Ilyesmire még nem volt példa ebben a formában.
Az alapítványi működésű Óbudai Egyetem venné át a VI. kerületi Szinyei Merse Pál Gimnázium fenntartását a Belső-Pesti Tankerületi Központtól – derül ki a Népszava cikkéből. Az egyetem szándékáról múlt héten tájékoztatták a tantestületet, a diákokat valamint a szülőket, a végső döntést azonban csak Pintér Sándor belügyminiszter hozhatja meg várhatóan május 31-én.
A Népszava emlékeztet, az önmagában nem példa nélküli, hogy egy egyetem közoktatási intézményt is működtet (lásd az ELTE gyakorlóiskoláit vagy a Debreceni Egyetem gyakorlóiskoláját), arra azonban még nem volt példa, hogy egy egyetem ilyen módon jelentkezzen be egy gimnázium fenntartására.
Az Óbudai Egyetem rektorhelyettese, Molnár András szerint ahogy az állam elkezdte szerepvállalását csökkenteni a felsőoktatásban, úgy ezt a tendenciát a közoktatásra is ki akarja terjeszteni. A rektorhelyettes szerint a 2019-es modellváltás óta (amikor is az állami egyetem közérdekű alapítványi fenntartású felsőoktatási intézménnyé vált) nagyobb lett az egyetem mozgástere, a bér, az infrastruktúra és a fejlődés is dinamikusabbá vált.
A Népszava szerint – amennyiben bekövetkezne a változás – a képzésen nem változtatna az egyetem, de például jobb eszközökhöz juthatna az iskola, felújítások jöhetnének az épületben és az infrastrukturális háttér is fejlődhetne, a tanárok helyzete is jobbá válhatna.
A Telex megkérdezte az Óbudai Egyetemet is a hírről, akik azt írták, „az Óbudai Egyetem és a Szinyei Merse Gimnázium fenntartói jelenleg egyeztetéseket folytatnak a középiskola esetleges átvételéről. Az Óbudai Egyetem középtávú beiskolázási programjának részeként a képzési portfólió bővítését, az egyetemi és a középiskolai oktatás közötti átjárhatóság szélesítését tűzte ki célul. Az átvétellel kapcsolatosan a fenntartók közötti tárgyalások lezárultával tájékoztatjuk a nyilvánosságot.”