2022.11.29 15:52
Olvasási idő 4:18
Masszi-Rigó Csilla

Kezdődhet a darálás, íme a 11 legnagyobb Oscar-esélyes film

Kezdődhet a darálás, íme a 11 legnagyobb Oscar-esélyes film
Forrás Paramount Pictures
FILMEK + SOROZATOK FILMEK OSCAR-DÍJ

Decemberben nem csak a karácsonyt várjuk, de az év legígéretesebb mozifilmjeit is, a legnagyobb Oscar-esélyeseket ugyanis általában november-december környékén mutatják be a mozik. Nézzük, melyik 11 film a legnagyobb Oscar-esélyes az idei kínálatból.

Izgalmas lesz a 2023-as év Oscar-díjátadója. Bár a jövő márciusra tervezett ceremóniát remélhetőleg nem árnyékolja be sem a koronavírus, sem egy tévesen kihirdetett díj és egy váratlanul elcsattanó pofom sem, az idei év rengeteg filmes meglepetést hozott magával. 

Újra feltűntek a porondon a már jól ismert és díjazott rendezők filmjei (visszatért idén Steven Spielberg a The Fabelmans-szal, Damien Chazelle a Babylonnal és Ruben Östlund is a Szomorúság háromszögével), de érkezett pár újdonság is eddig kevésbé ismert képírók tollából (Daniel Kwan és Daniel Scheinert vagy éppen Sarah Polley – róluk is beszélünk nem sokára). 

Bár március 12-e még arrébb van, ezeket a filmeket már most érdemes lecsekkolnod, mert jó eséllyel kapnak majd egy-két szobrot! 

A Fabelman család

Steven Spielberg tavaly a West Side Story remake-jével tért vissza sok év csend után, idén télen pedig egy igazi coming-of-age filmet hoz a mozikba, amelyet saját fiatalkora ihletett. A második világháborút követően egy arizonai kisváros fiatal lakója, Sammy Flabelman A földkerekség legnagyobb show-ja című filmet látva dönti el, hogy filmkészítő lesz. Kamerát ragad, és élete eseményeit veszi szalagra, miközben kiderül: családja egy sötét titkot rejt el előle. Spielbergnek ismét sikerült összehívnia Hollywood legjobbjait, Paul Dano mellett Michelle Williams, Seth Rogen, Judd Hirsch, de még David Lynch is képernyőre kerül. 

A sziget szellemei 

A Három óriásplakát Ebbing határában és azErőszakik Oscar-díjas rendezője, Martin McDonagh most Írország egyik távoli kis szigetét veszi célba Colin Farrellel és Brendan Gleesonnel. A két főszereplő, Colm és Pádraic régóta legjobb barátok, a zsémbes Colm azonban egyik napról a másikra hátat fordít cimborájának, attól a naptól kezdve pedig nem csak a köztük lévő kötelék, de az egész falu közössége is kettészakad. McDonagh a már tőle megszokott módon, tompa feszültséggel mutatja be az emberi lélek működését és annak különböző rétegeit, mindezt egy számunka nagyon idegen, komor környezetben, a világ legjobb ír színészeivel. 

TÁR

A karizmatikus, manipulatív és rendkívül tehetséges zeneszerző, Lydia Tár szerepében Cate Blanchett akár a legjobb színésznőnek járó díjat is elnyerheti Todd Field lenyűgöző tanulmányában, amely a hatalommal való visszaélést mutatja be egy eddig a nézők számára kevésbé ismert, klasszikus zenei világában. A mesterien megírt és felépített történetben Blanchettet egy egészen új szerepben láthatjuk, sőt, arra is megvan az esély, hogy a film végére egyszerre vetjük meg és tartjuk majd zseniálisnak Tár karakterét. 

Women talking

Már a film szinopszisa is nehezen emészthető: 2010-ben egy elszigetelt mennonita kolónia (a mennoniták egy anabaptista keresztény felekezethez tartozó vallási csoport tagjai, akik a modern világtól teljesen elzárkózva élnek) nyolc nője küzd a valóság és a hit összeegyeztetésével, miután kiderül, hogy a közösségükhöz tartozó férfiak éveken át kábítószerezték be és erőszakolták meg a közösség nőtagjait. A kanadai Sarah Polley rendezésében készült dráma olyan színészeket sorakoztat fel egymás mellett, mint Rooney Mara, a Korona című sorozatból ismert Claire Foy, az Elveszett lányban látott Jessie Buckley és korunk egyik legnagyobb színésze, Frances McDormand. 

