- terméket vagy szolgáltatást 18 éven felüliek számára
- szex, meztelenség vagy más felnőtt tartalom
- erőszakos, véres vagy arra érzékenyek számára nem megfelelő tartalom
A mikrodózisban adagolt varázsgomba kapcsán sokszor hallani csökkent szorongásról, jobb hangulatról és nagyobb koncentrációról. Szigeti Balázs most a REFRESHER-nek mesélt áttörést hozó kutatásukról, ami sok szempontból öntött tiszta vizet a pohárba.
Senkinek nem ajánljuk az illegális szerek használatát, a pszichedelikumokhoz pedig semmiképp nem érdemes labilis érzelmi állapotban nyúlni. Ha ennek ellenére mégis úgy döntesz, hogy kipróbálnád, informálódj, tartsd be az ártalomcsökkentés alapszabályait, és csináld a lehető legbiztonságosabban!
A varázsgomba
A varázsgomba aktív hatóanyaga a pszilocibin, ami illegális vegyület, de ez nem akadályozza meg az embereket abban, hogy éljenek vele. A varázsgombát fogyasztók száma még mindig viszonylag alacsony a kannabiszt, az MDMA-t vagy a kokaint fogyasztókéhoz képest, egy 2021-es, globális kábítószer-felmérés (GDS) szerint viszont a számuk 6 év alatt majdnem megduplázódott: a 2015-ös 8,6 százalékról 2021-re 15,7 százalékra ugrott.
Hogyan (ne) csináld
Fontos hangsúlyozni, hogy a varázsgomba megvásárlása, szedése és fogyasztása illegális, viszont ha belevágsz, igyekezz megbízható forrásból beszerezni. Néhány mérgező gomba hasonlít a varázsgombához, ezért semmiképp nem jó ötlet, ha az erdőben kezdesz gyűjtögetésbe, mert nagy eséllyel futsz bele valami mérgezőbe. A varázsgomba törvényi szabályozása és teljes tiltása miatt sosem lehetünk teljesen biztosak a minőségben, és mindig benne van a pakliban, hogy teljesen mást kapunk, mint amire számítunk.
Ha először csinálod, érdemes keresned magad mellé egy „tripmestert“, aki józan marad, és segít, ha bármi baj történne. Fontos, hogy ne keverd a gombát más drogokkal, még alkohollal sem, ugyanis a szerek egyvelege ilyenkor az agyadat mondhatni különböző irányokba húzza, ami semmi jót nem ígér.
Mi a mikrodózis?
A microdosingnak egyre nagyobb divatja lett, elég csak a Netflixen futó Fantastic Fungi vagy a How to Change Your Mind című dokumentumfilmekre gondolni. A TikTok-on a #mushies hashtag 27,9 millió megtekintést gyűjtött be, a #microdoselife pedig 20,9 milliót, de Google felhasználók tömegei voltak kíváncsiak arra is, hogyan kell „mikrodózolni“ vagy, hogy a „varázsgomba legális-e“.
A GDS kutatása viszont arra jutott, hogy a pszilocibint mikrodózisban fogyasztók 77 százaléka nem számolt be mellékhatásokról, a válaszadók maradék 35 százalékánál a kellemetlen hatás a túl nagy adag miatt jelentkezett, de a mikrodózisnál kisebb volt az esélye egy bad tripnek. A microdosingnál a sztenderd adagolás, hogy egy-két héten át minden második nap egy mikroadag gombát veszünk be, majd egyhetes szünetet tartunk. A mikroadag körülbelül 0,1 és 0,9 gramm között feleltethető meg, ennél nagyobb mennyiségnél viszont valószínűleg belekerülünk a pszichedelikus, trippelős zónába.
Elég, ha elhiszed
Egy maroknyi kutatás arra jutott, hogy akik mikrodózisban, azaz kisebb mennyiségben fogyasztják a varázsgombát, azok alacsonyabb szintű szorongásról és depresszióról, valamint jobb hangulatról, nagyobb produktivitásról és koncentrációról számolnak be - de nem valószínű, hogy a hatóanyaga miatt.
Szigeti Balázs, a londoni Imperial College kutatója és csapata 2021-ben publikálta a microdosing hatásait vizsgáló eddigi legnagyobb nemzetközi, placebo kontrollált kutatást. Bár ők – a szintetikusan előállított – LSD-t, a varázsgomba és az LSD két nagyon hasonló anyag, ezért Szigeti szerint az eredmények is nagyon hasonlóak lesznek ezzel a két szerrel, akár a mikrodózis, akár a nagy dózisú terápiás alkalmazás esetén.
A „self-blinding“ módszertant külön erre a kutatásra fejlesztették ki, aminek a lényege, hogy az emberek otthon készítik elő a saját placebo kontrolljukat, így a költségeket 99%-kal csökkenteni tudták egy hagyományos klinikai vizsgálatéhoz képest.
Az eredményeink vegyesek: egyrészt több pszichés faktor egyértelmű javulást mutatott 4 hét microdosing után, azonban a javulás mértéke egyik esetben sem haladta meg a placebo csoportban mért javulást. Tehát, a mikrodózisnak voltak pozitív hatásai, ezek a hatások azonban nem voltak nagyobbak, mint a placebo hatás.
– mondta el Szigeti a REFRESHER-nek.
Mi történt azóta?
A 2021-es tanulmány óta két nagyobb, releváns klinikai vizsgálat is megjelent: az egyiket chicagói csoport végezte LSD-vel, a másikat dél-amerikai kutatók varázsgombával. Az eredmények többnyire rezonáltak Szigetiék eredményeivel, a konklúziók összeségében nagyon hasonlók voltak.
Szigeti szerint elképzelhető, hogy van olyan kondíció, amin talán segíthet a mikrodózis, de a jelenlegi eredmények alapján nem tűnik hatékony gyógymódnak, emellett a jogi aggályokat is érdemes szem előtt tartanunk.