ma 2024.12.22 12:39
Olvasási idő 1:21
Krajnyák Petra

Albániában egy évre betiltják a TikTokot

TECH-TUDOMÁNY GYILKOSSÁG ISKOLA KÍNA KÖZÖSSÉGI MÉDIA TIKTOK

Edi Rama albán miniszterelnök azután döntött az alkalmazás betiltása mellett, hogy egy diák megkéselte egyik iskolatársát novemberben.

Albánia egy évre mindenki számára betiltja a TikTokot, mivel egy múlt hónapban történt iskolai késelés sokakban félelmeket keltett a közösségi média gyerekekre gyakorolt hatásával kapcsolatban, írja a The Guardian. A döntést Edi Rama albán miniszterelnök jelentette be, miután megannyi szülővel és tanárral is egyeztetett. 

„Egy évre teljesen leállítjuk mindenki számára. Albániában nem lesz TikTok” – mondta Rama, aki az iskolák biztonságosabbá tételét célzó szélesebb körű terv részeként vezeti be a tilalmat.

A kínai médiavállalat a döntés „sürgős tisztázását kérte az albán kormánytól” és állítják, hogy nem találtak bizonyítékot arra, hogy az elkövetőnek vagy az áldozatnak TikTok-fiókja lett volna, és több jelentés is megerősítette, hogy az esethez kapcsolódó videókat valójában egy másik platformon tették közzé, nem a TikTokon.

A tilalmat kiváltó incidens során egy diák halálra szurkálta 14 éves iskolatársát, és a helyi média szerint a tragédia előtt a két fiú nyilvános vitát folytatott a közösségi médiában. Az albán miniszterelnök szerint első sorban a kínai platform felelős azért, hogy a fiatalok egyre erőszakosabban viselkednek, ugyanis a gyilkosság után több fiatal is erőszakot támogató videót osztott meg az appon.

Kiemelt tartalom
Ki vigyáz az adataidra, ha Te nem? Ki vigyáz az adataidra, ha Te nem? 2024.12.18 11:19

„A probléma nem a gyerekekkel van, mi vagyunk a probléma, a társadalmunk a probléma, a TikTok és az összes többi (közösségi oldal) a probléma, mely fogságban tartja a gyerekeinket“ – mondta Rama a bejelentéskor.

Az albán kutatók szerint a helyi gyerekek alkotják az albán TikTok-felhasználók legnagyobb csoportját, és szülők szerint a közösségi média térnyerése a fiatalok körében egyre nagyobb aggodalomra ad okot. Ugyanis sok fiatal, a TikTokon látott videók alapján, késsel és más veszélyes tárgyakkal megy iskolába, hogy erőszakkal rendezhesse nézeteltéréseit.

Bár a szülők üdvözölték Rama döntését, nem mindenki értett egyet vele. Ina Zhupa, a fő ellenzéki Demokrata Párt egyik képviselője „a szólásszabadság és a demokrácia ellen hozott diktatórikus döntésnek“ nevezte a TikTok-tilalmat, mely várhatóan jövő év elején lép életbe a 2.7 milliós lakosságú országban.

Több európai ország, köztük Franciaország, Németország és Belgium is korlátozásokat vezetett be a gyermekek közösségi médiahasználatára vonatkozóan. A világ egyik legszigorúbb, a nagyvállalatokra vonatkozó szabályozását Ausztráliában fogadták el még novemberben, mely a 16 éven aluliak teljes közösségi médiatilalmát rendeli el.