ma 2025.1.19 12:38
Olvasási idő 9:12
Krajnyák Petra

A Squid Game kulturális játékszabályai, avagy minden, amit tudnod kell az infantilizált gladiátorjátékokról

A Squid Game kulturális játékszabályai, avagy minden, amit tudnod kell az infantilizált gladiátorjátékokról
Forrás IMDB/Squid Game/Netflix
KULTÚRA DÉL-KOREA ÉSZAK-KOREA SQUID GAME TÁRSADALMI TISZTOGATÁS TÁRSADALOM TÁRSADALOMKRITIKUS TÖRTÉNELEM TÖRTÉNETEK

A Netflix legsikeresebb sorozata egy vérben úszó, battle royale műfajú K-dráma lett, és bár rengetegen tudtak bizonyos mértékben azonosulni a szereplők kálváriájával, sokan értetlenül állnak megannyi kulturális eleme előtt.

December 26-i premierje után a Squid Game 2. évadát 11 nap alatt 126.2 millióan nézték meg, ezzel a Netflix második legsikeresebb idegen nyelvű sorozata lett, az első helyen továbbra is a sorozat első évada csücsül. 2021-es megjelenése óta – Hey Siri, play Rohan az idő by Koncz Zsuzsa – cinikus társadalomkritikából a kapitalizmus katalizátorává nőtte ki magát a battle royale műfajt feltámasztó és megreformáló műsor. Cikkünk azonban most nem a Puma és egyéb márkák Squid Game-kollekcióját, vagy a játékok MrBeast-féle újraalkotását tárgyalja, hanem azokat a koreai kulturális aspektusokat és utalásokat, melyek a K-drámákban vagy az ország kultúrájában nem járatos ember szeme előtt rejtve maradhatnak.

Megszólítások

A legnehezebben visszaadható kulturális sajátosság a személyneveket helyettesítő megszólítások tárháza. A koreai társadalomban ritkán szólítják egymást a keresztnevükön az emberek, így például a magyar uram, asszonyom szavaknak rengeteg kontextustól függő változata létezik. Ezek a kifejezések pedig nagyon sokat elárulnak az emberi kapcsolatokról, hierarchiáról, tiszteletről és azok átalakulásáról.

Szadzsangnim

Az első évadban Ali, a pakisztáni bevándorló szadzsangnimnek szólítja Szangut. Bár a kifejezés valójában vezérigazgatót, cégelnököt jelent, az irodistának, hivatalnoknak tűnő, idősebb embereket is ezzel illetik. Szangu később megkéri, vagy inkább engedélyt ad Alinak, hogy hívja hjungnak, vagyis testvérnek, fivérnek. Tehát alá-fölé rendelt idegenekből közeli barátok, ha úgy tetszik, bajtársak lettek.

Oppa

Az 1. és 2. évadban is gyakran elhangzó kifejezés ismerősen csenghet azoknak, akik bármilyen romantikus (vagy más műfajú) K-drámát láttak már. Az angolul babynek, babe-nek, magyarul szívemnek, kicsimnek fordított kifejezés idősebb fiútestvért jelent, de idősebb férfi és egy fiatalabb nő romantikus, intim kapcsolatára is utalhat.

Mivel az oppa (nem feltétlenül szignifikáns) korkülönbségre utal, így új értelmet nyer Han Minjo és Dzsang Dokszu első évadban lefolytatott párbeszéde: amikor Minjo oppának hívja a férfit, amaz incselkedve visszakérdez: valóban? Ezzel arra utalva, hogy a nő valójában letagadja a korát, és jóval idősebb nála.

Adzsussi

A 2. évad első részében a robogón utazó lány a rendőr Dzsunhót először az idősebb, általában középkorú férfiakra használt adzsussival illeti. Majd miután nem sikerül kikönyörögnie a bírság megúszását, oppának hívja, miközben a külsejét dicsérgeti, tehát tulajdonképpen rányomul. Az oppa közvetlen, közeli kapcsolatra utal, ez a minőség azonban az adzsussiből hiányzik.

