Valószínűleg nagyon sokan emlékeznek a médiatörténeti pillanatra, amikor az M1 időjósa bemondta: "ne tartózkodjanak a napon, és igyanak elegendő alkoholt". A legújabb TikTok-trend ugyan nem alkoholfogyasztásra buzdít, de van köze a sörhöz és a naphoz is.
Nyakunkon a nyár, és az internetet szokás szerint most is ellepték a videók, amik számtalan hacket és tippet ígérnek a tökéletes barnuláshoz.
Abban konszenzus van a szakemberek között, hogy az órákon át tartó napozásnak vagy a szoláriumba járásnak komoly egészségügyi kockázatai lehetnek. A túlzásba vitt napozás növeli a bőrrák esélyét, idő előtti bőröregedést okozhat, illetve hozzájárulhat a pigmentfoltok és a ráncok megjelenéséhez, ennek ellenére sokak bőrápolási rutinjának még mindig nem része a fényvédő és a naptej használata, még napozáskor sem.
A megfelelő fényvédelemről ebben a cikkünkben kérdeztük a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika főorvosát, dr. Kuroli Enikő bőrgyógyászt és patológust.
De gond egy szál se, a TikTok feltalálta a spanyol viaszt: kend be magad sörrel a csodálatos barnaság reményében! A beer tan (vagyis „sörbarnulás“) kifejezés először 2020-ban jelent meg a TikTokon, és maga a hashtag mára már több mint 200 ezer megtekintésnél jár. A trend azt hirdeti, hogy dörzsöld be a testedet sörrel, mielőtt kifekszel a napra, a mondvacsinált magyarázat pedig, hogy a sörben található anyagok jót tesznek a bőrnek, az élesztő és komló aktiválja a melanint – azt az anyagot a testünkben, amely felelős azért, hogy barnuljunk –, felgyorsítva a bronz szín megszerzésének folyamatát.
Talán nem meglepő, hogy a bőrgyógyászok a trend hallatán leginkább a fejüket fogják, és arra figyelmeztetnek, hogy ennek a különös mutatványnak súlyos egészségügyi következményei lehetnek. Míg egyesek a sört kombinálják a hagyományos SPF-védelemmel, a bátrabbak csak az alkoholos itallal locsolják le magukat.
A bőr lelocsolása sörrel abban a hitben, hogy majd az elősegíti a barnulást, megkérdőjelezhető gyakorlat, amelyre nincs tudományos bizonyíték. Ennél is fontosabb, hogy ez a módszer nem nyújt védelmet a napból érkező ultraibolya (UV) sugarak káros hatásaival szemben
– mutat rá Maham Khan bőrgyógyász az Independent cikkében. A Drink Business arra is felhívja a figyelmet, hogy duplán fokozott veszélynek tesszük ki magunkat, hiszen a ragacsos, cukros sör a testünkre vonzza az olyan rovarokat, mint a méh vagy a darázs.
„Az UV-sugarak rákkeltő hatásúak, és nagyban hozzájárulnak a bőrkárosodáshoz, amely leégés, korai öregedés és a bőrrák fokozott kockázata formájában jelentkezhet” – teszi hozzá a szakember, aki szerint a barnulás legbiztonságosabb formája az önbarnító termékek használata.