Az ARtmemes projekt azzal a céllal jött létre, hogy az AR-technológiával létrehozott mémek segítségével közelebb hozza a klasszikus képzőművészetet mindenkihez.
Sokat emlegetett fogalom a digitális bennszülöttek körében a mém. A 2000-es évek óta a képek, GIF-ek és videók formájában manifesztálódott poénok a digitális kultúra szerves részévé váltak, és a popkultúrától kezdve a politikáig nincs olyan terület, amit ne hódítottak volna meg. A Know Your Meme nevű mémbiblia szerint 2004 tájékán a képzőművészetbe is fejest ugrott egy máig ismeretlen internetező és megalkotta a bayeux-i kárpittal – pontosabban figuráinak virtuális másolatával –, az első klasszikus művészeti mémet.
Az internet hajnala óta népszerűvé vált műfaj már a Magyar Nemzeti Galéria és a Szépművészeti Múzeum falaira is felkúszott, hogy szórakoztató módon edukáljanak, és közelebb hozzák a klasszikus művészetet azokhoz is, akiknek az egyébként kicsit nehezebben befogadható.
A mémek a Yettel által fejlesztett ARtmemes applikáción keresztül jutnak a múzeumokba, ami a kiterjesztett valóságot használva helyezi új kontextusba olyan magyar művészek munkáit, mint Faragó Géza, Vadász Miklós, Vaszary János, de Henri de Toulouse-Lautrec egyik alkotását is virtuális csavarral tekinthetjük meg.

Májusban a szecessziós plakátokat bemutató nagyszabású tárlat került középpontba, de további időszaki és állandó kiállításokon is visszaköszön majd az AR-technológia az ARtmemes appon keresztül, kiemelten a Múzeum+ programsorozat részeként, melynek közreműködő partnere a Yettel.
Az app letöltéséhez a kihelyezett QR kódok segítenek, majd a telefon kameráját a képekre irányítva a különböző műalkotások megosztható mémekké válnak, és ezáltal hétköznapi események komikus reflexiójává is. Az így keletkezett művészeti mémek ugyanis rávilágítanak arra, hogy a műalkotások valójában kortalanok, mert nemcsak a múltba repítik vissza a jelenkor emberét, hanem azonosulási lehetőséget is kínálnak neki.

Ha szeretnél többet tanulni a 19. és 20. század fordulójának plakátművészetén keresztül a kor éjszakai életéről, a kávéházak hangulatáról, a nők öltözködéséről, miközben saját életedre is önironikusan reflektálhatsz, akkor október 5-ig mindenképp érdemes ellátogatnod a Magyar Nemzeti Galériába. S ha már ott jársz, nem érdemes kihagynod a felturbózott állandó kiállításokat sem.
A kiállításokról, jegyekről és a többi Múzeum+ programokról a Magyar Nemzeti Galéria oldalán találsz több információt.