2024.1.9 17:34
Olvasási idő 2:54
Kremmer Magdi

Vásárlásfüggőség: hogyan tehet tönkre minket egy betegség, amit az egész társadalom elfogad?

Vásárlásfüggőség: hogyan tehet tönkre minket egy betegség, amit az egész társadalom elfogad?
Forrás Clueless (1995) - Paramount Pictures
ÉLETMÓD FÜGGŐSÉG MENTÁLIS BETEGSÉG MENTÁLIS EGÉSZSÉG VÁSÁRLÁS VÁSÁRLÁSFÜGGŐSÉG VÁSÁRLÁSMÁNIA

Mindenkivel előfordul, hogy kissé túlzásba esik a shoppingolással, és olyan dolgokat is megvásárol, amikre valójában egyáltalán semmi szüksége. De mi van akkor, ha a vásárlási láz soha nem múlik el, és a mindennapi életre is hatást gyakorol?

Ha függőségekre gondolunk, legtöbbször az alkoholizmus és a drogfüggőség az, ami rögtön eszünkbe jut. Bár a leggyakoribb szenvedélybetegségek valóban valamilyen tudatmódosító szerhez, alkoholhoz, nikotinhoz, fűhöz vagy épp ópiátokhoz köthetőek, ráfüggeni tulajdonképpen bármire rá lehet. Beszélhetünk internetfüggőségről, rá lehet csúszni a pornóra és a szexre, a szerencsejátékra, és igen, még a vásárlásra is.

A függőségeket kutató Máté Gábor addiktológus és pszichoterapeuta szerint a szenvedélybetegség „kényszeresen ragaszkodást jelent, amelyet az érintett személy képtelen uralma alá vonni. Az addikt viselkedés időről időre visszatér, de legalábbis fájdalmas sóvárgást okoz, ha a függő ember nem jut hozzá szenvedélye tárgyához“. Mint írja:

A megvonás ingerlékenységet, szorongást vagy félelmet okoz. Az addikt viselkedés belső automatizmus, amely az akarat ellenére is aktiválódik.

A függő személy tehát tulajdonképpen elveszti a kontrollt valaminek a használata vagy bizonyos cselekvések felett.

@madisonshaulss HAUL TIMEEEEE #FYP#shopaholic#shoppingspree#haul♬ original sound - madison

A TikTok-on 1,5 milliárdszor kerestek rá a #shopaholic kifejezésre. A hashtaggel ellátott videók nagy része azonban haulokról és vásárlási tippekről, nem pedig egy szenvedélybetegségről szólnak.

Kiemelt tartalom
„Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe „Az érintettek szabadsága eldönteni, hogy állapot, zavar, vagy szupererő” – A neurodivergencia identitásképző szerepe 2024.12.7 9:56

A szenvedélybetegségek kialakulására számos tényező hatással van. Bár kódolva lehet a génekben a függőségre való hajlam, ez önmagában még nem jelenti azt, hogy valaki biztosan szenvedélybeteg is lesz. A szocializáció, a pszichológiai hatások és traumák mind előhívhatják az addikciót. Kimondottan a szerhasználóknál pedig a kémiai és fiziológiai függőség hatására alakul ki a szenvedélybetegség. Meglepő módon azonban a játék- vagy vásárlásfüggőknél is jelentkezhet kémiai függőség, mivel a test pozitív fiziológiai és hormonális választ ad arra, ha az egyén a függőséget okozó tevékenységet végzi. Erre az eufórialöketre pedig ugyanúgy rá lehet függeni, mint a drogokra – nem csak pszichésen.

Elnézőek vagyunk a vásárlásfüggőséggel

Ha a vásárlásfüggőségről van szó, a legtöbbünknek jómódú nők és férfiak képe ugrik be, akik túl sokat költenek dizájnercuccokra, és nem gondolunk arra, hogy ez egy komoly mentális betegség is lehet. Ezt a képet valószínűleg azoknak a hollywoodi filmeknek és sorozatoknak köszönhetjük, amelyekben a vásárlásmánia teljesen természetes része a mindennapoknak, a folyamatos fogyasztás az élet velejárójaként van bemutatva.

