2022.12.21 17:31
Olvasási idő 6:03

15 karácsonyi dal, ha már unod a Michael Bublét – a REFRESHER karácsonyi playlistje

15 karácsonyi dal, ha már unod a Michael Bublét – a REFRESHER karácsonyi playlistje
Forrás REFRESHER
ZENE KARÁCSONY

Összeraktunk számotokra egy karácsonyi playlistet, a klasszikus, közismert, közhelyes dalok nélkül.

Last Christmas, Mariah Carey és Bublé. Évről-évre mindig ugyanaz, és egyre nehezebb elfogadtatni a szkeptikus családtagokkal, hogy vannak izgalmas és eredeti dalok, amelyek az ünnepekhez kapcsolódnak. A REFRESHERnél arra vállalkoztunk, hogy ezt megmutassuk. Mindenki bedobott egy-két dalt, amelyekből összehoztunk egy nem-közhelyes karácsonyi playlistet, és mindegyik számhoz írtunk egy kis ajánlót, ezzel kívánunk kellemes ünnepeket az olvasóinknak.

Honeybeast: Nyakamon az ünnep

A Honeybeast esszenciája mindig is az örömteli, fülbemászó dallamok és a melankolikus, gyakran tragikusan őszinte és önreflexív dalszövegek elegyében rejlett.
2019-es Nyakamon az ünnep című daluk ugyanezzel a kettőséggel játszik, melyben a karácsonyi hangulatot ezúttal nem színes fenyődíszek, hanem az ünneppel járó sötét valóság hozza el: feszült ajándékvásárlás, forralt borgőzös veszekedések, túlköltekezés – mindezt Tarján Zsófiék egy elvált szülők gyermekének nézőpontjából idézik meg. (Szécsi K.)

 

Taylor Swift: ‘tis the damn season

Ha tél, akkor evermore. A 2020 végén tök random és bármiféle előzetes promó nélkül kiadott album bizton állítjuk, hogy Taylor Swift diszkográfiájának legszebb balladáit tartalmazza, de még így is a 15 remek szám közül egy kicsit azért kitűnik a ‘tis the damn season. A letisztult, nagyon minimális hangszereléssel dolgozó dal – ahogy a cím is sejteti – azt az időszakot idézi meg, ami az ünnepeket előzi meg. A karácsony nem csupán azokról szól, akiket jelenleg szeretünk, hanem azokról is, akiket valaha bármikor is szívünkbe zártunk. Összepillantások, ölelések, régi érzelmek, régi lángolások – ez a ‘tis the damn season. (Szécsi K.)

 

Justin Bieber: All I Want Is You

Sosem voltam a karácsonyi zenék nagy rajongója, ellenben Justin Biebernek nagyon is, így a 2012-es Under The Mistletoe című ünnepi album megjelenése egy új színt hozott a zenei palettámba. Az R'n'B-dallamokat klasszikus karácsonyi énekekkel kombózó lemezről az abszolút kedvencem az All I Want Is You, ami nem összekeverendő a Mariah Carey-s duettel. Csekély tájékozottságommal nem igazán tudok más ünnepi szakítós dalokról, újra összejövősökről pedig végképp nem, de a sablonos üzenetek a száncsengővel és a 18 éves Bieber bébihangjával egészen másképp ütnek, mint a klasszik “fogadj vissza, mert magányos vagyok” tematikájú számok. (Erdős V.)

 

The Kelly Family: White Christmas

Gyakorlatilag a születésem óta elkötelezett híve vagyok az ír-amerikai, de leginkább a német és spanyol berkeket meghódító The Kelly Family zenekarnak, akik az elmúlt közel 50 évük alatt hobbiszinten vették fel a karácsonyi albumjaikat. A választásom az 1995-ös Christmas For All egyik húzószámára esett, amit néhány hete volt szerencsém sok év után ismét élőben hallani. Elképesztő, hogy a családba mennyi tehetség szorult, mind a 14 (!) gyerek és a szülők is saját, könnyen megkülönböztető orgánummal rendelkeznek, és önmagukban is leéneklik a csillagokat az égről, hát még együtt. A meghitt, Csendes éj jellegű világsikereket népdalokkal és saját, zúzós szerzeményekkel dolgozzák fel az ünnepekre. Hardcore fanoknak csakis koncertfelvétellel ajánlott, ajándékbontogatáshoz, társashoz és egy jó töltött káposztához is! (Erdős V.)