Minden, mindenhol, mindenkor

Az amerikai szuperprodukciót ugyan még 2022 áprilisában mutatták be, a film azonban óriási sikereket zsebelt be magának megjelenését követően. A Minden, mindenhol, mindenkor egy kínai származású mosónő életét mutatja be, aki egyik napról a másikra képes lesz a párhuzamos univerzumokban élő alteregói által megmenteni a pusztulástól a multiverzumot. Daniel Kwan és Daniel Scheinert filmje lenyűgöző látványvilágával és akciójeleneteivel tarolta le a mozikat, így a film esélyes lehet egy-egy díj bezsebelésére is. Ha még nem láttad, itt az ideje, hogy behozd a lemaradást. 

A szomorúság háromszöge

Persze nem csak az amerikai nagyágyúkat kell számításba venni az Oscar kapcsán. Ruben Östlund svéd rendező már 2017-ben bezsebelte a legjobb idegennyelvű filmnek járó Oscart A négyzet című filmjével, idén pedig a Szomorúság háromszöge az, amivel tarolhat a díjátadón. A luxushajón játszódó szatíra két és fél órán keresztül szegez a székhez úgy, hogy nem tudhatod biztosan, mire számíthatsz a következő pillanatban, egyszerre késztet nevetésre és okoz szekunder szégyenérzetet vagy sajnálatot. Bár a film amerikai koprodukció, a skandináv filmek hangulata még a mediterrán környezetben is képes hitelesen megelevenedni. 

A bálna 

Brendan Fraser visszatért, idén pedig végre megkaphatja a filmes szakmától azt az elismerést, amely jogosan megilleti őt. A Bálna című filmet nem más, mint a Fekete hattyú és a Rekviem egy álomért alkotója, Darren Aronofsky rendezte, a mű pedig egy egykori angoltanár életét dolgozza fel, aki túlsúlya és az abból fakadó betegségek miatt már nem képes elhagyni otthonát, élete végéhez érve pedig mindent megpróbál megtenni azért, hogy időben rendezze földi feladatait. A kritikusok szerint egy igazán mélyenszántó és érzelmes film lett A bálnából, amely szinte biztosan könnyre fakasztja majd az érzékenyebb nézőket. 

Till 

Lehet, hogy Danielle Deadwyler lesz az első fekete nő, aki több mint két évtized után  hazaviheti a legjobb színésznőnek járó díjat? (Megdöbbentő, de az Akadémia majdnem 100 éves történetében ez eddig csak Halle Berrynek sikerült a Szörnyek keringőjében nyújtott alakításáért). Úgy tűnik, most új csillag juthat a csúcsra Chinonye Chukwu filmje által. A Till az 50-es évek Mississippijében játszódik, és egy valós események alapján megtörtént esetet dolgoz fel, miután egy ártatlan 14 éves fiút brutálisan meggyilkolnak bőrszíne miatt. A film Mamie Till, a fiú édesanyjának történetét és az igazságszolgáltatással vívott harcát mutatja be, a drámában pedig még Whoopie Goldberget is újra láthatjuk. 

Elvis 

A király életét feldolgozó film végre megidézte azt a hangulatot, ami miatt imádtuk Baz Luhrmann Romeó és Júliáját valamint a Moulin Rouge-t. A részletről részletre mesterien megmunkált káoszban Austin Butler hibátlanul hozza Elvis-t, Tom Hanks pedig egy igazán összetett szerepben formálja meg a gonoszt – amelyhez valljuk be, az ő esetében nem vagyunk hozzászokva. 

Babylon 

Pár hét múlva igazi sztárparádé várható a mozikban, jön ugyanis a La La Land alkotójának új filmje, a Babylon, amelyben egyszerre láthatjuk majd az életigenlő Brad Pittet és a kokainmámortól megrészegülő Margot Robbie-t ámokfutni, de feltűnik majd Jean Smart, Olivia Wilde és Tobey Maguire is. A Babylon a hangosfilmek megjelenésének idején mutatja meg a hollywoodi életet, annak is a legvadabb, igencsak dekadens részét, Damien Chazelle filmjét pedig már most az egyik legesélyesebb produkciónak tartják az Oscarra. 

Avatar

Végül, de nem utolsó sorban hamarosan jön az Avatar: A víz útja, mely 13 év után ismét arra törekszik majd, hogy kivételes látványvilágával elkápráztassa a közönséget, na és persze a mindig kritikus filmes világot is. James Cameron hosszú évekig gondozgatta, ápolgatta szerelemgyerekét, a 250 millió dollárt felőrölt filmmel szemben ezért rengeteg elvárása van nem csak a szakmának, de a nézőknek is. Ha meg kellene tippelni, vajon melyik film fogja elvinni majd a legjobb látványnak és hangvágásnak járó díjakat, valószínűleg sokan tennék le a voksukat az új Avatar mellett. De hogy a sztori mennyire fogja magával ragadni a közönséget? Hát, már nem kell sokat aludni hozzá, hogy megtudjuk. 

via