2022.12.1 17:46
Olvasási idő 3:45
Szécsi Krisztián

Csak a homoszexuálisok lehetnek HIV-esek: HAMIS - Tények és tévhitek, amikről tudnod kell az AIDS világnapján

Csak a homoszexuálisok lehetnek HIV-esek: HAMIS - Tények és tévhitek, amikről tudnod kell az AIDS világnapján
Forrás Fotó: Fine Art / Contributor
TÁRSADALOM

1988 óta az AIDS elleni küzdelem világnapja december 1-je.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 1988 óta, vagyis már 34 éve a mai napon, december 1-jén hívja fel a figyelmet nemzetközi szinten az AIDS-cel élők támogatására és a betegséggel kapcsolatos információk szakmai és társadalmi átadására, hiszen rendkívül fontos, hogy az emberek világszerte ismerjék a járvány aktuális helyzetét és az eszközöket, melyekkel megelőzhetik a kórt. A világnap szimbólumaként mindenki a vörös szalagot ismeri, ami a szerelmet és szeretetet hivatott szimbolizálni.

Miért december 1-je?

Még 1987-ben két televíziós riporter, James W. Bunn és Thomas Netter javasolta a dátumot, mivel úgy vélték, hogy az AIDS kérdése ezen a napon kaphatná a legnagyobb médiafigyelmet, lévén, hogy az amerikai elnökválasztások után, ami mindig novemberre esik, de még karácsony előtt van – így a televízión és újságokon keresztül hatalmas tömegek lennének képesek értesülni a betegség veszélyeiről.


Ezenfelül, bár ez nem számít hivatalos okfejtésnek, december 1-jén ünnepeljük az Elza névnapot is, akik pedig kicsit jártasabbak a gyógyításban, azok tudhatják, hogy a HIV-fertőzés vérből való kimutatására a mai napig elsődlegesen az ELISA-tesztet használja az orvostudomány.

Az egykori walesi hercegé, Diana, nem véletlen, hogy 'A szívek királynője'-ként is ismeretes volt. Állhatatos munkájával rengeteget tett azért, hogy társadalmunk ne stigmatizálja az AIDS-cel élő embereket. Forrás Fotó: Princess Diana Archive / Stringer

Mi is az az AIDS?

A közhiedelemmel ellentétben az AIDS-et nem csak úgy elkapja az ember.

Az angol Acquired Immune Deficiency Syndrome (szerzett immunhiányos tünetegyüttes) egy állapot, ami a szervezet végelgyengülését jelöli. Társadalmunk azért is a HIV-vírus általi megbetegedéshez kapcsolja, mert az említett kórokozó szintén az emberi immunrendszer módszeres leépülését okozza. Akár úgyis fogalmazhatnánk, hogy az AIDS a HIV végstádiuma, ami a fertőzött halálával végződik.

A HIV-vírus nyálkahártya-kontaktuson keresztül olyan testnedvekkel terjed, mint az ondó, hüvely- és előváladék, vér vagy anyatej. A fertőzés legtöbbször szexuális úton adható tovább, ám bármilyen helyzetben, amiben a kórokozó nyálkahártyával vagy sérült bőrfelülettel érintkezik, a fertőzés esélye fennáll.

A HIV természetes lefolyása mindenkiben máshogy zajlik le. Van, hogy valakinél rövid időn belül, már pár év alatt kifejlődik a végstádiumú AIDS-állapot, míg vannak olyanok is, akik évekig tünetmentesen élnek. Ezért is rendkívül fontos rendszeres STD-vizsgálatokra járni, ahol azonnal kiszűrhetők a nemi úton terjedő betegségek.

Keith Haring - Ignorance = Fear, 1989. Forrás Keith Haring Foundation

Mit tehetünk a HIV elkerülése érdekében?

Talán a legegyszerűbb válasz erre az, hogy ne éljünk egyáltalán szexuális életet.

Ám nyilván nem szeretnénk senkit az önmegtartóztatásra buzdítani, és ha netán mégis elcsábulnál, tudd, hogy léteznek más lehetőségek is megelőzés szempontjából.

