Monoklis modellek a kifutókon, varratok és vérfürdő a fashion-fotózásokon – a fájdalom esztétikája egyre népszerűbbé válik a nemzetközi trendek szerint. De hogyan csapódik le mindez egy olyan világban, ahol az erőszak lassan parttalan mederben folyik?
2025-ben a hangsúlyos szemsminkek visszatérését, a grunge-ra emlékeztető szemek és ajkak felemelkedését, valamint a csillogással kiemelt részletek újabb lendületét láthatjuk majd a sminktrendek terén. Mindezek mellett pedig szinte észrevétlenül megjelent egy egészen extrém irányzat is, ami közel sem a megszokott esztétikára hajaz: a sérülések, hegek és kötések is a szépség egyik kifejezési formájává válnak.
Il faut souffrir pour être belle
– mondja a francia, ami magyarul csak annyit tesz, a szépségért meg kell szenvedni. Ez a kifejezés már az 1800-as években megjelent, de biztosan mi is mindannyian meghallgattuk a szüleinktől, amikor arra panaszkodtunk, hogy rettenetesen kényelmetlen a szalagavatós konty, hogy mennyire fáj az első gyantázás vagy, hogy a szőkítőpor égeti a bőrünket. Bátran mondhatjuk tehát azt, hogy az elképzelés, miszerint a szépség felé a gyötrődésen át vezet az út, generációkon ível át. De akkor mi történt most, amikor kvázi megfordult ez a koncepció?
Fájdalom mint inspiráció
Mielőtt belemerülnénk abba, hogyan jelenik meg mindez a mai önkifejezésben és a szépség kultúrájában, szögezzük le, hogy a testi és/vagy lelki kínlódás mindig is elidegeníthetetlen része volt a különböző művészeteknek, mindig is inspirációs forrásként szolgált az alkotóknak.
Itt első körben biztosan sokaknak jut eszébe Frida Kahlo, különösen a La Columna Rota (A törött oszlop) című festménye, ami a gerincsérüléséből fakadó, szüntelennek tűnő gyötrődését mutatja be. A szobrászat terén is sok alkotást emelhetnénk ki, de itt most Michelangelo Pietàját hozom példaként, ami az anyai szenvedést, a gyász fájdalmát mutatja be. A filmek közül sem kell sokáig válogatni, hogy találjunk valamit, ami a kínlódásra épít: Michel Gondry Egy makulátlan elme örök ragyogása (Eternal Sunshine of the Spotless Mind) című filmje például mindig betalál, legalábbis nálam.
De persze az irodalom és a zene terén is rengeteg alkotót ihletett meg a fájdalom. Sylvia Plath munkássága például bárkinek, bármikor képes elvenni az életkedvét, de ha nem akarunk ennyire messzire menni, akkor elég lehet egy Ady-kötetet is kézbe venni. Ha pedig zene, akkor számomra például a Nirvana Something In The Way-je képes új szintre emelni a szenvedést. De biztosan senkinek nem kell bemutatni a Szomorú vasárnap című számot sem, Seress Rezső nemzetközi szinten elhíresült letargiahimnuszát sem, amit nem véletlenül tiltottak be a világ egyes részein.
A kín tehát hálás múzsa, hiszen szinte kifogyhatatlan a tárháza, különösen egy háborúkkal, kiszolgáltatottsággal és bizonytalansággal terhelt korban.
Brutális esztétika és anti-szépség
A brutális esztétika iránti igény a fent említett művészetek mellett áthatotta a szépségipart és a divatszakmát is. Ez persze nem olyasvalami, ami a XXI. század szüleménye: Tégely Laura sminkes, a Krea Design Iskola Sminkes szakának egyik vezetője, illetve a YSL Beauty vezető sminkese emlékeztetett, hogy már a 90-es években is hódított például a heroin chic makeup, amiben a karikás szemek jelentették az etalont. Mégis mostanra kapott elegendő teret az anti-szépség irány ahhoz, hogy igazán elterjedhessenek az egyes változatai, például az injury makeup trend is. Ez gyakran provokatív és sokkoló, hiszen a fájdalom, a sérülések – tehát a testi gyötrelem – vizuális megjelenítését használja egyfajta művészi kifejezésként.
