A válaszok igen aggasztó képet festenek a hazai fiatalok lelkületéről.
Igen szemléletesen tárja elénk a magyar fiatalok jövőképét az OTP Fáy Alapítvány friss, reprezentatív kutatása, amit a 24.hu szemlézett.
A száz,16 és 24 év közötti válaszadó véleménye alapján:
- minden második fiatal külföldön képzeli el az életét;
- 48 százalékuknál megélhetési kérdést jelent a munkavállalás;
- 76 százalékuk szerint a fiataloknak nincs könnyű dolguk manapság elhelyezkedni – ezt többek között azzal magyarázzák, hogy a munkaadók életkoruk miatt nem szívesen foglalkoztatják őket;
- az oktatási rendszer nem motiválja a jó eredményekre a tanulókat, viszont a válaszadók 57 százaléka elégedett az alapfokú oktatással, 65 százalékuk a középfokúval, míg a felsőfokúval 80 százalékuk;
- 45 százalékuk szeretne felsőfokú végzettséget.
A fenti adatok több ponton sötéten ábrázolják a magyar fiatalok lelkületét, azonban talán az a legmegrendítőbb, hogy minden második megkérdezett, azaz 57 százalékuk külföldi munkahelyen képzeli el magát a jobb körülmények és fizetések miatt. Sőt, csupán hat százalékuk gondolja úgy, hogy 2033-ban még hazánkban kíván dolgozni.
A kutatás továbbá az ország helyzetét is vizsgálta: a válaszok 68 százaléka rossznak, 32 százaléka pedig jónak ítélte a hazai gazdasági helyzetet. A felmérés az AI kérdését is érintette: mint kiderült, a megkérdezettek 15 százaléka még egyáltalán nem hallott a mesterséges intelligenciáról, aki viszont igen, az többnyire hasznosnak találja, hiszen a tanulásban is segít.