Maier Péter

Ronaldo könnyei, Richarlison csodagólja – a csütörtöki játéknap összefoglalója

Forrás Clive Brunskill/Getty Images
SPORT FOCIVÉBÉ

Csütörtökön pályára lépett a vébé egyik legnagyobb esélyese, illetve Cristiano Ronaldo is. Vegyes színvonalú meccsek az ötödik játéknapon.

Csütörtökön ismét négy meccset rendeztek a katari világbajnokságon

Kameruni születésű játékos okozta Kamerun vesztét

Nem feltétlen volt a világbajnokság legjobban várt mérkőzése Kamerun és Svájc összecsapása, viszont mindkét csapat komoly keretekkel és topligás játékosokkal érkezett a vébére. Ehhez méltóan indult a meccs, több helyzet is adódott mindkét oldalon. Svájcnál volt többet a labda, viszont az afrikai válogatott kontratámadási veszélyesebbnek bizonyultak, Yann Sommeren, a Mönchengladbach bravúrkapusán azonban nem tudtak kifogni Choupo-Motingék.

A második félidőt viszont sokkal kreatívabban kezdte a svájci válogatott, szépen játszották át a kameruni védelmet, amiből Embolo került ajtó-ablak ziccerbe, csapata első kaput eltaláló lövésével pedig meg is szerezte a vezetést. Érzelmileg is fontos pillanat volt ez, hiszen a Monaco támadója nem ünnepelte első világbajnoki gólját, mert pont az ellen a Kamerun ellen szerezte, ahol ő maga is született. A második játékrészben – egy-két szép megmozdulástól eltekintve – nem nagyon okozott gondot az afrikai alakulat Xhakáéknak. Már a szünetről visszatérve látszott, hogy a svájciak sokkal jobban tudják kontrollálni a játékot, mint a meccs elején, és ők lőhették volna a több gólt a helyzetek minősége alapján is, az eredmény viszont 1-0 maradt a G csoport nyitómérkőzésén.

A kifejezetten jól játszó, és elég menő frizurával pályára lépő Eric Maxim Choupo-Moting szépen tört be a svájci védők között, de Sommer elállta az útját Forrás Pablo Morano/BSR Agency/Getty Images

Valverdéék nem bírtak a koreaiakkal

Son Heung-min sérüléséből felépülve kezdő volt a H csoport első meccsén, amelyen a világsztárokkal felálló Uruguay volt a dél-koreaiak ellenfele. Az első félidőben nem igazán jöttek ki a két válogatott egyéni képességei közti különbségek, mindkét oldalon egy-egy nagy helyzet akadt, de egyik sem ment be.

Kiemelt tartalom
Nem várt helyre szerződik a focivébé egyik felfedezettje Nem várt helyre szerződik a focivébé egyik felfedezettje 2022.12.28 12:09

A második játékrészben a dél-amerikaiak próbálkoztak többet, de ahhoz nem voltak elég kreatívak, hogy feltörjék a koreaiak szervezett védelmét. A hajrában megérkeztek a helyzetek, főleg távoli lövések formájában, a 89. perceben Fede Valverde akkora bombát eresztett el, hogy a kapufa majdnem beletört, de kifelé pattant róla. Végül, egy nem túl eseménydús találkozón, gól nélküli döntetlen született.

Valverde egy sikeres szerelés után próbálta motiválni a szurkolókat és csapattársait Forrás Alex Livesey - Danehouse/Getty Images

Kihűlt a popcorn, mire beindult a sztori Ronaldóék bemutatkozásán

Cristiano Ronaldo a Manchester Uniteddel kapcsolatos botrányai miatt sokat szerepelt a hírekben az utóbbi hetekben, ma pedig Portugália csapatkapitányaként a katari világbajnokságon is pályára léphetett, a himnuszok közben el is eredtek a könnyei. A 2016-os Eb győztesének az a Ghána volt az első ellenfele a H csoportban, akik Thomas Partey-val (Arsenal) és Mohammed Salisuval (Southampton) álltak fel a dohai 974 Stadionban. Nem tartozott a vébé leglátványosabb első 45 perce közé a portugál–ghánai, Bernardo Silváék igyekeztek egy-egy szép bontással a nyugat-afrikai válogatott védelme mögé kerülni, de kihagyhatatlan helyzetet nem alakítottak ki, míg ellenfelük 0 kapuralövéssel zárta az első játékrészt.

