A január sokaknak az újrakezdés időszaka, amikor ildomos új, produktívabb szokásokat elsajátítani. Azonban ezt az animeválogatásunkat most azoknak dedikáljuk, akik inkább a bekuckózást és a minőségi pihenést választanák.
Asita no Joe (あしたのジョー) (1970)
Jabuki Joe, a fiatal árva egyedül járja Tokió külvárosának egyik nyomornegyedét, amikor találkozik Danpeijel. A hajléktalan, alkoholistává züllött egykori boxoló felismeri tehetségét és tanítványává fogadja a fiút. Joe azonban hamarosan börtönbe kerül, így edzése egy börtönben rendezett bajnoksággal veszi kezdetét. Szabadulása után pedig eltökélten küzd a túlélésért és a profi bokszolói karrierért. Ha te is a Rocky-filmeken nőttél fel szüleid jóvoltából, akkor alapmű!
Cowboy Bebop (カウボーイビバップ Kaubói Bibappu) – 1998-1999
A 2071-ben játszódó anime futurisztikus világában 90-es éveket meghatározó minimalizmus találkozik a cyberpunkkal, ez a konstelláció pedig a legstílusosabb animék egyikét eredményezte. A 26 epizódból álló sorozat egy fejvadászcsapatot követ nyomon, amely a Bebop űrhajóval jár bolygóról bolygóra. A sci-fi, a western- és a noirfilmek szerelemgyereke olyan témákat dolgoz fel, mint az egzisztenciális krízis, a nihilizmus, az unalom, a magány és a múlthoz való ragaszkodás. Nemhiába nevezte az alkotó, Vatanabe Sinicsiró 80 százalékban komoly és 20 százalékban humoros történetnek.
Samurai Champloo (サムライチャンプルー Szamurai Csanpurú) (2004)
Vatanabe Sinicsiró két legendás animét is adott a világnak. A 2000-es években született anakronisztikus alkotásában Fuu, egy teaház felszolgálóját két társadalmi perifériára szorult harcossal sodorja össze a véletlen. A lány megmenti a bajkeverő csavargó Mugent, és a gazdátlan szamuráj Dzsint a kivégzéstől, cserébe csupán annyit kér, hogy segítsenek neki felkutatni az „napraforgó illatú szamurájt.“
A Cowboy Bebop alkotója mindig is rajongott a hiphopért, s mivel filozófiáját és identitástudatát a szamuráj kultúráéhoz nagyon hasonlónak tartotta, beemelte azt a történelmi díszletbe. A cím egyébként egy okinavai (japán déli, legkisebb főszigetéről származó) étel nevét viseli. A csanpurú egy pirított tészta jellegű étel, – talán a padthaihoz hasonlítható – rengeteg hozzávalóval, így a keverék, massza, egyveleg jelentésű szó a sorozatban keveredő kulturális elemekre utal.
Slam Dunk (スラムダンク Szuramu Danku) – 1993-1996
A 90-es évek legsikeresebb sportmangájából készült animében Szakuragi Hanamicsi, első éves gimnazista szerelemből induló kosárlabda karrierjét követhetjük nyomon. Hanamicsi megszokta ugyanis, hogy megriadnak tőle az emberek magassága miatt, Akagi Haruko viszont elismeréssel illeti atletikus alkatát és bemutatja a kosárlabdacsapat kapitányának. A fiú viszont vonakodik beállni a csapatba, mivel abszolút nem jártas semmilyen sportágban, ráadásul a szívét összetörő korábbi kiszemeltje kedvenc sportjáról van szó. Haruko kedvéért viszont beadja a derekát, és új szerelme hamarosan a kosárlabda lesz.
A slam dunk kifejezést egyébként arra a mozdulatra használják, amikor a játékos felugrik, és a labdát a hálón keresztül a hálóba löki.
Yu Yu Hakusho: Ghost Files (幽☆遊☆白書 Jú Jú Hakuso) –1992-1995
Togasi Josihiro történetében a természetfelettit és a harcművészeteket házasította. Uramesi Juszuke tipikus iskolakerülő, rossz tanuló, huligánnak tűnik, azonban bármennyire imád verekedni, nagyon is jószívű. Ironikus módon utóbbi tulajdonsága okozza korai halálát, ugyanis mikor megment egy kisgyereket a forgalmas úton, az autó őt üti el a kisfiú helyett. Ahhoz, hogy visszatérhessen lelke a testébe, először bizonyítania kell az alvilágot irányító Koenmának, hogy megérdemel még egy esélyt. Miután sikerrel jár, Koenma megteszi őt a Szellemvilág detektívjének, akinek az emberi világban illegálisan tevékenykedő természetfeletti lényeket kell elfognia. Így találkozik össze két nagy erejű démonnal, Hieijel és Kuramával, akik bajtársai lesznek küldetési során.
