2024.3.21 19:41
Olvasási idő 2:15
Kremmer Magdi

A true crime népszerűségének nyomában: miért szeretjük annyira az igazi krimiket?

ÉLETMÓD BŰNÜGY GYILKOSSÁG TRUE CRIME

Felderítetlen gyilkosságok, megoldatlan bűnügyek, kegyetlen sorozatgyilkosok. A true crime egyszerre rémisztő és izgalmas, de tényleg csak ennyi lenne a műfaj népszerűségének titka?

Az elmúlt hetekben nagyot ment a Hulu új sorozata, az azonos című regényen alapuló Gyilkosság a világ végén. A sorozat főszereplői nyomozók, de nem a CIA-nek vagy az FBI-nak dolgoznak, mint ahogy azt a legtöbb krimitől megszokhattuk, hanem tök átlagos amerikai fiatalok, akiket a saját igazságérzetük hajt. A sztori betekintést nyújt az internetes true crime fórumok, online nyomozók és megoldatlan bűnügyek világába, miközben számos érdekes kérdést feszeget: miért akar valaki hobbiból bűnügyekkel foglalkozni, tudnak-e segíteni civilek valódi bűntények megoldásában, és egyébként miért szeretjük annyira a true crime történeteket?

Miért szeretjük a true crime történeteket?
Gyilkosság a világ végén Forrás Hulu

Nem kell sokáig nézelődnünk, ha true crime történetekkel szeretnénk találkozni. A Netflix szinte havonta jelentkezik újabb, valós bűnügyeket feldolgozó sorozatokkal, a könyvesboltok polcai tele vannak true crime regényekkel, de rengeteg podcast és YouTube-videó szól megtörtént bűntényekről. A true crime mint műfaj magába foglalja azokat a nem fikciós regényeket, filmeket, sorozatokat, újságcikkeket, podcasteket, amelyek valamilyen valódi bűnténnyel foglalkoznak. Legyen szó gyilkosságokról, rablásokról, sikkasztásokról, erőszakos bűncselekményekről, a true crime lényege, hogy alaposan körüljárja, bemutatja az elkövető hátterét, motivációit és környezetét.

Kiemelt tartalom
Alice és Freda, egy 19. századi leszbikus pár végzetes szerelmi története Alice és Freda, egy 19. századi leszbikus pár végzetes szerelmi története 2024.11.17 9:44

A true crime műfaj már a 20.században is nagy népszerűségnek örvendett, a 2000-es években megjelentek a kimondottan bűnügyekkel foglalkozó televíziós csatornák és dokusorozatok, azonban az igazi true crime őrület csak az elmúlt években kezdődött. Ehhez nagyban hozzájárultak a különböző podcastcsatornák és streamingszolgáltatók, amelyeknek köszönhetően minden korábbinál könnyebben és nagyobb mennyiségben elérhetőek ezek a sztorik.

Jeffrey Dahmer sorozatgyilkos karakterét Evan Peters kelti életre a Netflix sorozatában Forrás Netflix

A The Numbers elemzése szerint 2021-ben a Netflixen 232 napon keresztül szerepelt a top 10 között legalább egy true crime műsor. Ugyanebben az évben 63 százalékkal nőtt a bűnügyi sorozatok és filmek aránya a korábbihoz képest, amivel a true crime lett a leggyorsabban növekvő műfaj. De mégis honnan jön ez a hatalmas érdeklődés a bűnügyek iránt?

Különböző szakemberek különböző magyarázatokkal álltak elő arra vonatkozóan, hogy vajon mi állhat a true crime népszerűsége mögött. Az evolúciós pszichológiai megközelítés szerint azért érdeklődünk ennyire a true crime történetek iránt, mert a gyilkosságok és más erőszakos cselekedetek fontos részét képezték a közösségeinknek még a vadászó-gyűjtögető időkben.

Az emberi természet része, hogy felfigyelünk a bűnügyi esetekre, és ösztönösen meg akarjuk tudni, hogy ki, mikor, hol és mit csinált. Ez segít nekünk abban, hogy kiismerjük a bűnelkövetők gondolkodását, és a későbbiekben képesek legyünk megvédeni magunkat tőlük.

Az Illinois Egyetem 2010-es kutatásából kiderül, hogy a nők jobban érdeklődnek a true crime történetek iránt, mint a férfiak, és főleg a gyilkosok motivációi, valamint az áldozatok menekülési taktikái keltik fel a figyelmüket. Ez beleillik az elképzelésbe, miszerint érdekesnek tartjuk azokat a történeteket, amelyekben azonosulni tudunk az áldozatokkal, és tanulhatunk arról, hogy hogyan védjük meg magunkat.

Kiemelt tartalom
Miért szeretjük a horrort? – Ez lehet a mesterséges rettegés mögötti magyarázat Miért szeretjük a horrort? – Ez lehet a mesterséges rettegés mögötti magyarázat 2023.9.14 16:14

Persze nem csak azért nézünk true crime műsorokat, mert tanulhatunk belőlük. A horrorhoz hasonlóan a true crime is izgalommal fűszerezi meg az otthoni, biztonságos környezetünket. Szeretjük a mesterséges, kontrollált félelmet, mert a testünk úgy termel adrenalint és dopamint, hogy közben tudjuk: valójában nem eshet bántódásunk. Emellett tudat alatt az is örömmel és megnyugvással tölt el bennünket, hogy nem mi vagyunk az áldozatok.

Miért imádjuk a true crime történeteket?
Részlet a You című sorozatból Forrás Netflix

A true crime igazi szerelmeseinek gyakran a sorozatok és podcastok sem jelentenek elég izgalmat. Számos internetes fórum jött létre azzal a céllal, hogy hobbinyomozók együttes erővel oldjanak meg feltáratlan bűnügyeket. Az Uncovered.com az egyik legnagyobb „közösségi nyomozással“ foglalkozó oldal, ami többek között arra hívja fel a figyelmet, hogy az USA-ban évente 5000 gyilkossági ügy marad megoldatlan.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on és a Facebookon is!