Valószínűleg mindegyikőtök találkozott már a kis labdákból előbújó szörnyecskékkel, hiszen a Wikipedia alapján a Pokémon egyértelműen a világ legsikeresebb média franchise-áról van szó, megelőzve például a Star Warst, Mici Mackót, de még Mickey Egeret is.
Az első Pokémon-játék 1996-ban jelent meg Japánban, ezt követően egy egy évvel később kezdték el vetíteni az Ash Ketchumról és legjobb barátjáról, Pikachuról szóló animét. Történetük két éve ért véget, hiszen ahogy mi is írtunk róla, Ash végül megnyerte a Pokémon-bajnokságot. A sorozatnak ezzel még nem lett vége, Horizons címmel azóta új főszereplőkkel fut tovább.
De hogy történhetett, hogy ebből a gyerekbarát, hétvégén reggel futó sorozatból több részt is betiltottak, sőt párat még csak le sem adtak? Ezt mutatjuk be most cikkünkben.
Electric Soldier Porygon
A Pokémon egyik első, de máig legkomolyabb botránya rögtön a sorozat első évadában történt. A 38. részben Ashnek és Pikachunak egy Porygon nevű Pokémonnal kell megküzdenie, akit a Rakéta Csapat elrabolt. A hajsza során hőseink a kibertérbe utaznak, ahol Pikachu egyik támadása után a képernyőn több másodpercig kék és piros villogó fények voltak láthatóak gyors váltakozásban. A vizuális effektek annyira intenzívek voltak, hogy az epizód után majdnem 700 japán gyereket kellett kórházba szállítani.

Az eset után négy hónapig nem jelentek meg új részei az animének, a TV Tokyónak pedig hivatalosan bocsánatot kellett kérnie a nézőktől. Hosszas vizsgálatok után végül több olyan változtatást is bevezettek a japán rajzfilmek készítésében, amik megakadályozzák, hogy egy ilyen helyzet újra megtörténjen.
Beauty and the Beach
Ha valaki nézett már animéket, biztosan találkozott a „strand epizód” sztereotípiával. Ezek általában olyan részek, ahol a szereplők kevés ruhában, a cselekmény háttérbe szorulásával illegetik magukat. Kevesen tudják, hogy volt egy ilyen része a Pokémonnak is, rögtön a 19., ahol Misty, a híresen hiú vízipokémon-specialista benevez egy szépségversenybe, azonban a Rakéta Csapatnak is ugyanez az ötlete támad. A versenyt végül James nyeri meg, a gonosz duó férfi tagja, mégpedig egy olyan testruhával, amihez felfújható mellek is tartoztak.

A mai szemmel meglepően progresszív rész annyira nem működött anno az Egyesült Államokban. Az eredeti epizód megjelenése után majdnem három évvel vetítettek le egy erősen cenzúrázott verziót, ami utána mindössze egy ismétlést élt meg, és örökre eltűnt az amerikai tévés adásokból.
The Legend of Dratini
Maradunk a sorozat első évadánál, hiszen a 35. részt is betiltották, mégpedig azért, mert az epizód során az egyik karakternél többször is előkerül egy lőfegyver. A szóban forgó pisztoly el is sül – a Rakéta Csapatra lőnek rá, nem meglepő módon – és ez már nem fért bele az Egyesült Államok cenzorainak. Az epizód kimaradása a kontinuitást is felborította, hiszen így a nézők lemaradtak arról, hogy Ash elfog összesen 30 (!) Taurost a Szafari Zónában.

Blackface miatt betiltott részek
A világ kultúrái különböznek: ami valahol offenzív lehet, az egy másik országban lehet, nem hordoz olyan mögöttes tartalmakat, amik bántóak lehetnek. Ezeknek a különbségeknek több Pokémon-epizód is áldozata lett, mégpedig blackface gyanúja miatt. A fő probléma a Jynx nevű pokémonnal van, ami egy emberformájú, eleinte fekete, később lila bőrszínű, szőke hajú pokémon. Hivatalosan egy Yuki-onna nevű japán folklórban megjelenő szellemről (yokai) mintázták, de ez nem annyira hatotta meg Amerikát.