Hunter x Hunter (ハンター×ハンター Hantá × Hantá) – 2011
Togasi másik nagy sikerű alkotása egy fiktív világba invitál, ahol a különleges képesítéssel rendelkező "vadászok" tulajdonképpen bármilyen veszélyesebbnél veszélyesebb, ebből kifolyólag jól fizető munkát végezhetnek a bérgyilkoságtól kezdve a testőrködésen át a természetfeletti lények befogásáig. Gon Freecss legnagyobb álma, hogy egy legyen közülük és felkutathassa apját, aki világhírű vadász volt. Ahhoz, hogy megtalálja Ginget, le kell tennie a vadászvizsgát, így találkozik barátaival, KilluaZoldyckkal, Kurapikával és Leorio Paradinighttal.
Gintama (銀魂) – 2005-2021
Ebben a történelmi fikcióban a sci-fi találkozik az újkori szamuráj társadalommal. Az alternatív Edo-korban (1603-1868) az Amato nevű űrlények árasztották el Japánt. A szamurájok hiába akarnak harcolni az intergalaktikus ellenség ellen, a sógun (japán tényleges, katonai vezetője) gyáva módon aláír egy számára igencsak előnytelen szerződést, mely nemcsak az inváziónak enged szabad utat, hanem a kardhasználat tilalmának is. Ilyen körülmények között kapja különböző megbízásait az excentrikus, alkalmi munkákból élő szamuráj, SzakataGintoki, aki a Jorozuja, vagyis a „10 ezer különböző dolog” boltját üzemelteti. Hozzácsapódik egy emberfeletti erővel bíró kislány, Kagura és egy szamurájnak tanuló kisfiú, Simura is.
Cardcaptor Sakura (カードキャプターさくら Kádokjaputá Szakura) – 1998-2000
Az animék egyik visszatérő cselekményeleme a nagy erővel bíró tárgyak gyűjtögetése. A műfajt igazán népszerűvé tevő sorozat a fiktív Tomoeda városban játszódik, ahol a 10 éves Szakura él apjával. Egy nap takarítás közben a lány egy varázslatos kártyagyűjteményre bukkan. Az egykor nagy hatalmú mágusnak számító Clow Reed kártyái mind különleges képességekkel bírnak: ha aktiválják őket különböző eszközökké alakulnak át. Majd hirtelen felbukkan a gyűjteményt védelmező Cerberus (becenevén Kero), és küldetéssel bízza meg a kislányt, mivel csak egy varázserővel rendelkező személy képes kinyitni a kártyákat tartalmazó könyvet. Szakurának így meg kell keresnie a hiányzó kártyákat.
Revolutionary Girl Utena (少女革命ウテナ, Sōdzso Kakumei Utena) – 1997
Ikuhara Kunihikonak borzasztóan elege lett Toei Animation szigorú szabályaiból, amelyek igencsak korlátozták alkotói szabadságát, így elhagyta Japán egyik legnívósabb animációs stúdióját, hogy önállóan dolgozhasson. Így született meg a mainstream sódzsó – 12-20 éves lányoknak szóló – műfajt megreformáló történet.
Tendzsó Utena gyerekkorában egy rózsás pecsétgyűrűt kapott egy hercegtől, aki megígérte, hogy hamarosan visszatér. Utena azonban ahelyett, hogy a hercegre várna úgy dönt, ő maga lesz a herceg. A lány mind a feminin, mind a maszkulin tulajdonságokat magáévá téve kezdi meg tanulmányait az Ótori Akadémián. Az előkelő családok sarjainak fenntartott intézményben hamarosan a kardforgatók között találja magát, így találkozik a Diáktanács tagjaival, akik pont olyan gyűrűt viselnek, mint az övé. Utenának hamarosan párbajt kell vívnia velük Anthy Himemidzsiáért, a Rózsa Menyasszonyért, aki rejtélyes, forradalmi erővel rendelkezik.
A sorozat szakít a hagyományos romantikus mesék konvencióival, dekonstruálja azokat és szürreális, szimbolikus eszközként használja fel őket. Gyönyörű szimbólumrendszere pedig forradalmian ábrázolja a szexualitást, a gendert, identitást és felnőttéválást.
