2023.1.27 16:56
Olvasási idő 4:18
Kovács M. Dávid Szécsi Krisztián

Playback Péntek: ByeAlex, Sam Smith, The Anahit, Lil Yachty és Rosalía a heti megjelenések között

Playback Péntek: ByeAlex, Sam Smith, The Anahit, Lil Yachty és Rosalía a heti megjelenések között
Forrás Will Heath / NBC / Getty Images
ZENE PLAYBACK PÉNTEK ROSALÍA SAM SMITH

New Music Friday Refresher-módra: a Playback Péntekben ezúttal is a hét legizgalmasabb könnyűzenei megjelenéseit gyűjtöttük össze. Ezen a héten Szécsi Krisztián válogatott négy friss dalt, a hét legjobban várt albumait pedig Kovács M. Dávid szemlézte.

Albumok

Sam Smith: Gloria

Több mint két évvel a 2020-as Love Goes után Sam Smith Gloria címmel hozta ki negyedik negylemezét, amelyet Los Angeles, London és Jamaica között ingázva vettek fel. A brit énekes szerint az album egyfajta felnőtté válást idéz, és őt magát is átsegítette néhány rosszabb időszakon, a Rolling Stone nyomban ki is kiáltotta az anyagot Smith eddigi legmélyebb albumának.

„Azzal, hogy átadom nektek ezt a lemezt, a szívem és a lelkem egy részét adom nektek. A Gloria átsegített néhány sötét időszakon, egyfajta világítótorony volt az életemben. Remélem, hogy a tiétekben is az lehet“ – közölte az album megjelenése apropóján a 30 éves énekes. Az alig valamivel több mint félórás anyag közreműködői között olyan neveket találunk, mint Ed Sheeran, Calvin Harris, Jessie Reyez, Kim Petras és Koffee.

The Anahit: #VÁLSÁGPOP

„A TikTok nélkül például sose derült volna ki, hogy tudok három nyelvű dalt írni“ – mondta Csányi Rita, az Anahit frontembere a zenekar új, #VÁLSÁGPOP című lemezéről. A zenész tavaly rendhagyó kihívás elé állította magát: hétről hétre új dalkezdeményt mutat be a TikTokon, innentől pedig a közönségre van bízva annak sorsa – arra azonban ők sem számítottak, hogy rövid úton többszázezer kedvelést gyűjtenek be a platformon közzétett kisvideókkal.

Kiemelt tartalom
Playback Péntek: Dua Lipa, Blahalouisiana és Margaret Island a hét megjelenései között Playback Péntek: Dua Lipa, Blahalouisiana és Margaret Island a hét megjelenései között 4 nappal ezelőtt

A neheze azonban csak ezután jött: az ötleteket, demókat a zenekar többi tagjának bevonásával kezdték el kibontani, ennek eredményeként született meg a terápiás anyagnak szánt nagylemez. „Válság van, mindenki teljesen ki van bukva, mi pedig annyival tudunk segíteni az embereknek, hogy amikor a dalainkat hallgatják vagy a koncertjeinken vannak, akkor ki tudják adni magukból ezt a feszültséget. Ezért válságpop: válságban írt popdalok, hogy egy picit elviselhetőbb legyen a napod.“

 

Fucked Up: One Day

„A koncertjeink a pusztítás orgiái“ – vallotta meg egyszer a botrányosan jó bulijairól híres Fucked Up, amiről 2009 nyarán a magyar közönség is meggyőződhetett, amikor a torontói zenekar rárúgta az ajtót a régi Dürer Kert kistermére. A kanadai együttes az előző évi, The Chemistry Of Common Life című lemezével érkezett, ami alig néhány hónappal később elhozta a kanadaiak Polaris-díját – többek között a Metric, a Japandroids, Tim Hecker, a Wolf Parade és Leonard Cohen elől.

A pénteken megjelent One Day a 2001 óta létező zenekar eddigi legrövidebb nagylemeze, amelyet szó szerint 24 óra alatt írtak és rögzítettek. Mike Haliechuk gitáros a megjelenés kapcsán azt nyilatkozta:

Huszonnégy óra hosszú időnek tűnhet, ugyanakkor nagyon sok mindent el lehet ennyi idő alatt végezni. Egyszerre tűnhet örökkévalóságnak és egyetlen percnek. Ha kereken egy napon keresztül dolgozol valamin, az a végén nagyon különleges lehet.

A végeredmény mindenképpen ezt igazolja: az anyagot a Kerrang, a Skinny és a Slant magazinok is maximális ponttal díjazták – és biztosan sok lelkes kritikát olvashatunk még az albumról.

 

Lil Yachty: Let’s Start Here.

„Az új albumom egy nem-rap lemez lesz. Olyan, mint egy pszichedelikus alternatív projekt. Valami más, csupa élő hangszerelés“ – harangozta be pénteken érkező anyagát Lil Yachty egy tavalyi interjúban. A közel egyórás, Let’s Start Here című albumon a 25 éves rapper a traptől némileg eltávolodva már a pszichedelikus rock felé kacsintgat, ami annak fényében nem is olyan meglepő, hogy 2021-ben előrukkolt egy jól sikerült újraértelmezésével a Tame Impala Breathe Deeper című számának.