@daersire i would let him arrest me any day . [sharpen rqchelaep ac fireflyeaudios] vsdt @𝖓0𝖍𝖚𝖒4𝖓𝖎𝖙𝖞 @julia @stella˙⟡ #hwangjunho#junho#squidgame♬ original sound - daria

Nuna

Bár a bukott rapper erősen patologikus állapot jeleit mutatja (nem csak az időnként bekapott eki (?) hatása alatt), de még ő is odafigyel a társadalmi hierarchia diktálta udvariasságra. Így amikor a sorozat legirritálóbb karaktere, Namgju tiszteletlenül beszélt Szemivel, rögtön rászól, hogy szólítsa nunának, mert a lány idősebb.

Kiemelt tartalom
Boldog születésnapot, Budapest! – 151 éves lett a főváros, de hogy jutottunk ide? Boldog születésnapot, Budapest! – 151 éves lett a főváros, de hogy jutottunk ide? 2024.11.17 10:14

A kifejezés tulajdonképpen az oppa megfelelője, csak egy idősebb nőre utal, aki egyaránt lehet a nővére, vagy épp szerelme valakinek, vagy más idősebb nő, akivel baráti kapcsolatban vannak.

Unni

Ugyancsak idősebb lánytestvért vagy idősebb barátnőt illetnek vele, de ennek a kifejezésnek azért is van jelentősége az új évadban, mert ezzel Jongmi nemcsak barátságukat ismeri el, hanem Hjundzsu nemi identitását is.

Park Sung-hoon és Kim Si-Eun, vagyis Forrás IMDB/Netflix/Squid Game 2. évad

Káromkodás

A sorozat az „anyaországban” is hatalmas, ám korántsem osztatlan sikert aratott, az erőszak mellett a rengeteg szitokszó miatt is. Gyakran elhangzik a sekki, amit angolul gyakran jerknek, magyarul szarházinak vagy seggfejnek fordítanak, de ezek egyike sem adja vissza a szó nyerseségét. A sekki szó szerinti jelentése újszülött állat, azonban ha káromkodásként funkcionál, akkor tulajdonképpen a másik anyját szidják vele. Akár úgy is értelmezhető, hogy „az anyád egy állat”, de magyarul leginkább kurva anyád jelentéssel bír.

A sibalnom kifejezést angolul legtöbbször fucking bastardnak, magyarul pedig szarházinak fordítják, de egyik nyelv sem tükrözi erős vulgaritását, ahogy azt sem, hogy az alsóbb társadalmi osztályokban használatos.

A játékok

Ttakcsi

A toborzót alakító Kong Ju – aki állítólag a kínai filozófus és tanító, Konfuciusz 79. generációs leszármazottja – a metróban ezzel az alapvetően fiúsnak számító játékkal csalja tőrbe a kiszolgáltatottakat. A ttakcsi a játékosok borítékjait jelenti, szabályai roppant egyszerűek: a saját borítékodat kell nagy erővel hozzávágni a másikhoz, és akkor nyersz, ha rögtön sikerül megfordítani az ellenfél borítékját. Természetesen tilos hozzáérni a földön lévő borítékhoz.

@squidgamenetflix Replying to @Leon✰ here’s how to play Ddakji ✉️ #squidgame2#ddakji♬ original sound - Squid Game Netflix

Gonggi

A második évadban több új játék is tizedelte a fődíjért vetélkedőket, melyek szabályai talán nem olyan egyértelműek. A gonggit öt dobókockaszerű kővel kell játszani, és 5 fokozatosan nehezedő szintből áll:

  1. A játékosnak egyesével fel kell dobnia egy gonggi-követ, és mielőtt leesne, fel kell vennie egy másikat.
  2. Egy gonggi feldobása után már kettőt kell felvenni.
  3. Mielőtt leesik a feldobott gonggi, hármat kell felvenni, majd a játékos feldobja a kezében lévő egyik követ, és mielőtt leesne, felveszi az utolsót.
  4. A játékos kezében lévő 5 kő közül egyet feldob, majd leteszi a maradék négyet, és elkapja a feldobott követ. Ezután ismét feldob egy gonggit, és úgy kapja el, hogy közben felveszi az imént letett négy másikat.
  5. A játékos feldobja mind az 5 követ, és tenyerét lefelé fordítva elkapja azokat.

