Egy skóciai bentlakásos iskola diákja, Maksim Gavrylenko a kollégiumi szobájából üzemeltetett, majd drágán eladott egy Minecraft-szervert. Az abból szerzett pénzből házat akar venni az édesanyjának, akinek az ukrajnai háború miatt nincs hova mennie.
Nemrégiben írta meg a cseh REFRESHER annak az ukrán fiúnak a történetét, aki egy Minecraft szerver eladásából keresett annyi pénzt, hogy most házat tervez venni az édesanyjának. A 17 éves Maksym Gavrylenko a Lomond School nevű bentlakásos iskola diákja, a koliszobjában üzemeltetett egy Minecraft-szervert, amibe a világ minden tájáról be lehetett csatlakozni.
A 17 éves fiú elmondta, nagyon büszke arra, hogy szenvedélyét nyereséges vállalkozássá tudta alakítani, és azt tervezi, hogy ezt elsősorban édesanyjának hálálja meg, akinek a háború miatt el kellett hagynia az otthonát.
Az összes belefektetett óra, amit ezzel a projekttel töltöttem, megérte most, hogy vehetek neki egy darab földet.
– mondja Maksym, akinek édesanyja jelenleg Portugáliában tartózkodik barátainál, de azt tervezi, hogy a fia közelében telepszik le. A család többi tagja a háború sújtotta Ukrajnában maradt.
Hobbiból üzlet
A projekt eredetileg csak a szórakozásról szólt Maksym számára, és egyáltalán nem számított arra, hogy üzlet lesz belőle. „Soha nem gondoltuk, hogy valódi üzleti lehetőséggé fejlődik a projekt, de a bátyám segítségével – aki technológiával foglalkozik –, illetve az iskola támogatásával bátorítást kaptam, elkezdtük tervezni, hogyan lehet mindebből pénzt csinálni“ – mondta a tinédzser.
Maksym 2021-ben költözött Ukrajnából Skóciába, és 1000 fontért (körülbelül 435 ezer forintért) vásárolt egy alig használt Minecraft-szervert. A következő években barátaival átalakította azt, és elkezdett sokkal több játékost vonzani, egyben a szerver értéke is nőtt. A siker akkor jött el, amikor sikerült egy nagyvállalat figyelmét is felkelteni, hogy megvásárolja a szerót.
Folytatni akarja az üzletet
Az első siker után Maksym úgy döntött, hogy mélyíti a tudását: több brit, illetve nemzetközi egyetemre is jelentkezett, hogy üzleti menedzsmentet tanuljon.
„Nem tudom, mit hoz a jövő, de mindig is érdekelt az üzleti élet“ – mondja a Helensburgh-i iskola diákja. A Lomond School igazgatónője, Johanna Urquhartsi szerint „a Lomond Schoolban mindenki nagyon örül Maksym eredményeinek“, és nincs kétsége afelől, hogy nem ez lesz az ukrán fiú utolsó sikere vállalkozóként.