Több munkás mozgott a Szent Péter-bazilika tetején az elmúlt nap, hogy feltegyék a pápaválasztás eredményét jelző kéményt a helyére.
A pápaválasztás eredményéről, miszerint megegyeztek-e a pápaválasztó bíborosok, vagy további szavazásokra van szükség, bináris módon tájékozódhatunk. Ha a Sixtus-kápolna tetején lévő kéményből fehér füst száll fel megvan a pápa, ha fekete, akkor még senkinek sincs meg a kétharmados többsége, amire szükség van, hogy valakit pápává válasszanak.
A nyolcvan évnél fiatalabb, pápaválasztó bíborosok május 7-én délután vonulnak be a Sixtus-kápolnába, ahol megtartják az első szavazási kört, így az első füst szerda este száll majd fel. Május nyolcadikán a bíborosok délelőtt és délután is szavaznak: mindkét forduló után felszáll a füst, várhatóan a déli órákban és este hét óra körül, de az időpontot nem lehet előre megjósolni. Az azt követő napokban is ugyanezt az ütemezést követik.
Az előző konklávék vége az alábbi módon nézett ki:
- I. János Pál pápát 1978 augusztusában egy délelőtti és egy délutáni szavazási fordulóval választották meg, a fehér füst 18 óra 24 perckor szállt fel.
- II. János Pál pápa megválasztásakor, 1978 októberében a konklávé majdnem három napig tartott, és a fehér füst este 18 óra 18 perckor szállt fel.
- XVI. Benedek megválasztásához elég volt egy délelőtti és egy délutáni szavazási kör 2005 áprilisában, a fehér füst 17 óra 50 perckor szállt fel.
- Ferenc pápa esetében, 2013 márciusában két nap kellett, és a fehér füst 19 óra 6 perckor szállt fel.
A fehér füst után az úgynevezett protodiakónus bíboros jelenti be a Szent Péter-bazilika lodzsájáról az örömhírt, hogy az egyháznak új pápája van. A füst és a bejelentés között akár egy óra is eltelhet, de ez alkalmanként változik.