Hetven év alatt több mint 200 ezer állami és egyházi intézményben gondozott ember szenvedett el valamilyen abúzust az országban, amelyek között nemi erőszak, sterilizálás és elektrosokk is szerepel. A bocsánatkérés idején számos áldozat is jelen volt.
Az új-zélandi kormány kedden hivatalosan bocsánatot kért a több százezer áldozattól és családtagjaiktól, akik az elmúlt 70 évben fizikai és szexuális visszaéléseknek voltak kitéve az ország állami és egyházi gondozó intézményeiben.
„Ennek soha nem lett volna szabad megtörténnie“ – jelentette ki Christopher Luxon miniszterelnök a wellingtoni parlamentben, amelynek keddi ülésén az MTI és a Reuters hírei szerint 200 áldozat és családtag is részt vett.
Ma a kormány nevében bocsánatot kérek mindenkitől, akit bántalmaztak, akinek ártottak és akit elhanyagoltak, amíg gondozás alatt állt
– mondta az új-zélandi miniszterelnök. Hozzátette: az áldozatok és hozzátartozóik megbocsátását nemcsak a saját kormánya, hanem az előző kormányok nevében is kéri a túlélőktől és szeretteiktől.
A bocsánatkérést egy nyilvános, átfogó vizsgálat előzte meg, amely megállapította, hogy 1950 és 2019 között több mint 200 ezer, állami és egyházi intézményben gondozott gyermek és felnőtt szenvedett el valamilyen abúzust.
A vizsgálóbizottság több mint 2300 bántalmazottal beszélt. Jelentésükben felsorolták az állami és egyházi fenntartású intézményekben elkövetett visszaéléseket, amelyek között nemi erőszakot, sterilizálást és elektrosokkot is említenek.
A jelentés több mint száz ajánlást fogalmazott meg, és ezek között az új-zélandi kormányt, valamint a katolikus és az anglikán egyház vezetőit is bocsánatkérésre szólította fel.
A keddi parlamenti ülésen Luxon arról is beszámolt, hogy 2025. november 12-én nemzeti emléknapot tartanak, és elkezdik azoknak az emléktábláknak, utcaneveknek az eltávolítását, amelyek a bizonyított elkövetők előtt tisztelegtek, és a pszichiátriák vagy más gondozóhelyek névtelen sírjaiba temetett áldozatainak állítanak inkább emléket.
Az állami gondozás biztonságának javítását szolgáló törvénytervezet első olvasatát kedden szintén tárgyalta az új-zélandi parlament.
Ha egy hatóság vagy annak egy dolgozója bánt, megsért, megaláz, nem hallgat meg, vagy eljárása, döntése során valamilyen más módon megsérti alapvető jogaidat, akkor az ombudsman segítségét is kérheted a +36 1 475 71 00-es számon.
Fordulj bizalommal az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálathoz a +36 80 20 55 20-as telefonszámon, ahol a kapcsolati erőszak, gyerekbántalmazás, prostitúció és emberkereskedelem áldozatainak segítenek.