Neon Genesis Evangelion (新世紀エヴァンゲリオン Sinszeiki Evangerion) – 1995-1996
Minden idők egyik legjobb, legellentmondásosabb, s egyben legikonikusabb betétdalával ellátott animesorozata az akkor még távoli jövőnek tűnő 2015-ben játszódik, 15 évvel a Second Impact nevű globális kataklizma után. Ikari Sindzsi apja parancsára, aki a Nerv nevű félkatonai szervezet igazgatója, a futurisztikus Tokió-3-ba utazik, hogy Eva-pilótaként felvehesse a harcot az Angyalok ellen. A bibliai név azonban megtévesztő, ugyanis ezek olyan ismeretlen, űrből érkező szörnyetegek, melyek érkezését a Holt-tengeri tekercsek jósolták meg. A pilóták idegrendszerével szinkronizált, saját erőtérrel rendelkező Evangelion biogépek képesek felvenni a harcot az Angyalokkal.
A sorozat egyaránt táplálkozik a sintó kozmológiából és a misztikus zsidó-keresztény hagyományokból, beleértve a Kabbalát is. Az utolsó két, kissé kusza és elvont epizód mai napig hallatszó visszhangot váltott ki, így 1997-ben a The End of Evangelion című játékfilmmel kínáltak érthetőbb, alternatív befejezést a készítők. 2007 és 2021 között a négy részes Rebuild of Evangelion filmsorozattal egészült ki a történet, amely a cselekményben tátongó lyukakat hivatott betömködni, valamint új elemekkel és új befejezéssel meséli el a történetet.
Code Geass: Lelouch of the Rebellion (コードギアス 反逆のルルーシュ, Kódo Giaszu: Hangjójaku no Rurúsu) – 2006-2007
Mi lenne, ha a világ a George Orwell1984 című regényében felvázolt alternatívához hasonlóan, három szuperhatalomból állna? Ebben az alternatív idősíkban a Szent Britanniai Birodalom, a Kínai Föderáció (Ázsia) és az Egyesült Európa (Európa és Afrika) diplomáciai összetűzése háborúba torkollik. Így a Szent Britanniai Birodalom 2010. augusztus 10-én meghódítja Japánt, az „Autonóm páncélos lovaggal”, más néven a „Knightmare Frame”-el. Japánt hamarosan elfoglalják, és 11-es körzet nevén a birodalomhoz csatolják. A 11-esek kis létszámú ellenálló csoportjai kétségbe esve merényletek útján próbálnak a megszállás ellen harcolni, de nem tudják legyőzni ellenségük fejlett haderejét. Azonban jelentősen megváltoznak az erőviszony LelouchLamperouge herceg közbelépésével. A száműzött nemes egy titokzatos nőtől megszerezve az „abszolút engedelmesség erejét”, vagyis a Geasst lázadást indít a Szent Britanniai Birodalom rémuralma ellen.
The Rose of Versailles (ベルサイユのばら Berusaiju no Bara) – 1979
Ikeda Rijoko 1972-es kultmangája először 1979-ben landolt a TV-képernyőjén, hamarosan pedig új filmadaptációt is kap. Azonban addig is érdemes végigpörgetni az eredeti sorozatot, ami pont olyan gyönyörűen és forradalmian tárgyalja a szexualitást, mint a manga.
Az 1789-es francia forradalom idején játszódó történelmi fikcióban a XVI. Lajossal kötött házassága előtt álló Marie Antoinette újragondolt életét követhetjük nyomon. Versailles-ba érkezve az osztrák hercegnő találkozik Oscar Françoisde Jarjayes-val, a királyi gárda parancsnokával. A látszólag daliás fiatalember Marie legnagyobb meglepetésére valójában egy nő. Oscart férfi örökös hiányában fiúként nevelték fel, hogy a családi örökség ne vesszen el. A merev szabályoktól fuldokló új királynő azonnal megkedveli testőrét. Amikor azonban Marie visszaél hatalmával, Oscar válaszúthoz érkezik: hűséges marad a királyi családhoz vagy az egyre sanyarúbb sorssal sújtott köznép oldalára álljon?
Ouran High School Host Club ( 桜蘭高校ホスト部 Óran Kókó Hoszuto Kurabu) – 2006
A romantikus sódzsó anime valamennyi sztereotípiáját kifigurázó komédia még a „lányos“ animéket fenntartásokkal kezelők szívébe is belophatja magát. A rózsaszirmokkal teli szatírában Fudzsioka Haruhi és egy csapat, irreálisan gazdag fiú érdekes dinamikája bontakozik ki a fordított hárem formátumban (egy lányért vetélkedik sok udvarló). A céltudatos Haruhi ösztöndíjjal felvételt nyer a nagy presztízsű Óran Gimnáziumba. Egy nap véletlenül a harmadik emeleti zeneterembe megy be tanulni, nem tudván, hogy ott működik amolyan szakkörként, az iskolai host klub.
Itt véletlenül lever egy 19 millió forintot érő antik vázát, s mivel nem gazdag családból származik, kénytelen ledolgozni a klubban a műtárgy árát. A hostok pedig csak később veszik észre, hogy fiús külsejű diáktársuk valójában lány.