Itt érdemes megemlíteni Porsche Poon és Tilda Mace művészetét, akik az alkotásaikban gyakran élnek az olyan elemekkel, mint a véraláfutások, a vágások, sőt előfordul, hogy gennyes sebeket applikálnak a modellekre egy-egy fotózás vagy forgatás során.
De nem feltétlenül kell itt sem túl messzire mennünk, hiszen Magyar Eszter alkotásai is tökéletesen beleillenek ebbe a sorba: brutálisak, őszinték, elgondolkodtatók és néha megrázók is. Eszter munkásságáról beszélve Laura hozzátette: „Vagy nézzük meg az #uglymakeuprevolution mozgalmat, hogy hányféle antiszépséggel találkozhatunk, és hogy ezek milyen kérdéseket vetnek fel ezen a médiumon keresztül. Gyönyörködtet és megbotránkoztat, de mindenekelőtt gondolatokat ébreszt. Az injury makeup célja is ugyanez. Történetet mesél el.”
Persze a kifutókra is hamar felmászott a trend: a Mowalola márka 2024-es tavaszi-nyári kollekciója már a sérülések esztétikáját ünnepelte. Az árulkodó módon Crash névre keresztelt bemutató nagy visszhangot keltett, miután a modellek zúzódásokkal, vágásokkal és kötésekkel jelentek meg a show-n. Főként olyan szervezetek emelték fel a hangjukat, amelyek a családon belüli erőszakot túlélő áldozatokat képviselik – ám a tervező szerint félreértették: a kollekció nem a bántalmazást, hanem az emberi ellenállóképességet és túlélést akarta szimbolizálni.
De itt említhetnénk Natasha Zinko Bashed and Bruised kollekcióját is, amelynek bemutatóján a modellek hasonlóképp vonultak. Itt a tervező elmondta: mindezzel az emberi törékenységet szerette volna hangsúlyozni. Vagy éppen az Avavav márkát, ami szintén hasonló sminkben állította kifutóra a modelljeit.
És itt még csak a divatvilágról volt szó, nem említettük a popkultúrát, például Charli XCX autóbaleset-esztétikájú videóit vagy Chappell Roan zúzódott gördeszkás megjelenését.
De milyen hatással van ránk mindez?
Felmerülhet itt egy dilemma: hasznos vagy inkább káros ez az irány? Ma, amikor egyre többet hallunk a családon belüli erőszakról – akár azért, mert nagyobb figyelmet kap és több platform van a felszólalásra, akár azért, mert egyre többen mernek színt vallani, vagy esetleg mert egyre gyakoribb a jelenség –, iskolai, munkahelyi vagy bármilyen egyéb bántalmazásról, mit üzennek ezek a lookok? És miért terjedhetnek el?
A fent említett Porsche Poon a Dazednek nyilatkozva elmondta: „Egy online nevelkedett generáció, ami nem volt szigorúan felügyelve, nem meglepő, hogy vonzódik az emberi élmény sötétebb oldalához. (....) Ezután a jelenlegi szigorúbb internetes szabályozás elhozta a cenzúrát, ami csak fokozta a kíváncsiságunkat a fájdalom iránt. A tiltott dolgok vonzereje és az ismeretlen felfedezésének ösztöne vonz minket a nyersebb vizuális hatásokhoz.”