 

White Reaper: Asking For A Ride

A louisville-i White Reaper tavaly nyáron a Pearl Jam előzenekaraként a magyar rockereknek is bemutatkozott a Papp László Budapest Sportarénában – és nem is volt számukra szokatlan az óriás színpad, hiszen korábban a Weezert és a Billy Idolt is kísérték a turnéikon. A 2012 óta létező csapat a Cheap Tricket, a Van Halent és a Thin Lizzyt egyaránt bátran megidéző dalaival hamar a közönség és a kritikusok szívébe lopta magát, a 2017-es, The World's Best American Band című anyagukról a hazai szaksajtó is elismerően nyilatkozott, amit a 2019-es, valamivel halkabbat pukkanó You Deserve Love követett, ezúttal pedig a negyedik, Asking for a Ride című lemezükkel rukkoltak elő a kentuckyi rockerek.

King Tuff: Smalltown Stardust

„Egy olyan albumot akartam készíteni, amelyik emlékeztet arra, mennyire varázslatos tud lenni az élet“ – mondta a King Tuff név alatt zenélő Kyle Thomas, aki a 2018-as The Other után egy új, erősen spirituális nagylemezzel jelentkezett, a megjelenés kapcsán ki is jelentette, hogy a természetet tekinti a vallásának. A 11 számos anyag Smalltown Stardust címmel jött ki a Sub Popnál, és érdekes adalék, hogy társproducerként és társszerzőként a Cherry Glazerrből kivált Sasami is közreműködött rajta.

Kiemelt tartalom
Playback Péntek: Azahriah, Vampire Weekend és Charli XCX a hét megjelenései között Playback Péntek: Azahriah, Vampire Weekend és Charli XCX a hét megjelenései között 2024.4.5 18:57

Kyle Thomas egyébként tagja a Dinosaur Jr.-vezér J Mascis sztónermetál zenekarának, a Witchnek, illetve Mikal Croninnal együtt Ty Segallt is kísérte a Muggers tagjaként. A most megjelenő szólólemez címadó daláról azt mondja: „Ez egy olyan portál, amelyhez bármikor hozzáférhetek, amikor inspirációra van szükségem, vagy amikor a várost túl nagynak és forrónak érzem, és gondolatban inkább elmenekülnék egy sötét erdőbe.“

Számok

Rosalía: LLYLM

2022 Rosalía éve volt, melyet harmadik stúdióalbumjának, a Motomaminak köszönhet.

A koronggal nem csupán behúzta a Legjobb latin rock vagy alternatív albumnak járó Grammy-jelölést, de az ipar ítészei szerint az elmúlt évek egyik legfontosabb zenei munkáját hozta létre, melyet azonnal egy világ körüli turné is követett. Ezt az időszakot, s egyben a Motomami-érát lezárva kaptuk meg idei első számát, az angol nyelvű LLYLM-t (Lie Like You Love Me).

Nem ez az első alkalom, hogy Rosalía mellőzi anyanyelvét, hiszen 2017-ben a Los Ángeles című debütáló LP-jén is hallható volt angol dal, amikor feldolgozta Bonnie "Prince" Billy 1999-es klasszikusát, az I See A Darkness-t. Az LLYLM egyébként tökéletesen beillik Rosalía diszkográfiájába: flamenco-ritmika vegyítve egy kis modern R&B-vel és poppal.

 

KKevin, L.L.Junior: Csavargó

KKevin és L.L.Junior dzsangával a szájukban veszik be a várost.

A hét legfelkapottabb dala a reggae és R&B zeneiségben íródott Csavargó, mely valószínűleg az év egyik legnagyobb slágere lesz a magyar közönség számára, hiszen minden olyan elemet tartalmaz, ami garantáltan dallamtapadásba rak: repetitív gitárszólam, up-beat tempó, odaszólogatós rapszövegek és dáridó.

 

Aly & AJ: Baby Lay Your Head Down

Az ex Disney-sztárok, Alyson és Amanda Michalka, művésznevükön Aly & AJ, a mainstream-popszcénán való kezdeti sikereik után Potential Breakup Song és Like Woah slágereikkel egyre inkább az indie és a bedroom pop hangzásban találták meg stílusuk eszenciáját s legutóbbi nagylemezük, a A Touch of the Beat Gets You Up on Your Feet Gets You Out and Then Into the Sun már teljességében a soft indie, kissé alter akusztikában született. A héten megjelent daluk, a Baby Lay Your Head Down szintén ezt a vonalat viszi tovább.

ByeAlex és a Slepp, ft. Luca: Rózsaszín Mustang

ByeAlex ismét egy szerelmes balladával jelentkezik, ami rögtön kapott is egy popkult-filmeket egymásba sűrítő videóklipet.
A Rózsaszín Mustang hozza a már megszokott ByeAlex-féle hangzást: up-beat ritmika, Alex reszelős orgánuma – a férfi-nő kétpólusosságért ezúttal Luca felel, aki üdítő kontrasztot visz a szám dinamikájába.