A Greenpeace egy gyorsított videóval hívja fel a figyelmet a folyó állapotára, és arra, hogy a vízhiány rendszerszintű problémává vált, amit nem lehet többé figyelmen kívül hagyni.
Soha nem mértek még olyan alacsony vízállást a Tiszán, mint július 2-án – írja a 24.hu a Greenpeace közleménye után. A természetvédő szervezet egy videóval kívánta érzékeltetni, milyen súlyos a magyar folyó helyzete.
A Greenpeace szerint a Szolnokon 19. század óta működő vízmérő története során először mutatott -292 centiméteres szintet. A korábbi negatív rekordot 2022-ben mérték, akkor -291 centiméternél állt meg a víz. Ha a szárazság tovább folytatódik, még súlyosabb helyzet alakulhat ki.
A szervezet még áprilisban telepített egy időszakos kamerát a Tisza mellé, hogy naprakészen dokumentálja, milyen hatással van a vízhiány a folyó vízhozamára. A felvételen napról napra nyomon követhető, ahogy a víz visszahúzódásával egyre több, korábban elárasztott terület válik láthatóvá. A Greenpeace szerint a Tisza kiszáradása nem elszigetelt jelenség, hanem egy hosszú, aggasztó folyamat része.
Szárad a Tisza, és a helyzet évről évre romlik. Víztartalékok helyett a hiányt halmozzuk, a kormányzati intézkedések pedig nem enyhítik, hanem fokozzák a vízhiányt. Ingyen öntözési lehetőséget kínál az agrárminiszter – de miből? A miniszterelnök korábban azt állította, hogy feleslegünk van vízből – ez sajnos óriási tévedés. A vízügyben már zajlanak pozitív folyamatok, de a mezőgazdaság és a gazdaság átalakítása nélkül a Kárpát-medence kiszárad. A természettel – és benne a vízzel is – sürgősen meg kell tanulnunk újra együttműködni
– nyilatkozta Pribéli Levente, a Greenpeace biodiverzitás kampányfelelőse.
A szervezet közleményében azt is írta, hogy a helyzet azonnali cselekvést kíván. Megoldási javaslataik között szerepel többek közt a vízmegtartó gazdálkodás, a vizes élőhelyek helyreállítása, a vízfelhasználás csökkentése és a klímaváltozást előidéző kibocsátások mérséklése.