 

The Primitives: You Trashed My Christmas

Noha a brit Primitives a nyolcvanas évek indie hullámának egyik legígéretesebb produkciója volt – a Jesus and Mary Chain, a Primal Scream és a My Bloody Valentine mellett –, a magyarok zöme legfeljebb onnan ismeri, hogy az 1988-as, Crash című slágerük felcsendült a Dumb és Dumber – Dilibogyókban. Mikor a film kijött (1994; de hozzánk csak a következő évben ért el), a zenekar már két éve nem létezett, tizenöt évvel később viszont újjáalakult. Ebben az érában született meg ez a szintén hibátlan, karácsonyi szám, ami az Elefant Records 2013-as karácsonyi válogatáslemezén jelent meg. (Kovács D.)

 

Reigning Sound: If Christmas Can’t Bring You Home

Egyedül karácsonyozni lesújtó dolog, különösen egy szakítás után. A Memphisből indult, de épp idén nyáron feloszló Reigning Sound dalában a lírai én autóba száll, majd a volt barátnő otthona felé veszi az irányt, ám ahogy a ház elé ér, minden álma szertefoszlik, mert az ablakon keresztül jól látszik, hogy a lány már valaki mást csókol meg a karácsonyfa előtt. (Kovács D.)

 

The 1975: Wintering

„And it's Christmas, so this is gonna be a nightmare“ – valahogy ezzel a tudattal utazik haza a vidéki ember a fővárosból karácsonyra 23-án, ahol találkozik régi ismerősökkel a boltban és ritkán látott családtagokkal a látogatásukkor. Utazás közben pedig azon tűnődik, „idén kibírjuk-e konfliktusok nélkül“. Valahogy ezt az érzést fogja meg a brit The 1975 friss, Being Funny In A Foreign Lanuage című albumának egyik dala, amely hangzásra olyan, mintha egy 25 évvel ezelőtt forgatott szinkron főcímzenéje lenne, de ettől csak még inkább előhozzá a karácsonyi flesseket, hiszen miről szólhatnának az ünnepek, ha nem a kényszeres nosztalgiáról? (Maier P.)

 

Tyler, The Creator, Ryan Beatty, Santigold: Lights On

Tyler, The Creator a 2018-as, Benedict Cumberbatch-féle Grincs-feldolgozásfilmhez készített egy kísérő kislemezt, amelynek a kritikai fogadtatása elég visszautasító volt a félkészre összedobált ötletek miatt, de a Lights On kiemelkedett a számok közül. Ez egy nagyon fura hangzású dal, de valamitől mégis karácsonyi, valószínűleg a hazamenés motívumától, ami ezek szerint nekem ilyen beakadásom. Ryan Beatty vokáljai az egészet nagyon kedvessé és dallamossá teszik, ahogy általában az ő közreműködéseinél ez lenni szokott. (Maier P.)

 

The Killers: Don’t Shoot Me Santa

A The Killers Don’t Shoot Me Santa című száma nem éppen az a tipikus vidám nóta, és elég sok karácsonyi klisével szembe megy: nincsenek benne rénszarvasok és cuki ajándékok, helyette viszont van egy lírai én (a klipben Brandon Flowers frontember), aki a hóhér Mikuláshoz (Ryan Pardey) könyörög, hogy ne lője le csőre töltött fegyverével. A dalt mégis karácsonyi hangulatúvá – és még morbidabbá – teszi a kedves kis ünnepi hangszerelés. Emellett azért a háttér is ünnepi színezetet biztosít neki: a Don’t Shoot Me Santa 2007-ben jelent meg digitális formában, a bevétel egy része pedig AIDS ellen harcoló jótékonysági szervezetekhez került a Bono és Bobby Shriver vezette Product Red kampány keretén belül. (Szöllősi A.)

 

Julian Casablancas: I Wish It Was Christmas Today (Christmas Treat)

Az I Wish It Was Christmas Today eredeti változata a 2001-es SNL-ben debütált, Jimmy Fallon, Tracy Morgan, Horatio Sanz és Chris Kattan parodisztikus, kamuhóesésben táncikálós előadásában. Julian Casablancas feldolgozása a 2009-es, ünnepi klasszikusokat felvonultató, Phrazes for the Young című albumján jelent meg. Bár a gyermeteg sorok érintetlenül maradtak, a dal sokkal dögösebb lett a new wave-hangzással és a The Strokes frontemberének markáns baritonján keresztül, a végére igazi tombolásba csap át. (Szöllősi A.)

