Mi lesz veled, Németország? Ez történt vasárnap a foci vébén

SPORT FOCI FOCIVÉBÉ

Egyre kiélezettebbek a futball-világbajnokság csoportjai, biztos kiesők és fix továbbjutók is akadnak már. Összefoglaltuk a hetedik játéknap történéseit.

Japán újabb meglepetést okozott, de ezúttal nem örülnek neki

Az E-csoport eddigi legnagyobb meglepetését okozó Japán Costa Rica ellen lépett pályára vasárnap délután. Az ázsiai csapat gyönyörű, ráadásul hatékony futballal verte meg az előző fordulóban Németországot, míg közép-amerikai ellenfeleik egy elképesztő, 7–0-s zakóba szaladtak bele a spanyolok ellen, így a meccs egyértelmű esélyesének Japán számított.

A japán pontszerzés hirtelen felborította a csoport előzetesen várt tabelláját, így az ázsiai válogatott előtt már a lehetséges továbbjutás lebegett, míg Costa Rica a méretes vereség után szeretett volna javítani. Az eredménykényszer pedig rányomta bélyegét a meccsre, az első félidőben egyik csapatnak sem sikerült eltalálnia a kaput.

A második játékrészben szerencsére ez már változott, ennek ellenére nem záporoztak a lövések. Bár a haladó statisztikák alapján Japán járt közelebb a gólszerzéshez, mégis Costa Rica szerezte meg a vezetést. A közép-amerikai országnak ez volt a tornán az első kaput eltaláló lövése. Többször nem is veszélyeztették a japán kaput, de nem is volt rá szükség, hiszen újabb gól nem született, így bravúros három pontot szereztek a közép-amerikaiak.

Elmaradt a japán bravúr Forrás Getty Images / Robbie Jay Barratt - AMA

Belgiumnak ezúttal nem volt szerencséje

A belga válogatott rendkívül fantáziátlanul játszott Kanada ellen az első fordulóban, ennek ellenére Batshuayi góljával azt a meccset végül behúzták. Marokkó a horvátok elleni gólnélküli döntetlennel hangolt az összecsapásra.

A mérkőzés egy furcsa eseménnyel kezdődött: a marokkóiak kezdő kapusa, Bunu szemproblémákra panaszkodott a himnusz alatt, így a szövetségi kapitány inkább nem kockáztatott, Munir Mohamedi állt be a helyére. A meccs első félideje kísértetiesen hasonlított a játéknap első összecsapásához, mindössze két pontos kapuralövést láthattunk, mindkettő belga oldalról érkezett, gólt viszont egyik sem ért. A második játékrészben sem működött igazán a belga támadógépezet, ellenben Marokkó lényegesen jobb formában érkezett a folytatásra. Előbb a frissen beálló Abdelhamid Szabiri szabadrúgásába ért bele jól Saiss, ezzel megszerezve a vezetést, majd a belga ellentámadások ellenére a hosszabbításban jött a hidegzuhany. Axel Witsel és társai hibát hibára halmoztak az afrikai csapat támadói ellen, amit Ziyech passza után Zakaria Aboukhlal váltott gólra.

Marokkói szurkoló ünnepli csapata első gólját Forrás Getty Images / Stu Forster

A torna egyik legrokonszenvesebb csapata már biztos kieső

Belgium ellen egy rendkívül magabiztosan, ellenben végül sikertelenül játszó kanadai csapatot láthattunk, akik úgy léptek pályára, ha kikapnak, biztosan kiesnek. Horvátország egy Marokkó elleni döntetlen után érkezett a mérkőzésre, egy pontjukkal nagyobb biztonságban érezhették magukat.

Bár a második percben, Alphonso Davies gólja után még úgy tűnt, Kanada behúzhatja a három pontot, a horvátok ezt nem egészen így gondolták. Kramaric a 36. percben kiegyenlített, a fordítás pedig még az első félidőben érkezett, Juranovic passza után Livaja talált a kapuba. A második félidő sokáig egészen kiegyenlítettnek tűnt, magas védelmi vonalak és hasonló labdabirtoklási statisztikák jellemezték a csapatokat. Az észak-amerikai együttes egyenlítő találata viszont nem akart összejönni, a horvátok pedig nem hagytak nyitott kérdéseket. Előbb a 70. percben Kramaric szerezte meg második gólját, majd a ráadás 4. percében a Rennes 24 éves játékosa, Lovro Majer talált a kapuba, ezzel beállítva a 4–1-s végeredményt.

A horvátok óriási lépést tettek a továbbjutás felé Forrás Getty Images / Koji Watanabe

Döntetlen a csoportmeccsek egyik legjobban várt mérkőzésén

Igazi presztízsmeccsként készülhettünk Spanyolország és Németország összecsapására, a mértékadónak számító transfermarkt.com szerint a világbajnokság ötödik, illetve hatodik legértékesebb válogatottja mérkőzött meg egymással. A meccsnek magyar vonatkozása is volt, hiszen holland kollégái mellett negyedik játékvezetőként tevékenykedett az erdélyi származású Kovács István.

Aki nagy iramú, kiélezett találkozót várt, annak nem kellett csalódnia. Kiegyenlített játékot hozott a mérkőzés, az első félidőben mindkét oldalon adódtak nagyobb ziccerek, gól viszont még nem született. A meccs első, spanyol szempontból egyetlen gólja a 62. perben érkezett, ekkor a csereként beálló Alvaro Morata talált a kapuba. A Ferran Torres helyére beálló csatár Jordi Albától kapott tökéletes passzt. A folytatásban többnyire a németek veszélyeztettek, gólt viszont csak a 83. percben tudtak szerezni, ekkor a szintén csereként pályára küldött Füllkrug talált be Musiala passza után.

Több gólt nem hozott a találkozó, így 1–1-s döntetlennel, illetve ugyanennyi ponttal zártak a csapatok. Az E-csoportot így Spanyolország vezeti, a 3-3 pontos Japán és Costa Rica mögött, óriási meglepetésre pedig a németek helyezkednek el az utolsó pozícióban, egy döntetlennel és egy vereséggel.

Foghatják a fejüket a németek, csoportutolsóként várják a folytatást Forrás Getty Images / Richard Sellers