  • Járj rendszeresen STD-szűrésekre! Szerencsére Magyarországon számtalan helyen végeznek anonim és ingyenes HIV-szűréseket, így bőven van miből válogatni. Ha mindenképpen azonnali megnyugtatásra vágysz, léteznek gyorstesztek is – ebben az Altalap mindenképpen segítségedre lehet. További szűrőpontokért nézd meg a Semmelweis Egyetem honlapját.
  • Válassz olyan szexuális partnert, aki szintén rendszeresen jár szűrésre! A szex egy bizalmi dolog és sokszor nem csupán érzelmi, hanem egészségügyi következményekkel is járhat. Ne kamuzz az állapotodról!
  • Használj óvszert! Akár 90%-kal is csökkentheti az STD-betegségek kockázatát.
  • Ne váltogasd sűrűn partnereidet! Tudjuk, nagy a kísértés, és ha mindenképpen mégis vadászhatnékod van, azt tedd tudatosan. HIV szűrésre az együttlét után 1 hónappal érdemes menni, mert akkor már kimutatható a vírus jelenléte a szervezetben, ezért célszerű kivárni azt a 30 napot.
  • Szedj PrEP-et! Mi is az a PrEP? A PrEP (azaz pre-expozíciós profilaxis) eredetileg egy HIV-gyógyszer, de használják a HIV fertőzés megelőzésére is. Óvszerrel együtt nyújtja a legnagyobb védelmet, hiszen akkor is véd, ha netán elszakadna a gumi. Fontos tudnod, hogy más STD-betegségek ellen nem véd, szóval tényleg nem érdemes csupasz pisztollyal akciózni. Sajnos itthon csak kifejezetten HIV-specialista írhatja fel, ráadásul nem TB által támogatott gyógyszer, szóval mélyen zsebbe kell nyúlni, ha mégis belevágnál, viszont tény, hogy akár 90%-kal is meggátolhatja a HIV fertőzések esélyét. Tudj meg többet a PrEP-ről a Háttér Társaság honlapján!
Forrás charlesdeluvio / Unsplash

Tévhitek 

Nyilván az ember pont emberi természeténél fogva szereti kiszínezni az élet ügyes-bajos dolgait, ezenfelül mai modern társadalmunkban szinte kötelező kétszer is lecsekkolni egy adott információ hitelességét, hiszen az álhírek korát éljük. A HIV-fertőzés körül is bőven vannak eloszlatni való kételyek.

  • A HIV egyenlő egy halálos ítélettel: HAMIS.
    A korai stádiumban diagnosztizált HIV-fertőzöttek megfelelő kezeléssel ugyanolyan teljes életet élhetnek, mint a HIV-vel nem rendelkező embertársaik.
  • Csak a homoszexuálisok lehetnek HIV-esek: HAMIS
    Bárki, aki aktív szexuális életet él, elkaphatja a HIV-vírust.
  • A HIV terjedhet rovarcsípéssel: HAMIS.
    Ahogy a Semmelweis Klinika honlapja is írja: „A betegség nem terjed étellel, ivóvízzel, uszodavízzel, verejtékkel, könnyel, nyállal, rovarok csípésével. Továbbá nem terjed közös evőeszközzel, tüsszentéssel, kézfogással, és WC-n sem.“
  • A HIV-fertőzötteknek nem lehet gyerekük: HAMIS
    Ha egy HIV-fertőzött az adott ország egészségügyi szolgáltatója által javasolt módon naponta szedi HIV-gyógyszereit az egész terhesség alatt (beleértve a szülést is), akkor a HIV-transzmisszió kockázata az újszülött esetében 1% lehet.
  • A HIV mindig AIDS-cel végződik: HAMIS.
    Ahogy már a cikk elején is tisztáztuk: az AIDS egy állapot. A HIV egy AIDS állapotot okozó fertőzés, azonban megfelelő kezeléssel a végstádium teljesen elkerülhető.
  • Két HIV-fertőzött esetében nem kell óvszert használni: HAMIS.

    Tanulmányok is igazolták, hogy az a HIV-fertőzött személy, aki rendszeres antiretrovirális terápiában részesül, vagyis a gyógyszernek köszönhetően a vírus nem kimutatható szintre csökken a vérben, nem képes a HIV-vírust átadni partnerének szex közben. Azonban a HIV-fertőzöttek esetében is ajánlott az óvszer használat. 

Forrás Fotó: Allied Artists / Handout

Magyarországon az újonnan nyilvántartásba vett HIV-betegek száma már lassan 10 éve mindig 200 fő fölött van, belőlük évente 40-50 személyt tartanak számon AIDS-stádiumban. Természetesen a legideálisabb egy kerek 0 lenne, de meglepő, hogy Magyarország még mindig viszonylag jó statisztikákkal rendelkezik az EU-n belül. Például a 2 millió lakosú Lettországban 2016-ban 6972 HIV- és 1786 új AIDS-fertőzöttet regisztráltak. 

Sajnos hazánkban nem igazán van kultúrája a szexuális felvilágosításnak. Nyilván nagyon fontos az önvizsgálat helyes elsajátítása iskolai órák keretein belül, ám a műmellek és műherék tapogatásán túl bőven lenne még mit tanítani szexuális edukáció terén.

Az EFOTT fesztivál 2015-ös felmérése szerint a megkérdezett 679 fiatal fesztiválozó 87%-a soha nem volt semmilyen STD-szűrésen, 44%-a soha nem is hallotta az STD kifejezést, sőt a legtöbben azt sem tudták, hogy intim panaszok esetén milyen szakorvost érdemes felkeresni.
54%-uk soha vagy csak ritkán használ óvszert, 46%-uk azonban rendszeresen választja a védekezésnek ezt az eszközét.

Felmérés:
Ti szoktatok STD szűrésekre járni?
Igen, minden alkalommal, ahogy tehetem.
Szoktam, de sajnos nem rendszeresen.
Nem, soha nem is voltam.
Igen, minden alkalommal, ahogy tehetem.
100 %
Szoktam, de sajnos nem rendszeresen.
0 %
Nem, soha nem is voltam.
0 %