és Matt Binder fiókja is a felfüggesztéshullám áldozatául esett. 

Musk szerint az oldal közösségi alapelvei mindenkire, így az újságírókra is vonatkoznak, míg a CNN szerint felül fogják vizsgálni kapcsolatukat a Twitterrel. 

Frissítés: az üggyel kapcsolatban pénteken megszólalt a német külügyminisztérium hivatalos Twitter-oldala is, így fogalmaztak: 

A sajtószabadságot nem lehet szeszélyből ki- és bekapcsolni.

Majd nem sokkal később Wolfgang Büchner kormányszóvivő-helyettes is azzal fenyegette meg a Twittert, hogy az újságírók letiltása miatt elhagyja a közösségi oldalt.