 

*NSYNC: Merry Christmas, Happy Holidays

1998. november 29-et írunk, amikor megjelent (a Backstreet Boys konkurens fiúbandájaként számon tartott) *NSYNC karácsony-tematikus, és egyben második albuma, a Home for Christmas, amiről egyetlen videós dalként jött ki a Merry Christmas, Happy Holidays. A Music Television és más akkori zenecsatornák, rádiók jóvoltából a karácsonyi dalból nagyon hamar az év vége slágere lett, a Disney pedig felvette az I'll Be Home For Christmas című, zsé-kategóriásra sikeredett karácsonyi mozijának soundtrackjére. Persze a srácok száma sem egy Grammy-díjas alkotás, viszont tökéletesen hozza a kilencvenes évek végi, amerikai karácsony-vibe-ot, ahol semmi más dolgod nincs, mint ajándékokat bontogatni, bulizni vagy Gary Colemant manóvá változtatni. (Hering A.)

Mörk: Like A Bird

A magyar Mörk zenekar 2021 nyarán megjelent száma nem kifejezetten karácsonyi dal, mégis tökéletesen illik az elcsendesedés, befeléfordulás időszakához. A Like A Bird ugyanis őszintén beszél arról, hogy "mindenki életében vannak nehéz, megterhelő időszakok, de ez a természet rendje, ezeket is meg kell élnünk ahhoz, hogy a megoldást aztán értékelni tudjuk". A soul, az urban funk, a kortárs r’n’b és egy jó adag pszichedéliával megtolt dal szerkezetében is ezek a periódusok váltakoznak: a problémákon átlát egy bizonyos, kívülálló kis madárka, a maga nyugodt, „nincs baj” érzésével, és ez a motívum jelenik meg a single borítóján is, egy szalakóta képében, ami a texasi Ishaq Fahim munkáját dicséri. (Hering A.)

Blahalouisiana: Lábnyomunk a hóban

Ha még nem volt, akkor szeretném kérni a Lábnyomunk a hóban című dalt a Blahalouisianától, amit azért is szeretek, mert egyáltalán nem szeretne a száncsengős, elcsépelt zenei elemekkel karácsonyi hangulatot idézni, mégis meghozza azt. Őszinte üzenete van, nem feltétlenül csak a szép oldalát mutatja meg az ünnepnek, hanem kicsit az azt megelőző 364 napot is feldolgozza, meg eleve azt, hogy valahol a régi szép emlékek miatt tudjuk talán egész életünkben várni meg megbecsülni a karácsonyt még akkor is, ha az évek során – ahogy felnövünk – képes veszíteni a fényéből az ünnep. (Masszi-Rigó Cs.)

 

Auld Lang Syne: The Choral Scholars of University College Dublin

Nem kifejezetten karácsonyi dal, de nekem mégis (szerencsére) az ünnepekhez köthető. Az Auld Lang Syne egy régi skót népdal dallamára íródott mű, amit főleg újévkor énekelnek el angol nyelvű országokban, na meg temetésekkor… Fun fact, hogy amikor 2020. elején ratifikálták a Brexitet, vagyis az Egyesült Királyság kilépett az EU-ból, az Európai Parlament képviselői is ezt a dalt énekelték el búcsúzásként (ezt bevallom, a Wikipedián láttam). Azt is mondhatnánk, hogy ez a dal amolyan Azok a boldog szép napok-átirat, nekem nagyon kedves és szívhez szóló dal a búcsúról és az emlékekről. Én amúgy – ciki/nem ciki –, 13 évesen hallottam először a Szex és New York első filmjében. (Masszi-Rigó Cs.)

girl in red: two queens in a king sized bed

Szerintem ez a szám gyönyörű példája annak, hogyan lehet modern, nem túl nyálas, de nagyon szép karácsonyi dalt írni, főleg, hogy bőven többről szól, mint egy átlagos ünnepi szerelmes szám, szerintem nem kell magyaráznom, miért. Én például ezt egész évben bármikor meg tudom hallgatni, ellentétben az összes többi karácsonyi zenével. Girl in red supremacy! (László P.)

A dalokból Spotify-lejátszási listát is készítettünk, úgyhogy egy kattintással már ott is tudjátok hallgatni, szépen egybegyűjtve. Jó hallgatást és boldog karácsonyt mindenkinek!