2025.4.17 11:02
Olvasási idő 0:41
Jókay Kristóf

Életre utaló jeleket fedeztek fel brit tudósok a K2-18b nevű bolygón

Életre utaló jeleket fedeztek fel brit tudósok a K2-18b nevű bolygón
Forrás Cambridge Egyetem
TECH-TUDOMÁNY ŰRKUTATÁS

A Cambridge-i Egyetem kutatói biztató jeleket fedeztek fel a Földtől 124 fényévre lévő K2-18b nevű exobolygó légkörében. A kutatócsoport azonban hangsúlyozza, hogy több adatra van még szükség, hogy megerősítsék a felfedezést.

Második alkalommal talált a cambrige-i csapat olyan molekulákat a bolygó légkörében, amiket a Földön csak élő organizmusok bocsátanak ki. „Ez az eddigi legerősebb bizonyíték arra, hogy esetleg van élet odakint. Reálisan azt mondhatom, hogy ezt a jelet egy-két éven belül megerősíthetjük” – mondta Prof Nikku Madhusudhan, a projekt vezető kutatója.

A K2-18b két és félszer akkora, mint a Föld, és ezer trillió kilométerre van tőlünk. A NASA 2021-ben fellőtt James Webb nevű űrteleszkópja annyira pontos, hogy képes arra, hogy tőlünk ekkora távra lévő égitestek kémiai összetételét is azonosítsa.

Ha ez az észlelés bebizonyosodik, alapjaiban alakulhat át a képünk arról, hogy mennyire gyakori az élet a galaxisunkban. Ettől azonban még elég távol vagyunk, hiszen a kutatóknak 99.99999%-os biztonságra van szüksége. A mostani adatok 99.7%-osak, amik már sokkal jobbak, mint a másfél éve mért 68%.

Bár a felismert gázokat a Földön élő organizmusok tudják csak kibocsátani, könnyen lehet, hogy egy másik, távoli világban nem ez a helyzet. A K2-18b-vel kapcsolatban a kutatóknak még rengeteg kérdése van a bolygó struktúráját illetően, de azon lesznek, hogy ezeket minél hamarabb eloszlassák.