A gravitáció hiánya miatt az űrben még fontosabb a test átmozgatása, mivel a csökkenő terhelés az izomrostok és a csontok fokozatos leépüléséhez vezethet.
A Hunor – Magyar Űrhajós Program a Facebookon nyújtott betekintést abba, hogyan kivitelezi a testedzést Kapu Tibor, aki már több mint kéthete tartózkodik a Földön kívül – vette észre a 24.hu.
Mint írják, mikrogravitációs körülmények között az izmok és a csontok tömege csökken, ezért néhány űrben töltött hét alatt, edzés és speciális diéta nélkül 10-20%-nyi izomtömeg veszhet el. Ennek oka, hogy az izmoknak nem kell a gravitáció ellen dolgozniuk, így a csökkenő terhelés miatt az izomrostok és a csontok fokozatosan leépülnek, sőt, a szív is gyengül. Az extrém környezetre már a Földön megkezdett testmozgással lehet a legjobban felkészülni: szigorú edzésterv, kiegyensúlyozott étrend és orvosi támogatás segíthet abban, hogy az ember a lehető legjobb fizikai állapotban érkezzen a világűrbe.
A posztból kiderül, hogy a fedélzeten az egyik leghasznosabb eszköz az egyszerű, de sokoldalú gumiszalag, ami jól működik izomerősítésre, a mozgáskoordináció fejlesztésére, és átmozgatja az egész testet.
Kapu Tibort 2025. június 25-én lőtték ki az űrbe, másnap pedig meg is érkezett a Nemzetközi Űrállomásra. A missziót 14–21 naposra tervezték, várhatóan július 14-én, magyar idő szerint kicsivel délután 13 óra után indulhat vissza a Földre.