Az Egyesült Államokban rögtön Jynx első színre lépése után panaszok érkeztek, azzal vádolva a pokémont, hogy egy rasszista karikatúra, ami sértő az afroamerikai nők számára. Ennek köszönhetően a 39., 90., 99. és a 250. rész is betiltásra került Jynx szereplése miatt. Ezek után azt gondolhatnánk, hogy extrán óvatosak lesznek a készítők, de nem ez volt az utolsó blackface-szel kapcsolatos eset.

Történt ugyanis, hogy a sorozat 21. évadának 64. részében (tényleg rengeteg Pokémon-epizód van) Ash ahhoz, hogy beolvadjon egy csapat Passimian nevű majompokémon közé, feketére festi az arcát. Bár hivatalosan sosem lett megerősítve, de valószínűleg ezért nem lett soha leszinkronizálva és leadva az epizód Ázsián kívül, ami először történt meg 16 év után.

Természeti katasztrófák miatt kimaradt részek
Sajnálatos módon mióta fut a sorozat, kétszer is történt olyan, hogy a való életben végbemenő természeti katasztrófák miatt nem adtak le már kész részeket. 2004-ben egy 6,6 magnitúdójú földrengés rázta meg Japán Csúecu régióját. A szerencsétlenségben 68 ember vesztette életét és további 4805 szenvedett sérüléseket. Ez volt a legsúlyosabb földrengés által okozott katasztrófa 1995 óta, és mélyen megrázta az országot.
Alig két héttel a katasztrófa után az animében is egy olyan rész következett volna, ahol egy csata közben Ash és barátai egy földrengés sújtotta területen találják magukat, amelyet egy csapat Whiscash nevű pokémon okozott. A részt soha nem mutatták be se Japánban, se a világon bárhol máshol, és a sorozatban azóta sem jelent meg földrengéssel kapcsolatos pokémontámadás.

2011-ben nagyon hasonló dolog történt, amire már mi is nagyobb eséllyel emlékezhetünk. 2011 márciusában a negyedik legerősebb földrengés rázta meg a Tóhoku régiót, amit valaha a világon mértek. Majdnem 20000-en haltak meg, és a földrengés direkt következménye volt a fukusimai atomkatasztrófa is, aminek következtében több, mint 160000 lakost kellett evakuálni.

Szinte hihetetlen, de a fölrengés után hat nappal az animében a Rakéta Csapat és a Plazma Csapat (ők is gonoszak) csapott volna össze egy destruktív harcban, és persze szóba sem jött, hogy ezeket a részeket tényleg levetítsék. A két rész teljesen törölve lett a kontinuitásból, és soha nem látott napvilágot se Japánban, se máshol a világon.
Csak Dél-Koreában betiltott részek
Dél-Korea és Japán között évek óta komoly ellentétek húzódnak, ami köszönhető többek között annak, hogy 1910 és 1945 között Japán elfoglalta Dél-Koreát, ami alatt betiltotta a koreai nyelv oktatását az iskolákban, komoly cenzúrát vezetett be, és elraboltak több tízezer nőt, hogy azokat „vigasznőkként” használják a japán katonák.

Az anti-japán közhangulat máig kitart Dél-Koreában, egy felmérés szerint az emberek 89%-a még mindig nem bízik meg a japánokban. A Pokémonban többször is megjelentek tradicionális japán ruházatú karakterek, illetve más utalások a japán kultúrára. A sorozat első pár évében ezeket a részeket rendre nem vetítették le Dél-Koreában, de már több mint 20 éve nem történt ilyen eset.

A külföldön betiltott részek hatással voltak arra is, hogy Magyarországon milyen epizódok maradtak ki. Ez amiatt is történt, hogy a magyar szinkronokat nem az eredeti japán, hanem az angol szinkronok alapján készítették, és a pokémonok nevei is az angol megfelelőjükkel egyeztek. Ez ettől még nem jelenti azt, hogy ne lehetne megtalálni a betiltott részeket az interneten. Aki tudja, hol kell keresni, máig lecsekkolhatja a betiltott részeket, de ahogy a cikkben is olvashattátok, az epilepsziásoknak ajánlott nagyon óvatosnak lennie. A soha nem leadott részek viszont egészen valószínű, hogy sosem látnak már napvilágot.