Ha egy követ véletlen nem tudsz felvenni, vagy nem tudod elkapni a feldobott követ, vesztettél. 

 
 
 
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
 
 
 

priscillakwon (@priscillakwon) által megosztott bejegyzés

Csegicshagi

A játék lényege, hogy a csegivel, vagyis a rojtos labdával minél többször kell dekázni, focisták előnyben. Ha ketten játsszák, az nyer, aki minél többször fel tudja rúgni. Tilos elkapni, megérinteni a csegit.

A hatlábú öttusa

Az arénába lépve háromszavas felirat fogadja a versenyzőket, melyet „erősen, energikusan, szikáran” felkiáltásként lehet lefordítani. Az iskolai sportversenyeken a gyerekek buzdítására használt szófordulat Sin Hecsol To You (그대에게) című dalában hangzik el, mely a sorozatban is felcsendül, amikor Kihun és csapata versenyzik az öttusában. Az egyik legközismertebb sláger az országban, mellyel Sin 1988-ban megnyerte az MBC egyetemi dalversenyt, és ezzel országos hírnévre tett szert. 

Kiemelt tartalom
Megnéztük és végigszörnyülködtük a Szörnyetegek: A Lyle és Erik Menendez-sztorit Megnéztük és végigszörnyülködtük a Szörnyetegek: A Lyle és Erik Menendez-sztorit 2024.10.13 9:28

Sin később a NEXT rockbanda tagja lett, majd szóló előadóként a Devil és Demon Lord beceneveken emlegették ördögien jó, felvillanyozó előadásaiért. Szövegei nem nélkülözték a társadalomkritikát, így akár amolyan szolidabb dél-koreai Krúbinak is tekinthető. 2014-ben, 46 éves korában egy orvosi műhiba miatt vesztette életét.

Észak-Korea

Említésre méltó, hogy mindkét évadban feltűnik az észak-koreai akcentussal beszélő bróker, ami természetesen csak a koreaiul beszélőknek tűnhet fel, származását beszédmódja leplezi le. Ezzel szemben a játékokban őrként dolgozó Noül a déli dialektust használja, így csak a cselekményből derül ki, hogy ő is észak-koreai menekült. Ez az apróság rávilágít arra, hogy általában az észak-koreai menekültek önként hagyják el „tájszólásukat”, hogy védjék magukat a potenciális diszkriminációtól és a lelepleződéstől. Az első évadban Sze Bjok ugyancsak a dél-koreai dialektust használta, kivéve, amikor testvérével beszélt.

Sae-byeok Forrás IMDB/Netflix/Squid Game 2. évad

Amikor a két őr megtámadja Noült, akkor a nahm nahm buk nju kifejezést használják. Bár magyarul (és angolul is) úgy fordítottak, hogy „az észak-koreai lányok szépek“, szó szerint „déli férfi és északi nő” jelentéssel bír. Ez a régi, a Koreai-félsziget „kettészakadása” előtt keletkezett mondás arra a hiedelemre utal, hogy déli férfiak sokkal jóképűbbek, az északi nők pedig valódi természetes szépségek. A Kim-rezsim uralmától menekülők többsége nő, így számos társkereső-közvetítő ügynökség jött létre Dél-Koreában, mely kifejezetten északi nők és déli férfiak összeboronálására specializálódott. 

@squidgamenetflix The one behind the mask. Meet No-eul. #SquidGame2#SquidGame♬ original sound - Netflix

A fentebb említett bróker irodájában egyébként épp ilyen házasságközvetítőre utaló felirat látható.

Forrás Squid Game 2. évad

Sámánizmus

A 044-es játékos, aki szintén versenybe szállhat a 2. évad legirritálóbb szereplője címért, többször is misztikus jóslatokat hangoztat, valamint felajánlja Kihunnak, hogy végrehajtja rajta a kut rituálét. A karakter a maga sajátos módján rámutat a koreai kultúra egyik sajátosságára, a sámánizmusra, mely hozzátartozik az országimázshoz, és képviselője egy ősi hagyománynak, mely az üldöztetések és tilalmak ellenére továbbra is létezik. Sőt, nagy igény van rá, bár főleg az idősebb generációk körében.

