Az elmúlt időszak leghevesebb közéleti vitájának középpontjában egy kémiai anyagot találunk.
Hetek óta állhatatos harcot vívnak hazánk legválogatottabb influenszerei a patás ördögnek lefestett zérócukros italok ellen, ám most úgy tűnik, hogy a marketingfogás, meg minden erőfeszítés hiábavaló volt. Hiszen az egészséges, kiegyensúlyozott étrend mellett nem okozhat problémát az aszpartám nevű édesítőszer jelenléte az élelmiszerekben, üdítőitalokban – közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szerdán az MTI-vel.
A közlemény szerint a tudomány jelen állása szerint nincs okunk pánikra – ezt a NAK is megerősítette mondván, hogy a szakértői bizottság a bevitelt 40 milligrammon tartotta, mely az elfogadható napi mennyiség, így pedig az élelmiszeripar különböző vállalatainak nem kell a receptúrán változtatniuk.
Az egész egészségügyi dráma akkor robbant ki, amikor július 14-én a Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC), az Egészségügyi Világszervezet (WHO) rákkutató ügynöksége és a FAO Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet Élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó Vegyes Szakértői Bizottsága (JECFA) kiadta az aszpartám egészségre gyakorolt hatásának kiértékelését. Ennek értelmében pedig az édesítésre használt szer lehetséges rákkeltő anyag az emberek számára.
A közlemény további részeit azonban már nem olvasták internetes celebjeink:
„Ez azt jelenti, hogy közvetlen bizonyítékok nem állnak rendelkezésre, hogy az emberben a rákos megbetegedés kialakulását elősegíti az aszpartám, viszont állatkísérletekben már mutatkoztak olyan eredmények, amik bizonyos dózis feletti bevitel esetén rákos sejtek kialakulását elősegíthetik” – olvasható a közleményben. Azaz: semmi sem bizonyított, de sosem lehet tudni.
Ahhoz, hogy az aszpartám negatív hatásait is érzékeljük egy 60 kilogrammos felnőttnek 4 litert kellene elfogyasztania minden nap, hiszen átlagosan egy literes diétás üdítőben maximum 600 milligramm aszpartám található.
@andras.doktor A gyümölcscukor orvosi szemmel #orvos#egészség#edukáció#gyümölcscukor#fruktóz#érdekes#cukor♬ eredeti hang - Dr. Kulja András
Egyébként már több orvos is megszólalt az aszpartámmal kapcsolatban, s gyakorlatilag az általános szemlélet eddig is az volt, hogy nem jelent különösebb veszélyt az emberre, ha mértékletesen fogyasztjuk. De hát ha valamiben piaci rést látunk...