A Született feleségek Gabyje sosem gondolkodott el azon, hogy túlzásba vinné a shoppingolást, Carrie Bradshow egyik legfontosabb karakterjegye az volt, hogy minden pénzét cipőkre költi, és az Így jártam anyátokkal Lilyjének sem lett különösebb gondja abból, hogy több ezer dolláros tartozást halmozott fel a vásárlásaival.

Mi a baj a vásárlásfüggőséggel?
Carrie Bradshaw egy nagyobb haul után. Forrás And just like that (2021) - HBO Entertainment

Gyerekkorom egyik meghatározó filmje az Egy boltkóros naplója volt, ami – ahogyan a címből is kiderül – egy vásárlásfüggő lány történetét meséli el. Annak ellenére, hogy ez volt az első (és talán egyetlen) olyan hollywoodi mozi, ami dedikáltan a függőségek ezen típusával foglalkozik, a romkom nem meglepő módon nem vette túl komolyan ezt a témát. A főszereplő, Rebecca hatalmas tartozást halmozott fel vásárlásmániája miatt, de [spoiler] a film végére azt bármiféle pszichológiai segítség nélkül sikerül leküzdenie, visszafizeti az adósságát, és még a kiszemeltjével is jól alakulnak a dolgok. Ám a valóságban a vásárlásfüggőség sajnos egyáltalán nem ilyen.

Mi a baj a vásárlásfüggőséggel?
Forrás Confessions of a shopaholic (2009) - Touchstone Pictures

Onio micsoda???

Az oniománia, vagyis a vásárlásfüggőség, olyan viselkedési függőség, amely kényszeres vásárlással jár. A függők a vásárlást a negatív érzelmek, a szorongás és a depresszió elkerülésére használják, attól érzik jobban magukat. Társadalmilag az egyik leginkább elfogadott függőség, hiszen mindenhonnan azt a visszajelzést kapjuk, hogy teljesen természetes, ha a vásárlás boldoggá tesz bennünket. Persze nem mindenki vásárlásfüggő, aki gyakran megy el új cuccokat venni magának. De akkor mi különbözteti meg a függőt valakitől, aki egyszerűen csak szeret shoppingolni?

A vásárlásfüggő személy életében központi szerepet tölt be a vásárlás, ami felett nem tud kontrollt gyakorolni. Folyamatosan a megvásárolni kívánt dolgokon gondolkodik, képtelen abbahagyni a kényszeres vásárlást, eufóriát érez, miután vett valamit, később azonban megbánás vagy bűntudat uralkodik el rajta a megvásárolt holmik miatt.

Pénzügyi problémákat okozhat számára a függősége, adósságokat és tartozásokat halmozhat fel csak azért, hogy továbbra is vásárolni tudjon. A függőség hatással lehet a személyi kapcsolataira, mivel a további vásárlások érdekében a függő személy eltitkolja, ha túlköltött, esetleg hazugságokkal kér kölcsönt másoktól. A vásárlásfüggőség leküzdéséhez sokszor pszichológiai vagy pszichiátriai segítségre van szükség.

Kiemelt tartalom
Adventi kalendáriumok, amiket csak akkor engedhetnénk meg magunknak, ha egy orosz oligarcha vagyonával rendelkeznénk Adventi kalendáriumok, amiket csak akkor engedhetnénk meg magunknak, ha egy orosz oligarcha vagyonával rendelkeznénk 2024.12.1 11:03

Nem kell megijedned, ha néha te is impulzusvásárolsz vagy megveszel egy-egy drágább cuccot. Arról viszont időről időre érdemes elgondolkodnunk, hogy miért adunk pénzt olyan dolgokért, amikre valójában nincs is szükségünk, vagy hogy valóban örömet tudnak-e szerezni nekünk a túlárazott tárgyak.

A kényszeres vásárlás, vásárlásfüggőség egy fogyasztási addikció, amely kezelés nélkül súlyosbodhat. A beteg egyre erősebb függőséget érez a vásárlás iránt, a depressziója fokozódhat, ami végül fizikai tünetek megjelenéséhez vezethet, a beteg mentális állapotának és anyagi helyzetének rosszabbodásával párhuzamosan.

Ha úgy érzed, segítségre van szükséged, ne félj felhívni az egészségvonalat, melynek száma 1812.