A koreai sámánok nagy része ma is nő, ez ugyancsak a konfucianista társadalomra vezethető vissza. A férfiak az élet minden területét dominálták, azonban a sámánizmus egyfajta kibontakozási lehetőség volt a nőknek.

Fiatalság, bolondság, kilátástalanság

Az új évad és annak folytatása is jóval hosszabbra sikerült, így az alkotók több főbb karakternek engedhettek teret, bár eddig nem mindegyik szereplő tudott igazán kibontakozni. Ugyancsak szembetűnő a szereplőgárda megfiatalodása. A rendező Hvang Donghjuk az első évadhoz (amin tíz éven át dolgozott) a 2008-as világválságból inspirálódott, az új évadban azonban a jelenkor adta meg a fő ihletet.

Kiemelt tartalom
Polgári „falu“, építészeti kavalkád és zsidó miliő: Újlipótváros nyomába eredtünk Polgári „falu“, építészeti kavalkád és zsidó miliő: Újlipótváros nyomába eredtünk 2024.9.18 12:22

Korábban úgy gondolta, hogy a 20-30 éveseknek nehezebb jelentős adósságot felhalmozni, ezért volt az első évadban több a középkorú szereplő. Azonban a mai dél-koreai fiataloknak sokkal nehezebb jól fizető munkát találni, és egyre több a fiatal munkanélküli, akik elvesztették a reményt, hogy kemény munkával képesek legyenek bedolgozni magukat a középosztályba.

Kriptovaluták

Mivel a fiatalok könnyen és gyorsan akarják megütni a jackpotot, így sokan kriptovalutákba fektetnek be. Erre a trendre világít rá Mjunggi, a kriptoinfluenszer kálváriája.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by 임시완 (@yim_siwang)

A kriptovalutás átverések valóban nagy problémát jelentenek Dél-Koreában, sok youtuber és influenszer hirdet különböző pénzügyi csapdákat. Az ország történetének legnagyobb kriptocsalásával kapcsolatban 2024 novemberében 215 embert tartóztattak le.

Az ország már évtizedek óta hajlamos gyorsan adaptálni az új technológiákat, ez pedig a bitcoinnal és társaival sem volt másként. A munkanélküli fiatalok számára ez különösen vonzó befektetés lehet az egyre kaotikusabb politikai légkörben, hiszen a kriptotőzsdén folytatott üzletek az államtól teljesen függetlenül zajlanak. 

SEOUL, DÉL-KOREA - 2024/11/13: Egy dél-koreai alkalmazott nézi a Bithumb kriptovaluta tőzsde elektronikus kijelzőjét Szöulban. A Bitcoin, a vezető kriptopénz, először ugrott 90 000 dollár fölé. (Fotó: )
Forrás Kim Jae-Hwan/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

Thanos

A Marvel Antikrisztusáról elnevezett rappert nem más, mint az ikonikus BIGBANG K-pop banda egykori tagja, T.O.P. alakította. A karakter és a Csve Szunghjonként anyakönyvezett előadó meglehetősen sok közös vonást mutat. A Zs-kategóriás rappert alakító T.O.P. 2017-ben tíz hónap felfüggesztett börtönt és 2 év próbaidőt kapott, miután többször is rajtakapták füvezésen.

Yim Si-wan és Choi Seung-hyun, művésznevén T.O.P. Forrás IMDB/Netflix/Squid Game 2. évad

Bármilyen bagatell jogsértésnek is tűnik, Dél-Koreában mindennemű drogfogyasztás komoly jogi és társadalmi következményekkel jár. A botrány derékba törte a rapper karrierjét, és számos koreait sokkolt, hogy az eltörléskultúra által likvidált T.O.P. szerepet kapott a sorozatban. 

A banda legnagyobb slágeréhez készült klipben T.O.P. 1:10-től látható.

