Japánban már azon dolgoznak, hogy törvény tilthassa a mesterséges intelligencia által készült Studio Ghibli hatású képeket.
Hiába népszerűek világszerte a mesterséges intelligencia által generált, a Studio Ghibli animációs filmjeinek világát megidéző képek, úgy tűnik, Japánban kezd betelni a pohár, politikusok pedig már azért kampányolnak, hogy törvény szabályozza a Ghibli-képek generálását.
Korábban maga Mijazaki Hajao, a Ghibli-filmek atyja is hangot adott annak, mennyire ellenzi a mesterséges intelligencia használatát: „Sohase szeretném ezt a technológiát beépíteni a munkámba... Erős bennem az érzés, ami szerint ez az egész sérti magát az életet” – nyilatkozta a rendező. A Studio Ghibli filmjeit Japán kulturális identitásának részeként tartják számon, az AI által generált képek pedig már a politikai életben is éles vitát váltottak ki amiatt, hogy vajon a funkció mennyire sérti a szerzői jogokat. Az erről kialakult párbeszédbe magát a művészt is bevonták, a törvényhozók pedig azt tervezik, valamilyen lépést tesznek annak érdekében, hogy szabályozhassék a képek "ghiblifikálását".

Gifu prefektúra képviselője és az Alkotmányos Demokrata Párt tagja, Imai Masato hozta fel a témát Nakahara Hirohiko japán oktatási, kulturális, sport, tudományos és technológiai stratégia főigazgatójával. Imai azt a kérdést vetette fel, hogy az AI által generált képek Ghibli-stílusban történő elkészítése a törvény jelenlegi értelmezése szerint mennyire lehet jogsértő.

„Végső soron ezt a bíróságoknak kell eldönteniük” – válaszolta Nakahara. „Ha csak arról van szó, hogy a stílus vagy az ötletek hasonlóak, akkor ez nem minősülne szerzői jogsértésnek. Ha az AI által generált tartalomról viszont megállapítják, hogy hasonlít a már létező, szerzői jogvédelem alatt álló művekre, vagy azokra támaszkodik, akkor fennáll a lehetősége, hogy szerzői jogsértésnek minősül.”
„Tehát a stílusok és ötletek használata legális, de ha [egy mesterséges intelligencia által generált képet] úgy ismernének fel, mintha az maga egy Ghibli-alkotás lenne, akkor az törvénysértésnek is minősülhetne” – tisztázta Imai. Ez lényegében azt jelenti, hogy döntést kell hozni arról, hogy a ChatGPT-hez hasonló AI-programok által létrehozott Ghibli-stílusú képek valóban sértik-e a stúdió szellemi tulajdonát. A japán kormány egyelőre nem tett közvetlen jogi lépéseket a ChatGPT ellen, ugyanakkor ahogy a hírt közlő Dexerto is írja, már önmagában is jelentős lehet az, hogy egy ország politikusai aktívan foglalkoznak azzal, hogyan avatkozhat bele a művészeti szféra működésébe a mesterséges intelligencia.