Még április 1-jén jegyezték be hivatalosan az égitestet.
A csillagászok egy új aszteroidára bukkantak, mely a Földdel együtt kering a nap körül, így gyakorlatilag akár holdnak is tekinthetjük. Ahogy arról a LiveScience is írt, a 2023 FW13 nevű égitest keringése nagyon hasonlít bolygónkéhoz, ám a Föld csak minimálisan befolyásolja pályáját.
Az űrszikla körülbelül három terepjáró méretével azonos, átmérője 15 méter, pályája pedig 14 millió kilométeren belül található. A számítások szerint időszámításunk előtt 100 óta kísérhet minket, szóval nagyjából 2100 éve. Csak, hogy fejben is helyre rakjuk a dolgokat. A nagybetűs Hold átmérője 3474 km, keringése pedig a hozzánk legközelebbi ponton 364 ezer km.
Meet newly-discovered asteroid 2023 FW13. @AdrienCoffinet noticed it is a quasi-satellite of Earth.
— Tony Dunn (@tony873004) April 4, 2023
Astronomer, Sam Deen, located precovery images which help confirm the 1:1 resonance with Earth. This is the same type of orbit as Kamoʻoalewa (2016 HO3). https://t.co/c9EnXVooXYpic.twitter.com/BY2GEOPGzL
Még márciusban észlelte elsőként egy Adiren Coffinet nevű francia csillagász, majd rá nem sokkal két obszervatórium is megerősítette az égitest jelenlétét, így pedig április 1-jével hivatalosan is bejegyzett aszteroidáról van szó.
Amúgy fun fact, de nem ez az egyetlen aszteroidaholdunk, azaz kvázi-holdunk. A Kamo'oalewát még 2016-ban fedezték fel, s bizonyos teóriák szerint lehet, hogy a Hold egy nagyobb darabja csupán.