Tilda Mace SFX művész másként gondolkodik erről, szerinte egész egyszerűen unjuk a jelenlegi, kulturálisan elfogadott esztétikát. Ezzel abszolút egyetértek: elég felnézni fél percre az Instagramra, hogy lássuk, minden második nő ugyanúgy néz ki. A sok egyforma, tökéletes arc után természetes, hogy vágyunk valamire, ami bármilyen módon is, de különböző. Ebben találhatta meg a piaci rést az „ugly beauty” trend, az a nyugtalanító irányzat, ami remek alternatívát nyújt arra a kollektív kimerültségre, amit a mértéktelenül ránk ömlő tökéletesség okoz.
De ez nem minden. Mace azt is megemlíti, hogy a sok-sok közösségi médiás tartalom mára annyira eltelített minket, hogy nagyon nehéz elérni az ingerküszöbünket, miközben bármit megtennénk azért, hogy érezzünk végre valamit, ami nem a tompaság. Így pedig már nem is annyira meglepő, hogy egyre intenzívebben reagálunk az érzelmekkel telített alkotásokra, legyen az kép, szobor, zene vagy smink. „Művészekként mi egy olyan társadalomban alkotunk, amiben az összes tipikus szépségtrend megkérdőjeleződik, és művészileg teszteljük, hogy meddig tudunk elmenni” – tette hozzá.
Ez mind oké, de mikor fordul át mindez öncélúvá, mikor válik túlságosan szélsőségessé és nyugtalanítóvá a közönség számára? Gondolunk itt elsősorban azokra, akik úgy „ülnek” a soraiban, hogy a képek láttán eszükbe jut: „én is néztem már így ki, csak az nem smink volt”.
Nos, a fájdalom ábrázolása egyfajta inherens felelősséget hordoz, különösen akkor, ha a célunk az esztétikai, a művészeti kifejezés. Ha egy ilyen alkotás nincs megfelelő kontextusba helyezve, akkor a mélyebb jelentés könnyen elvész, miközben van, akiben olyan sebeket téphet fel, amik talán épp begyógyultak.
Végül pedig azt sem szabad elfelejtenünk, hogy ez a fajta folyamatos tematizálás, szemléltetés egyfajta kifacsart érzékenyítés is, ami nem egy jó irány. Ha ugyanis állandóan ilyesmit látunk, akkor idővel eltávolodunk attól a fájdalomtól, ami a kép mögött áll, tehát egyszer eljutunk oda, hogy már ezt is szinte természetesnek vesszük. Ez persze elsősorban az emberi oldal miatt tragikus. De mellékesen azért is, mert az egész elveszíti a lényegét: már ez a fajta alkotás sem kelti majd fel az emberek figyelmét, már egy véres arcot látva is csak továbbgörgetünk majd.
És most akkor így kell sminkelnünk magunkat?
Röviden: nem. „Erre a trendre nem úgy kell gondolni, mint ahogy a hagyományos sminktrendekre, amelyek bekúsznak az utcai, mindennapi viseletünkbe. Ilyen formában sem külföldön, sem itthon nem fogjuk ezt látni, hacsak nem halloweenről beszélünk. A smink viszont egy olyan önkifejezési formává lépett elő, amivel társadalmi jelentőségű kérdéseket vethetünk fel és reflektálhatunk. A sminkelés már túl tud lépni a mindennapi vagy alkalmi szépítkezés keretein, és ennek legfőbb platformja a közösségi média. A szép glam sminkek éppúgy divatosak, mint az anti-szépséget bemutató, elfolyt, maszatos vagy éppen a fájdalmat kifejező sminkek” – mondta Laura.
Itt már azért a sminkelés legnagyobb kritikusai is láthatják, hogy sokkal többről szól ez, mint puszta szépítkezésről – a sminkünkkel üzenhetünk, akkor is, ha nem vagyunk profik és akkor is, ha nem nagy tömegek látják az alkotásunkat. De amikor megkomponáljuk az arcunkat, egy valamit azért tartsunk szem előtt: soha nem tudhatjuk, hogy kik vannak a befogadó oldalon.