2022.11.12 12:56
Olvasási idő 2:12
Kovács M. Dávid

G.w.M maga alá gyűrte Majkát – őket pörgettük a legtöbbet 2021-ben

G.w.M maga alá gyűrte Majkát – őket pörgettük a legtöbbet 2021-ben
Forrás G.w.M / Facebook
ZENE

A fiatalok alig hallgatnak rádiót, és különben is alig van átfedés a magyarok zenei ízlése és a hazai rádiók lejátszási listái között – ezekre csodálkozott rá zenehallgatási szokásokat vizsgáló kutatásában az NMHH. De akkor kikre pörögtünk 2021-ben?

Két népszerű, sokak által használt streamingplatform, a YouTube és a Spotify lejátszásai alapján állította össze a magyarok 2021-es zenei toplistáit a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH).

A pénteken nyilvánosság elé tárt kutatás egyik fontos (de, lássuk be, senkit sem meglepő) megállapítása, hogy a magyarok egy jelentős csoportja – főleg a fiatalabb generáció – alig hallgat már rádiót. Ők azok, akik inkább maguk látják el a műsorszerkesztők szerepét, és nincs is túl nehéz dolguk, hiszen hosszú éveken át finomított algoritmusok segítik őket a számok kiválasztásában.

Az adatok ismeretében érdekes kép rajzolódik ki előttünk: a rádiós toplistákon inkább az látszik, hogy mit hallgattatnak az emberekkel, míg az online platformokon az, hogy mi az, amit valóban szívesen hallgatunk mi, magyarok. „Sok olyan előadó tevékenykedik – magyar és külföldi egyaránt –, aki az itthoni rádiókban nagyon gyakran szerepel, ám a netes listákon nem található, és ez fordítva is igaz“ – írják a szövegben.

Ha YouTube, akkor G.w.M

A kutatás szerint a magyarok kedvenc előadója G.w.M volt, akinek videóit 2021-ben 93,5 milliószor nézték meg, a rádiók azonban egy év alatt mindössze 79-szer szerkesztették műsorba, amivel a 3.770. helyet (!) sikerült elérnie a rádiós toplistán. G.w.M-et 75,7 millió megtekintéssel Burai, 64,6 millió megtekintéssel pedig T. Danny követi. Bármilyen meglepő, L.L Junior és Majka sem fért fel a dobogóra.

A zeneszámok közül a legnépszerűbb Nemazalány és Sofi Üres szívek című dala volt, amit 19 millióan láttak az év során, de Azahriah és Desh Mind1 című trekkje, illetve Tóth Andi Néztek című száma is 15 millió feletti megtekintést produkált. A rádiós top 100-ban egyetlen top5-ös szám szerepel: a Mind1-et játszották közülük legtöbbször, a 127 rádión összesen csaknem kétezerszer.

„A YouTube sajátossága, hogy nem feltétlenül a zenei élmény az elsődleges. Fontos, hogy milyen klipet készítenek az alkotók, hiszen egy jól eltalált videó akár tízmilliós nézettséget is produkálhat. Ezt láthatjuk a hazai rádiókban nem játszott magyar rapperek klipjeinél is“ – írja a szöveg.

Azahriah és Desh uralja a Spotify magyar bugyrait

A Spotify lejátszásai szerint a magyarok által legtöbbet hallgatott magyar előadók közül az első helyen Azahriah és DESH áll 12,2 millió streammel, őt a rádiókból is jól ismert Follow The Flow követi 6 millió lejátszással, majd Bruno X Space 5,5 millióval. A negyedik helyen a Bagossy Brothers Company, míg az ötödiken ALEE áll.

„Az algoritmus előtérbe helyezi a nagy kiadók által közzétett zenéket, emiatt néhány népszerű magyar előadón kívül a hallgatók elől rejtve maradnak a kisebb hazai zenekarok és művészek“ – jegyzik meg a kutatás szerzői a Spotify kapcsán.

Alig van átfedés a rádiók és a magyarok ízlése között

Az NMHH aztán arra is rávilágít, hogy a rádiós műsorszerkesztők kedvencei közül sokakat alig hallgatnak online. Jó példa erre a rádiókban toronymagasan vezető Rúzsa Magdolna, aki a Spotify-os 200-as toplistára egyetlen számmal került fel, azt is a Halott Pénzzel együtt jegyzi – az énekesnő ezzel a szerzeménnyel éppen átlépte a milliós lejátszást.

És hogy kik azok, akik jóval kevésbé népszerűbbek online, mint a rádiókban? A kutatás szerint Ákos, a Kowalsky Meg A Vega, a Magna Cum Laude, a Honeybeast, a Margaret Island, a Hooligans, Berkes Olivér, Caramel, a Bon Bon, Kállay Saunders András, a New Level Empire, a Soulwave, Zséda vagy a Zanzibár is a rádiós top20-ban végeztek, ennek ellenére a Spotify-on és a YouTube-on is minimális sikereket értek el.

Ha behatóbban is érdekel a téma, még mélyebbre mennél az online toplisták világában, ebben a tanulmányban további részleteket tudhatsz meg.