A karácsonyi készülődés során annyi mindenre kell figyelni, hogyan lehet még a fenntarthatóságot is szem előtt tartani ebben a megfeszített időszakban? Hát így! Összegyűjtöttük, mire figyelj, hogy a szeretet ünnepe ne a mértéktelen fogyasztásról szóljon.
A piros és arany mellett a karácsonnyal társított legfőbb szín a zöld. De akkor miért vágjuk sutba az ünnepek alkalmából a zöld szemléletmódot, ami az egész évet meghatározta? Talán úgy tűnhet, hogy ebben az időszakban nehéz figyelni az ökolábnyomunkra, pedig valójában nem bonyolultabb ez, mint bármikor máskor az évben. Hoztunk néhány tippet, hogyan teheted zöldebbé a karácsony!
Miután egész évben azt hallani, hogy vissza kellene fognunk a fogyasztásunkat, mert megállíthatatlanul közeledünk az átbillenési ponthoz (vannak, akik szerint már el is értük), ahonnan már nem tudjuk visszafordítani a klímaválságot, az év utolsó másfél hónapjában mintha mindez kitörlődne a kollektív tudatból. Bombáznak minket az ünnepi ajánlatokkal, ajándék- és dekorációs ötletekkel, hogy minél többet vásároljunk. Pedig a karácsonynak nem kell a stresszről és a mértéktelen pénzköltésről szólnia. Lehet tudatosan is csinálni. Mutatjuk, hogyan.
Ajándékok
Egy francia kutatás szerint a karácsonnyal összefüggésben kibocsátott szén-dioxid-egyenérték 57 százalékát az ajándékok teszik ki. 39 százalékát a ruhák és textíliák adják, azonban a legnagyobb karbonlábnyoma az ékszereknek és az elektronikai berendezéseknek van. Nem tudjuk eleget hangsúlyozni az átgondolt ajándékozás fontosságát. Egy korábbi cikkünkben már összegyűjtöttünk 17 fenntartható ajándéktippet, de ha nem találtad ezek között sem a tökéleteset, akkor egy dolgot tarts észben: valami hasznos dolgot ajándékozz, ami nem csak a polcon fog porosodni, vagy rosszabb esetben nem az adományboltban végzi.
Ajándékcsomagolás
Megtévesztő, hiszen csomagolóPAPÍRnak hívjuk, valójában azonban a legtöbb boltban kapható tekercs műanyagból készül és nem is újrahasznosítható. Mit lehet helyette használni?
- Újrahasznosított csomagolópapír: ha találsz olyan csomagolópapírt, amit senki sem szaggatott le az ajándékról, akkor azt használd újra.
- Ha mégis új csomagolóanyagot vásárolsz ügyelj, hogy valóban papír legyen, és lehetőleg rendelkezzen FSC minősítéssel.
- Barna papír: bár kissé zordnak tűnhet, néhány ráfestett/rányomdázott karácsonyfa vagy csillag, esetleg szívecske nagyon bájossá tudja tenni az egyszerű barna csomagolópapírt (ami tényleg papír).
@thatknotplace Brown kraft paper is your starting point! #presentwrapping#giftwrapideas#christmasgiftwrappingideas#sustainablewrapping#ecochristmasdecorations#macramewreath#xmaswreaths♬ original sound - That Knot Place | Macrame
- Pár éve terjedt el a japán furoshiki ajándékcsomagolási technika, aminek lényege, hogy a csomagolás egy textildarab, amit később aztán tovább lehet használni, például kendőként, terítőként, vagy egy másik ajándék becsomagolására.
Dekoráció
Ha karácsonyi dekoráció, akkor keresgélj a természetben! Az interneten rengeteg ötletet találsz természetes anyagokból, termésekből készült dekorációra.
- Ha nem szereted a természetes vonalat, akkor is nagyon sok újrahasznosított anyagokból készült dekortippet találsz. Ha nem akarod túlbonyolítani a dolgokat, fogd a korábbi évek dekorációját és fesd le. Máris olyan, mintha új lenne.
- Nem rajongsz a DIY-ért? Akkor sem kell a bevásárlóközpontokat rónod a műanyag dekorációk után kutatva, nézz el inkább egy adományboltba, ugyanis nagyjából ugyanazt a kínálatot fogod megtalálni, csak az új árának töredékéért.
- Ha mégis új darabra ruháznál be, figyelj a minőségre, hogy te is ugyanúgy évtizedekig tudd használni, mint gyerekkorunk díszeit a szüleink és nagyszüleink.
Fények
Használj LED-es fényeket a karácsonyfádon, mert ezek kevesebb energiát fogyasztanak, tovább tartanak és ugyanolyan jól néznek ki, mint a hagyományos izzók! Éjszakára ne felejtsd el lekapcsolni a fényeket – biztonságosabb és a környezetnek is jobb. Próbálj meg olyan világítást választani, ami vezetékes, nem pedig elemmel működő. Ha mégis elemmel működőt választasz, lehetőleg újratölthető akkumulátorral használd ezeket.
Karácsonyfa
Mű vagy igazi – az örök dilemma. Tömören összefoglalva, a műfenyő csak abban az esetben fenntarthatóbb, ha legalább 12-20 évig (más-más tanulmányok más eredményt hoznak ki, de a lényeg, hogy évtizedes elköteleződésről van szó) használni fogod.
Ünnepi menü
Az élelmiszeripar az üvegházhatásúgázok kibocsátásának harmadáért felel, ráadásul az esőerdők kipusztításának egyik elsőszámú oka.
- Tervezz előre: ha szeretnéd kicsit megkönnyíteni a Föld dolgát karácsonykor, akkor mindenképp írd össze előre a menüt és azt, hogy hány főre kell számítani.
- Dobozolj: jól fognak még jönni a karácsonyi vacsoráról maradt falatok, amikor a nagy rohanás után semmi kedved sem lesz a konyhában szorgoskodni, ezért tedd el üvegdobozokba a maradékot, és be vele a hűtőbe. Vendégségbe viszel finomságokat? Kerüld az egyszer használatos csomagolást, és inkább válaszd az újrahasználható dobozokat!
- Kevesebb hús: hétköznap vagy ünnep, mindig érdemes törekedned arra, hogy ha nem is tudsz lemondani teljesen a húsról, csökkentsd a mértékét a táplálkozásodban. Egy-egy finom, különleges húsos fogás mellé kerüljön a karácsonyi asztalra sok-sok zöldség és más növényi alapú ételek.