A 4570 választható keresztnév már nem elég, 2023-ban közel 500 névkérelem érkezett a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz. Egészen érdekes elképzelések is akadnak közöttük.
2023-ban 469 új névkérelemről döntött a Nyelvtudományi Kutatóközpont, derül ki a 24.hu cikkéből.
Az intézet jóváhagyásával ma már 4570 névből választhatnak a szülők (számszerűsítve: 2607 lánynév és 1963 fiúnév), de sokan mégis úgy találják, hogy gyerekükhöz sokkal különlegesebb név dukál. Így idén már a lányokat anyakönyvezhetik Emilin, Annarózsa és Ájláként, a fiúk pedig már Pipók és Nazirok is lehetnek.
Az elbírálások alatt fontos szerepet játszik – az általános társadalmi józanságon és hidegvéren túl –, hogy az adott név beleilleszkedhessen a magyar névanyagba. Így például az új összetett női neveknél nagy eséllyel akkor fogadják el kérelmünket, ha az egyik tag az Anna vagy a Hanna (Annarózsa, Hannarózsa).
Érdemes megjegyezni, hogy a hagyományosabb neveknél felívelő tendenciát véltek felfedezni a kutatók, hiszen 2022-ben majdnem ötszázan lettek Júliák, és mintegy ötven kislány kapta a Mária nevet. A fiúknál egyre több István van, tavalyelőtt háromszáz kisfiú látta meg ezen a néven a napvilágot, de Józsefből és Jánosból is akadtak páran, körülbelül kétszázan.
Ellenben hiába a közel ötezer magyar név, meg a tény, hogy 2022-ben (a 2023-as adatok még nem érkeztek be) 600 olyan név volt mind a kislányok és kisfiúk esetében, amit csupán egyetlen gyermek kapott, a nomen est omen jegyében megannyi szülő próbálkozik szokatlan megoldásokkal.
2023-ban a női nevek esetén nagyot ment a Röneszmé, a Rüntyi, a Bimbi, a Kéti, a Katie, a Kétie, a Kari, a Maya, a Fanny és az Éden. A fiúknál pedig a Szentistván, a Jézus, a Lucifer, a Csillám, a Csillagom, a Csillagfény, a Pumba, az Éden, a Legolász és a Deniel.