A legtöbb szülő rossz szemmel nézi, ha gyermeke állandóan a kontrollert nyomkodja, az ellenérzések pedig úgy tűnik, nem alaptalanok...
Van egy jó és egy rossz hírünk a videójátékokkal kapcsolatban: míg egy új, az American Medical Association által készített tanulmány szerint a számítógépes játékokkal játszó gyerekek kognitív funkciói gyorsabban fejlődnek, mint azoknak, akik nem játszanak, egy másik kutatás szerint a sok gamingnek lehet egy igencsak negatív hatása is.
A Texas-i Egyetem által készített legújabb kutatás ugyanis arra mutatott rá, hogy a sok videójátékozás összefüggésbe hozható a rasszizmussal, a szexizmussal sőt, még a szélsőséges ideológiák elsajátításával is. Az eredmények még hitelesebbé tehetik azt a már létező elképzelést, hogy bizonyos játékközösségek segítik az emberek, főként pedig a fiatalok radikalizálódását.
A tanulmány tüzetesebben foglalkozik az úgynevezett identitásfúzió jelenségével, amely akkor jelentkezik, amikor egy bizonyos csoportosulás vagy közösség egyes tagjai a csoporttal való egység zsigeri érzését tapasztalják. Az egyetem három tanulmányban kimutatta, hogy a játékkultúrával való összeolvadás
egyedülálló módon számos társadalmilag káros viselkedésformát eleveníthet meg, beleértve a rasszizmust, a szexizmust és a szélsőséges viselkedésmódok támogatását
– derül ki a Dazed cikkéből.
Az eredmények továbbá arra is rámutatnak, hogy az olyan személyiségjellemzők, mint a bizonytalan kötődés és a magányosság, felerősítik a szélsőséges viselkedésre való hajlandóságot, főleg akkor, ha az előbb említett identitásfúzió negatív mivoltjával találkoznak.
Az Amerikában készült vizsgálatok során feltett kérdések a játékosok identitásfúziójának szintjét, a játékkultúráért való harcra és halálra való hajlandóságukat, valamint a sötét triász személyiségjegyeinek (nárcizmus, machiavellizmus és pszichopátia) jelenlétét vizsgálták. A valós életbe való átkapcsolódásra utalva a kutatók felmérték, hogy azok, akik napjuk jelentős részét töltik számítógépes játékok játszásával, hajlamosabbak azonosulni a szélsőséges ideológiákkal, a szexizmussal és a nacionalizmussal.
Persze vannak pozitív hozadékai is a játékoknak. Míg a Call of Duty-val kapcsolatban kevés jótékony hatást észleltek a fiatalokon, a Minecraft játékosai a negatív hatásokat szűrve könnyebben alakítanak ki baráti kötelékeket egymással.
A Texas-i Egyetem tanulmánya szerint még sok a kérdés azt illetően, pontosan hogyan segítik elő ezek a játékok a szélsőséges ideológiák terjedését, a további kutatások azonban segíthetnek majd ezek meghatározásában és a szükséges óvintézkedések kidolgozásában. Ez azért is lenne fontos, mert így a pozitív hatásokat (memória, figyelem fejlődése, vizuális készségek fejlesztése) is könnyebben elő lehetne hívni.