December 12-én adták át az Európai Parlamentben a gondolatszabadságért járó Szaharov-díjat és a hozzá tartozó 50 000 eurós adományt. Idén ezt a kitüntetést egy olyan nő kapta, aki halálával Iránban szinte felkelést szított.
Az Európai Unió által az emberi jogok védelmében tett erőfeszítésekért adható legmagasabb szintű elismerést, vagyis a Szaharov-díjat idén Mahsza Amininek és az iráni nők Nők, élet, szabadság mozgalmának ítélték oda.
„Az Európai Parlament büszkén kiáll a bátor és rendíthetetlen emberek mellett, akik továbbra is küzdenek az egyenlőségért, a méltóságért és a szabadságért Iránban. Azok mellett állunk, akik még a börtönből is életben tartják a Nők, élet és szabadság mozgalom ügyét” – fogalmazott az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola, amikor bejelentette az idei díjazottakat.
Amini halála hatalmas felháborodáshoz vezetett Iránban, nők és férfiak Nők, élet, szabadság jelszavakat skandálva tiltakoztak a fejkendő viselésre vonatkozó törvény és a diszkriminatív jogszabályok ellen. Emberek milliói csatlakoztak a mozgalomhoz világszerte, több helyen demonstrációt szerveztek, a nők pedig saját hajuk levágásával hívták fel a figyelmet az iráni nővéreiket érő elnyomásra.
@berivan_beria#mahsaamini#freedom❣️🌼❣️#helsinkifinland#mahsa_amini#freedomfrowomen#مهساامینی❤️❤️#مهسا_امینی#womenlife#vapaus♬ original sound - emma🩷
Mahsza Amini története és a tüntetéssorozat híre az egész világsajtót bejárta, a civileken és politikusokon kívül számos sztár is kiállt a tiltakozók mellett, az iráni hatóságok ugyanis brutális eszközökkel próbálták felszámolni a demonstrációkat. Többek között az USA és az Európai Unió is szankciókkal sújtotta az emberi jogokat megsértő iráni döntéshozókat és szervezeteket. Idén pedig, több mint egy évvel a tragikus esemény után az Európai Parlament Mahsza Amininek és a Nők, élet, szabadság mozgalomnak ítélte az emberi jogok védelmében tett erőfeszítésekért adható legmagasabb szintű elismerését, a gondolatszabadságért folytatott küzdelem legnagyobb harcosainak járó Szaharov-díjat.
@ajplus Iran's uprising is not about religion, Iranian American writer Alex Shams says. #Iran#IranProtests#MahsaAmini#MoralityPolice#Hijab#IranProtest#JusticeForMahsaAmini#WomensRights#Islam#Muslim#MuslimWomen♬ Healing Spiritual Music (Inspirational Ambient Instrumental Background) - P5 - IustinGalea
De mi is az a Szaharov-díj?
Az elismerés az 1975-ben Nobel-békedíjjal kitüntetett orosz fizikusról, Andrej Dimitrijevics Szaharovról kapta a nevét, aki a szovjet hidrogénbomba feltalálójaként vált ismertté. A tudóst idővel egyre jobban aggasztani kezdték a nukleáris kísérletek és tartani kezdett attól, hogy vívmánya tragikus hatással lehet az emberiség jövőjére, ezért igyekezett ráébreszteni a nyilvánosságot az atomfegyverekben rejlő veszélyekre – az 1963-as nukleáris kísérletek elleni szerződés is az ő sikere volt.
Itt értesült arról is, hogy az Európai Parlament egy róla elnevezett díjat szeretne alapítani, amit olyan szervezetek és csoportok kaphatnak meg, akik kiemelkedő módon járultak hozzá a gondolatszabadság védelméhez. Az elismerést első alkalommal Dél-Afrika első színes bőrű elnökének, a Nobel-békedíjas Nelson Mandelának és a szovjet író-aktivistának, Anatolij Marcsenkónak ítélték oda 1988-ban.
Később politikai és kisebbségi vezetők, aktivisták, írók és újságírók, jogászok, anyák és feleségek, egy terrorellenes csoport, egy karikaturista, lelkiismereti foglyok, egy filmrendező és még maga az ENSZ is részesülhetett a kitüntetésben. Tavaly pedig az ukrán nép vehette át a Szaharov-díjat a demokrácia, a szabadság és a jogállamiság védelméért folytatott harcukért, miután Vlagyimir Putyin orosz elnök 2022. február 24-én teljes körű inváziót indított országuk ellen.
@cbsmornings One year ago, U.S. intelligence officials predicted Kyiv would fall in 96 hours — but Ukrainian soldiers held on and fought back. CBS News' Charlie D'Agata, who was in the capital city on the day the invasion began, reflects on all that has happened in the past year. #news#cbsmornings#ukraine#ukraine🇺🇦#ukrainewar#russia#putin#zelenskyy#kyiv#donbas♬ original sound - CBS Mornings
A díjazottakról minden évben hosszas folyamat után dönt a parlamenti képviselőcsoportok elnökeiből álló, és a Parlament elnöke által vezetett Elnökök Értekezlete. Minden képviselőcsoport és maguk a képviselők is javasolhatnak jelölteket, akiknek neveit a Külügyi Bizottság, a Fejlesztési Bizottság és az Emberi Jogi Albizottság együttes ülésén ismertetik, mielőtt szavazással három jelöltre szűkítik a listát.
Az Európai Unió az elismeréssel a véleménynyilvánítás szabadságát, a kisebbségek jogait, a nemzetközi jog tiszteletben tartását, a demokrácia elmélyítését és a jogállamiság érvényesítésének ügyét karolja fel, ami nem ér véget a díjátadóval. A Parlament az esemény után együttműködik a díjazottakkal, segíti őket emberi jogi ügyeik képviseletében és védelmet nyújt a fenyegetések ellen, hogy folytatni tudják békés harcukat és egy jobb hellyé tehessék a világot.