Messi a vébé-döntő után újabb győzelmet aratott – ezt a rekordot nagyon nehéz lesz megdönteni Messi a vébé-döntő után újabb győzelmet aratott – ezt a rekordot nagyon nehéz lesz megdönteni 2022.12.20 12:21

A második félidő elején is inkább a szabálytalanságok voltak látványosak, az első gól is egy ilyennek volt köszönhető: Salisu a tizenhatoson belül rúgta fel Ronaldót, a portugál világsztár pedig értékesítette az általa kiharcolt tizenegyest. Ezzel a góllal ismét történelmet írt, az első focista lett, aki öt vébén is betalált. A ghánaiakra viszont nem hatott rosszul a bekapott gól, különösen az Ajax játékosa, Kudus volt aktív, a munkájának pedig meg is érett a gyümölcse, egy szép akció végén ő tette középre a 73. percben, a labdájára pedig Andre Ayew érkezett, megszerezve az egyenlítést. Nem örülhettek sokáig, ugyanis egy labdaszerzést követően, a 78. precben Bruno Fernandes indította gyorsan Joao Felixet, aki elhelyezte a labdát a hosszú sarokban. A portugálok ezután megragadták a pillanatot, és nem hagyták levegőhöz jutni Ghánát. Megint Bruno Fernandes lódult meg középen egy labdaeladást kihasználva, és készített elő a másodpercekkel azelőtt pályára lépő Rafael Leaonak. 3-1 a 80. percben. A ghánaiak a hajrára vissza tudtak jönni a meccsbe, Osman Bukari fejelt gólt egy védelmi megingást követő beadásból a 89. percben. A vébén nem először ítélt a bíró maratoni hosszúságú ráadást, a 9 perces hosszabbítás alatt voltak is izgalmak (Diego Costa majdnem odaadta a ghánaiaknak üres kapuval a háta mögött), de gól nem született. Egy unalmasan induló, de szórakoztatóan záruló meccsen Portugália megszerezte a 3 pontot, még ha szűkösen is.

Cristiano Ronaldo a tizenegyesrúgás előtt Forrás Matthew Ashton - AMA/Getty Images

A vébé eddigi legszebb gólja és dominancia a braziloknál

Az első forduló egyik legjobban várt találkozója következett csütörtökön, magyar idő szerint este 8-tól. A vébégyőzelem egyik legnagyobb esélyesének kikiáltott Brazília sokak titkos favoritjával, Szerbiával játszott a G csoportban. A braziloknál többen is kimaradtak a kezdőcapatból (Gabriel Jesus, Martinelli, Rodrygo), akik szinte bármely másik válogatottba beférnének, de még így is óriási sztárparádéval állt fel Tite szövetségi kapitány. Az első félidőben azonban csak apróbb helyzetekre futotta, a szerbek stabilan védekeztek, a sárgamezesek alig-alig tudtak a kapujuk elé kerülni.

A második félidőt aztán egy fokkal dinamikusabban kezdték Neymarék, de először csak a 60. percben kaphattuk fel a fejünket, amikor Alex Sandro messziről lőtte ki a kapufát. Két perccel később azonban összejött a gól: Neymar cselezte magát (túl) a tizenhatoson belülre, de szerencséjére Vinicius Jr.-nak pont úgy pattant a labda, hogy lövőhelyzet legyen. Az ő próbálkozását még Vanja Milinkovic-Savic hárította, a kipattanó viszont pont Richarlison elé került, aki megszerezte a vezetést a braziloknak. A szerbeknek nagyon nem ízlett, hogy hátrányban kellett játszaniuk, akárhányszor elvesztették a labdát támadásépítés során, a brazilok óriási veszélyt tudtak teremteni egy-egy átmenetes szituációból. Meg is érkezett a második találat a 73. percben, amely talán a világbajnokság eddigi legszebb gólja volt, Richarlison gönyörű mozdulattal duplázott.

Ezúttal önmagára szállt a Drake-átok – pedig az nyerte a vébét, akire ő fogadott Ezúttal önmagára szállt a Drake-átok – pedig az nyerte a vébét, akire ő fogadott 2022.12.19 16:08

Brazília a második félidőben egyértelművé tette, hogy a világbajnoki címre pályázik, és 24 lövéssel (10 kapura tartó) gyűrték le azt a szerb válogatottat, amely messze nem nevezhető gyengének. Déli szomszédainknak sem kell szomorkodni, mert a második helyen még továbbjuthatnak a G csoportból, egyébként is az lehetett komoly cél Mitrovicsék számára.

Richarlison mesés mozdulata, amellyel megszerezte maga és csapata második gólját Forrás Markus Gilliar - GES Sportfoto/Getty Images