Hjundzsu

Park Szunghu, a Glory és a Queen of Tears színésze fantasztikusan alakította a transznemű karaktert, aki úgy vitte a hátán az egész évadot, mint Magyar Péter 2024-ben a magyar közéletet és politikát. Michell Cho, a Torontói Egyetem professzora szerint Bjun Hisu, egy transznemű exkatona és aktivista inspirálhatta a karaktert. Bjunt nemi átalakító műtétjét követően menesztették, majd feltehetően önkezével vetett véget életének 2021-ben.

Koreán kívül hatalmas felháborodást keltett, hogy egy cisz férfi alakította a fiktív transznemű katonát, azonban ez többet árul el a nyugati (elsősorban amerikai) társadalmak felsőbbrendűség-érzetéről, mint a nem túl elfogadó Dél-Koreáról. A Parkot és a sorozat készítőit támadók ugyanis nem vették számításba a kulturális különbségeket, mielőtt megfogalmazták volna kommentjeiket.

A rendező, Hvang Donghjok elmondta, hogy bármennyire szeretett volna transznemű színészt felkérni, szinte lehetetlen nyíltan transznemű dél-koreai színészt találni, az LMBTQ+-közösség ugyanis még mindig perifériára szorulva él az országban. Egy 2024-es felmérés szerint csupán a megkérdezettek 52%-a élne szívesen egy LMBTQ+- személy szomszédságában. Csak a büntetett előítéletűek bizonyultak még náluk is kevésbé szívesen látott „vendégeknek”. A széles körben elterjedt homofóbia egyaránt köszönhető a társadalomformáló konfucianizmusnak, és az országban meglepően népszerű kereszténységnek.

Adósságok

A Szöulon átvágó Han-folyó felett átívelő Mapo hídról csak 2018-ban több mint 800-an vetették le magukat, többségük valamilyen adósság miatt. Az országban ugyanis már évek óta egyre növekvő az egy háztartásra jutó adósságok száma és értéke is. A családok általában diákhitel, jelzáloghitel, hitelkártya-tartozás vagy kisebb üzleti hitelek miatt jutnak az anyagi csőd szélére, ami bármennyire gyakori, mégis szégyenletes jelenség elitista társadalmukban. 2020-ban a háztartási adósságok összege 1,75 trillió vonra rúgott, és ugyanebben az évben Dél-Korea lett a világ legnagyobb hitelkártya-használó országa. 

Kiemelt tartalom
Mi is az a Gender Studies, amivel a kormány évek óta riogatja a magyar társadalmat? – Interjú Steve On Gender Studies kutatóval Mi is az a Gender Studies, amivel a kormány évek óta riogatja a magyar társadalmat? – Interjú Steve On Gender Studies kutatóval 2024.8.25 11:05

A lakásárak és az albérletek bérleti díjai messze meghaladják a budapesti ingatlanárakat, és az élvezeti cikkek, szolgáltatások is rengeteg pénzt emésztenek fel, ezek a tényezők pedig mind hozzájárulnak az emberek eladósodásához. Tovább ront a helyzeten, hogy a fiatalok többségéből hiányzik a pénzügyi tudatosság, így gyakran kerülnek súlyos adósságcsapdába.

A korláton a következő mondat olvasható: „a szél nagyon kellemes”. Forrás Wikipedia

A Bank of Korea statisztikái szerint bár az adóssági ráta csökkenni látszik, a helyzet még korántsem tekinthető megoldottnak: a Korea Times 2024 augusztusában megjelent cikke szerint az ország összesített nemzeti és háztartási eladósodottsága 3,042 trillió vonnal rekordot döntött.

Képregények és kilátástalanság

Hvang 5 éves korában vesztette el apját, ezután családja elszegényedett, maga is rengeteg adósságot halmozott fel, és rendezőként is nehezen boldogult. Eladósodott fiatalként a képregényekben talált menedéket, kifejezetten a túlélőjátékokról és szerencsejátékról szóló sorozatok kötötték le, majd a 2008-as válság idején olvasmányélményei és életeseményei alapján kezdett el dolgozni a sorozat koncepcióján.

Az évek alatt ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy alapvetően az emberek önzősége és kapzsisága működteti a kizsákmányoló kapitalista rendszert.

Dél-koreai diákok a főiskolai tanulmányi vizsgát teszik le egy iskolában 2022. november 17-én Szöulban, Dél-Koreában. Az évente megrendezésre kerülő College Scholastic Ability Test (CSAT) az ország legfontosabb éves tanulmányi eseménye, amelynek zökkenőmentes lebonyolítása érdekében szinte az egész ország leáll. (Fotó: )
dél-koreai diákok a főiskolai felvételi vizsgán. Forrás Chung Sung-Jun/Getty Images

A Testvérek Otthona

Elterjedt az tévhit az interneten, miszerint a sorozat a 80-as évek Dél-Koreájában működő munkatábor-hálózaton alapul, pedig az alkotó sosem állította párhuzamba a kettőt. Mindenesetre valóban kísérteties hasonlóság mutatkozik az infantilizált gladiátorjátékok és a társadalmi megtisztulásprojekten belül létrehozott munkatáborok között. 

Kiemelt tartalom
Megszakítás vagy kecskehúgyhólyag? Így védekeztek az emberek az óvszer megjelenése előtt Megszakítás vagy kecskehúgyhólyag? Így védekeztek az emberek az óvszer megjelenése előtt 2024.8.25 10:23

Az 1988-as szöuli olimpiát megelőzve a kormány tulajdonképpen meghirdette a nemzet rebrandingelését, és ennek keretében jóléti táborokat állítottak fel, ahol a perifériára szorult társadalmi rétegeknek ígértek oktatást és továbbképzést a munkavállalás megkönnyebbítésére. Összesen 36, többségében magántulajdonban lévő tábor működött, ahova a hajléktalanoktól az árva gyerekeken át a fogyatékkal élőkig rengeteg kiszolgáltatott és szegény embert gyűjtöttek össze.

Az egyik túlélő visszaemlékezéséből kiderült, hogy akárcsak a Squid Game versenyzőit, az internálótáborok lakóit is elrabolták. Testvérével együtt egy buszba rángatták, majd elvitték őket, amikor ellenállást tanúsítottak, az elrablók testi fenyítést alkalmaztak. A férfi és testvére három és fél évig raboskodott rettenetes körülmények között. Sokakat szexuálisan molesztáltak, a lázongókat gyakran agyonverték. A rabok nem iskolapadba, hanem munkaasztalhoz ültek: cipőket, játékokat s egyéb dolgokat gyártottak,  természetesen ingyen.

1986-ban már több mint 16 ezer ember raboskodott az egészen 1988-ig fennálló internáló rendszerben. Az 1990-es években építőmunkások 100 emberi csontra bukkantak a Testvérek Otthonaként emlegetett egység helyén, melyet Lim Jongsun és Park Inkun exkatona és bokszoló vezetett. A két férfi még állami kitüntetést is kapott „társadalmi munkájáért”, mellyel „kiemelte a mélyszegénységből az embereket”.

1986-ban mindketten elhagyták az országot. Lim Ausztráliába költözött, ahol lelkész lett. Semmilyen megbánást nem tanúsított, sőt később elmondta, hogy a létesítmények bezárása szerinte negatívan hatott a koreai nemzetre. Hozzátette, hogy a nagy halálozási arány nem a körülményeknek, hanem a benne lakók rossz egészségügyi állapotának volt betudható, akik már egyébként is halálra voltak ítélve.

Ami Parkot illeti, 1987-ben kiderült, hogy a tábor állami támogatásának – amit a rabok kifizetésére kaptak – harmadát elsikkasztotta, ezért két és fél év börtönbüntetésre ítélték. 2013-ban ismét sikkasztással vádolták meg, de demenciája miatt nem ítélték el.

Kövessétek a REFRESHER-t, iratkozzatok fel közösségi csatornáinkra is, hogy ne maradjatok le a folyamatosan frissülő tartalmainkról: @refresherhu néven ott vagyunk a TikTokon, az Instagramon, a YouTube-on, a Spotifyon és a Facebookon is!